5 najzaujímavejších slovenských TEDx prednášok, ktoré sa oplatí vidieť

5. 6. 2016; Autor: Sóda, Foto CC2.0: Nobuyuki Kondo

Konferencie TEDx sa po celom svete nesú v duchu “myšlienok hodných šírenia”. Výnimkou nie je ani Slovensko, kde sa vo viacerých slovenských mestách pravidelne každý rok predstavia zaujímaví hostia z rôznorodých oblastí od umenia a kultúry, cez vedu či podnikanie, až po odborníkov na seriózne globálne otázky, s ktorými zápasí ľudstvo.

S trochou zveličenia by sa dalo povedať, že je to festival, ktorý oslavuje ľudského ducha. Zábavnou formou má prezentovať názory ľudí, ktorí sú výnimoční vo svojich názoroch a inšpiratívni v spôsobe, akým ich aplikujú na svoje okolie.

Pozreli sme si viacero vystúpení a vybrali sme tie, ktoré nás zaujali najviac, aj keď to bol veľmi ťažký výber.

5. Tomáš Gríger – Cesty na sever a minimalizmus

Tomáš Gríger je dobrodruh, ktorý sa rozhodol opustiť pohodlný život a istú kariéru vo veľkej marketingovej spoločnosti v Londýne a vydal sa objavovať svet na svojom červenom skútri Vespa, ktorý familiárne oslovuje Malina. Zážitky z ciest po celej Európe poctivo zaznamenáva na svojom blogu viamalina.com.

Jeho rozprávanie má priam poetický nádych. Kritizuje našu uponáhľanú dobu, umelo vytvorenú konzumnou a dravou spoločnosťou, kde si často skutočný život zamieňame za honbu za statkami. Vo svojom úniku do prírody vidí v širšom meradle cestu, akou by sa civilizácia mohla uberať, teda smerom k zjednodušovaniu života a návratu k prírode spojenom s rozumným využívaním technológií.

4. Josef Schovanec – Ťažky život neautistu

Josef Schovanec je Francúz, ale jeho rodičia pochádzajú z Čiech. Má aspergerov syndróm, ľahšiu formu autizmu. Svoj život zasvätil osvete ľudí, snaží sa upozorňovať verejnosť na problémy ľudí s týmto ochorením.

Ovláda desať jazykov, medzi inými napríklad aj takú exotiku ako sanskrt či perzštinu. Vyštudoval na prestížnej francúzskej univerzity Sciences PO a má doktorát z filozofie.

Na TEDx v Bratislave prednášal minulý rok. Sám o autistoch hovorí ako o menšine, ktorá “pochádza z krajiny Autistan” a vysvetľoval ako jej príslušníci vnímajú “normálny svet”. Publikum dojal svojim humorom, ľudskosťou a otvorenosťou s akou hovoril o problémoch, s ktorými sa stretáva v každodennom živote.

3. Ján Šlinský – Revolučné organické pestovanie zeleniny

Prednáška z úplne prvého ročníka TEDx Bratislava z roku 2010, na ktorej Ján Šlinský predstavil svoju myšlienku Agrokruhu – trvalo urdžateľnú technológiu pestovania, ktorá sa zaobíde bez agrochemikálií, nezasahuje príliš hlboko do pôdy a nepoškodzuje baktérie, vďaka ktorým je pôda hodnotná. Plodiny podľa jeho slov nesmú byť pestované s použitím jedov, hrubej sily a bezcitnej vypočítavosti.

2. Fero Pauliny – O nezvyčajných hrdinoch medzi nami

Prednáška o ľuďoch, ktorí sa už nemohli prizerať tomu, ako sa páchajú neprávosti a upozornili na ne, aj za cenu toho, že sa sami dostali do problémov. Fero vysvetľuje prečo konáme dobro a zlo, a čo nám bráni v tom byť odvážnejšími, keď sa treba postaviť za dobrú vec. Naozaj donúti človeka zamyslieť sa.

Fero dlhé roky pracuje v Aliancii Fair-play a vždy bolo jeho snom pôsobiť v podobnej oblasti. Je taktiež organizátorom podujatia Biela vrana, ktoré oceňuje ľudí za ich snahu postaviť sa proti nefér praktikám.

1. Jakub Ptačin – OPKS

Jakub je asi najrýchlejšie rozprávajúci rečník, aký na TEDx vystupoval. Hlavu však má plnú inšpiratívnych myšlienok a navyše ich vie podať s nezameniteľným šarmom a humorom.

Živí sa dizajnom, pochádza z Námestova a podieľal sa na viacerých úspešných projektoch ako UniCamp, Poctivo a By Design. Možno si ho pamätáte aj z relácie o férovom podnikaní. Časopis Forbes ho zaradil do tridsiatky Slovákov pod tridsať rokov so svetovým potenciálom.

Na TEDx v Bratislave v roku 2013 vystúpil ako najmladší rečník a predstavil svoj Operačný program pre krajšie Slovensko. Odvtedy sa video stalo asi najznámejšou slovenskou TEDx prednáškou.

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

13 rád, ktoré vám pomôžu zo spánku vyťažiť maximum

Ako bojovať proti nespavosti? Koľko spať? A ako mať pekné a živé sny?

čítaj viac