7 divov Žilinského kraja, ktoré nemajú páru

Žilinský kraj je tretím najväčším na Slovensku a na jeho území nájdete takmer dokonalý mix prírodných krás, historických pamiatok, kultúrnych atrakcií a rôznych voľnočasových aktivít. Tomu vo výraznej miere vďačí za rázovitosť piatich regiónov, ktoré zastrešuje.

6. 6. 2017
Autor: SódaFoto: János Korom Dr.
6. júna 2017

Horné Považie, Kysuce, Liptov, Orava, Turiec sa líšia tradíciami, náturou obyvateľov a tiež prostredím. O program sa teda báť nemusíte. Či už radi zdolávate kopce v národných parkoch, užívate si termálne kúpaliská, alebo navštevujete pamiatky zo zoznamu UNESCO, v Žilinskom kraji si prídete na svoje.

Zaujímavosť: Na území Žilinského kraja sa nachádza viac ako 2 896 km cyklotrás, čo je najviac zo všetkých krajov v SR.

Čičmany

<a href="" target="_blank">Zdroj: Wikimedia CC 3.0, Autor: Michal Jakubský</a>

Čičmany boli v roku 1977 vyhlásené za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry ako prvé na svete. Prvá zmienka o dedine siaha až do roku 1272. Čarovná geometrická ornamentálna ozdoba na čičmianských dreveniciach, ktorá dedinku tak preslávila, sa však začala používať “len” približne pred dvesto rokmi. Ornamenty, aké sú na domoch dnes, sa definitívne objavili až po roku 1921, kedy zachvátil dedinu ničivý požiar. Obyvatelia vyzdobili svoje drevenice podľa vzorov, ktoré sú vyšité na miestnych krojoch.

Drevený kostol pri svätom Kríži

<a href="" target="_blank">Zdroj: Wikimedia CC 3.0, Autor: Kristo</a>
Zdroj: Wikimedia CC 3.0, Autor: Kristo

Tento kostol patrí k najväčším a najhodnotnejším dreveným stavbám na Slovensku, ba dokonca v celej strednej Európe. Považuje sa za jeden z posledných piatich drevených artikulárnych kostolov na Slovensku, ktoré si zachovali pôvodný vzhľad. Kostol bol pôvodne vybudovaný v obci Paludza, táto obec však bola pri budovaní Liptovskej Mary zatopená. Ešte predtým ho preto rozobrali a preniesli do Svätého Kríža.

Historická lesná železnica vo Vychylovke

<a href="" target="_blank">Zdroj: Wikimedia CC 3.0, Autor: Nils Öberg</a>
Zdroj: Wikimedia CC 3.0, Autor: Nils Öberg

Technická pamiatka, akú by ste široko-ďaleko ťažko hľadali a jedna z hlavných atrakcií Kysúc. To sú hlavné prívlastky historickej úzkorozchodnej železnice, ktorú nájdete v Novej Bystrici – Vychylovke ako súčasť Múzea kysuckej dediny. Jedinečná je najmä časť úvraťového systému, ktorá umožňuje prekonať strmé stúpanie na krátkom úseku. Na svete sú v prevádzke len dve takéto úvraťové železnice. Tá druhá sa nachádza v Peru.

Vlkolínec

<a href="" target="_blank">Zdroj: Wikimedia CC 3.0, Autor: Thaler Tamas</a>
Zdroj: Wikimedia CC 3.0, Autor: Thaler Tamas

Malebná podhorská liptovská vieska Vlkolínec (dnes miestna časť Ružomberka) je doslova klenotom ľudovej architektúry a predstavuje najzachovalejšiu pamiatkovú rezerváciu tohto typu na Slovensku. Prekrásne starobylé drevenice dopĺňajú hospodárske budovy a stavby, ako je drevená rumpálová studnička z roku 1860 či historická zrubová zvonica z 18. storočia. V roku 1993 bol zapísaný i do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Oravský hrad

<a href="http://fotoslovensko.sk" target="_blank">Zdroj: Panoramio, Autor: Vladimír Šifra</a>
Zdroj: Panoramio, Autor: Vladimír Šifra

Najznámejšia dominanta oravského regiónu a jeden z najkrajších hradov na Slovensku víta každý rok, denne od mája do marca stovky turistov. Hrad sa týči na vysokom vápencovom brale, čo pre stredovekých inžinierov predstavovalo veľkú výzvu a zároveň úspech. Impozantnosť a veľkosť tejto stavby odkazuje na bohatstvo jeho budovateľov, Oravské panstvo a neskôr známych Turzovcov. Práve tento rod sa najviac pričinil o rozvoj hradu.

Turzovci ho získali v 16. storočí, svoju kamennú formu ale získal ešte predtým ako reakciu na turecké vpády. Aj napriek vyhoreniu na začiatku 19. storočia sa hrad podarilo v minulom storočí zrekonštruovať do súčasného stavu. Oravský hrad sa zapísal aj do filmovej histórie – v legendárnom horore Nosferatu z roku 1922 slúžil ako sídlo grófa Orloka.

 

Demänovská jaskyňa slobody

<a href="" target="_blank">Zdroj: Wikimedia CC 3.0, Autor: Jojo</a>
Zdroj: Wikimedia CC 3.0, Autor: Jojo

Kto by nepoznal Demänovskú jaskyňu, považovanú za jednu z najkraších v celej Európe? Vyniká množstvom, estetickou hodnotou a rôznorodosťou foriem kvapľovej výzdoby. Netradičné sú napríklad kvapľové vodopády, jazierka s kvapľovými “leknami” či útvarmi zvanými “rokokové bábiky”. Raritou jaskyne sú inovaťové stalaktity a sintrové perly. To sú guľôčky nachádzajúce sa na dne jazera vo Veľkom dóme – najväčšom sprístupnenom podzemnom priestore na Slovensku.

Slovenský orloj

Slovenský orloj je najväčšou drevenou sochou u nás a bez pochýb patrí medzi najzaujímavejšie atrakcie, čo v Žilinskom kraji nájdete. Celková kompozícia sediacej Madony je návrhom akad. sochára Lovišku, ktorý bol architektom Ivanom Jarinom prepracovaný do výkresovej dokumentácie. Tvarovanie diela v šindľovej konštrukcii bolo možné vďaka 80 dreveným ramenám, ktoré tvoria kostru orloja.

<a href="" target="_blank">Zdroj: Wikimedia CC 3.0, Autor: Lea Loviskova</a>
Zdroj: Wikimedia CC 3.0, Autor: Lea Loviskova

Stred orloja tvorí tzv. Astroláb – ciferník s astronomickými údajmi. Práve vďaka nemu je orloj v Starej Bystrici prvým a jediným na Slovensku. Tento zložitý astronomický a hodinársky mechanizmus, navrhla a zostrojila pražská firmu SPEL, priamo pre Slovenský orloj v Starej Bystrici. Astronomické údaje sú totiž špeciálne navrhnuté pre zemepisnú polohu Starej Bystrice, nejde teda o kópiu iného orloja. K zadnej časti orloja je sprístupnené schodisko, takže návštevníci majú možnosť vidieť jeho mechanizmy aj zvnútra.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.