Ako sa dohovoriť bez tlmočníka s niekým, kto vám nerozumie

2. 2. 2016; Autor: Sóda

My nejsme žádný podvodníci…unterwasseermani!”, znie jedna z nestarnúcich hlášok z trilógie Slunce, seno,…  Aj keď sme v cudzích jazykoch vo všeobecnosti zdatnejší než pred pár rokmi, bežne sa v práci alebo pri cestovaní ocitáme v situáciách, keď sa jazyková bariéra nedá úplne prekonať.

Týchto sedem rýchlych tipov vám pomôže zachovať chladnú hlavu, a povedať všetko, čo potrebujete niekomu, kto nehovorí úplne dobre našim alebo iným cudzím jazykom, a to aj vtedy, keď nekomunikujete osobne. Presne tak, ako to urobil predavač vo videu.

Hovorte pomaly a artikulujte

Hoci to znie ako úplná samozrejmosť, často sa po niekoľkých vetách inštinktívne vraciame k bežnému tempu reči. Ten, s kým sa rozprávate ocení, že nemusí dookola opakovať, aby ste spomalili. Hoci si myslíme, že je nám vždy skvele rozumieť, nemusí to tak byť.

Nezvyšujte hlas

To že budete dookola opakovať jedno slovo, len hlasnejšie, problém nevyrieši, iba to bude vyzerať smiešne.

Hovorte stručne a jednoducho

Jednoduchej krátkej vete, bez početných odbočiek, sa dá rozumieť najlepšie. Pokiaľ je to možné, vyhýbajte sa slangu, žargónu a hlavne ustáleným slovným spojeniam (ako napr. príde na psa mráz), ktorých doslovný preklad sám o sebe nemusí dávať zmysel.

Robte dlhšie pauzy

Po každej vete nechajte tomu druhému čas na usporiadanie si myšlienok. Niekedy stačí počkať pár sekúnd, kým si človek poskladá všetko, čo počul a uvedomí si zmysel vety.

Píšte, ak je to možné

Pri písanom slove sa v preklade druhá strana ťažšie pomýli, a bude mať menší problém rozoznať rovnako znejúce slová. Ak treba, môže rýchlo použiť internetový prekladač a zistiť aspoň základné informácie o konverzácii. Ak je to možné, začnite konverzáciu správou v chate alebo emailom, a po čase sa k nej vráťte, keď si dotyčný niečo pripraví.

Berte do úvahy kultúrne rozdiely

V niektorých, najmä východných kultúrach, je takmer neprípustné priznať, že niečomu nerozumiete alebo, že potrebujete malú pomoc s prekladom od niekoho iného. Je to vnímané ako osobné zlyhanie. V takom prípade to nedávajte najavo a nájdite iný spôsob ako povedať to, čo potrebujete.

Buďte trpezliví a hlavne berte veci s humorom

Nikdy neviete, kedy sa ocitnete v rovnakej situácii.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

Od témy folklóru ju odhovárali. Dnes jej šperky poznajú na celom svete

V šperkoch Petry Toth ožíva tradícia a symbolika slovenského folklóru v modernej podobe.

čítaj viac