Chcete zmeniť svet? Robte čo vás baví a nenechajte sa odradiť nástrahami, radí Peter Gažík z Férovej nadácie

29. 6. 2017; Autor: Sóda

Prihlásené projekty si medzi sebou rozdelia až 100 000 eur. O tom, ktoré z nich nakoniec získajú grant, rozhoduje Správna rada nadácie. Spýtali sme sa jej predsedu Petra Gažíka, ako nakopnúť svoj projekt a dotiahnuť ho do úspešného konca.

Aký projekt Slovensko práve teraz potrebuje?

Myslím, že vo svete, ktorému v súčasnosti dominujú sociálne siete a médiá, potrebuje generácia násťročných o to viac porozumieť, že rozhodovanie nie je možné zredukovať na „like“ na Facebooku a úspech sa rovnako ako v minulosti dosahuje len systematickým a cieľavedomým snažením. V budúcnosti potrebujeme viac kreatívnych ľudí schopných spolupracovať a kriticky myslieť.

Ako dotiahnuť projekt do úspešného konca?

Úspešný koniec sa nemusí nevyhnutne rovnať úspešnému projektu. Dôležité je, aby človeka najmä bavilo to, čo robí; aby vedel, prečo to robí a videl v tom zmysel. Úspech je len zavŕšením týchto predpokladov.

Akým nástrahám sa pri realizácii vyhýbať?

Väčšinu poučiek už dávno a lepšie sformulovali povolanejší. Z mojej skúsenosti tvrdím, že človek toho zvládne oveľa viac, ako si myslí, a preto sú nástrahy tak trochu „zónou učenia“ – príležitosťou, ako sa opäť posunúť. Ako som povedal v predchádzajúcej odpovedi, pokiaľ človeka niečo skutočne baví a je presvedčený o správnosti danej veci, žiadna nástraha by ho nemala odradiť.

Čím alebo kde sa môžu mladí inšpirovať?

Technicky vzaté, nikdy nebolo jednoduchšie „nechať sa“ inšpirovať tak, ako dnes. Na YouTube je nespočítateľné množstvo motivačných a inšpiračných kurzov a prednášok. Vo svojej podstate je však podľa mňa najdôležitejšie to, aby sme sa všetci – vrátane mladých ľudí – inšpirovali skutočnosťou, že každý z nás má jedinečné danosti a schopnosti a život je tu na to, aby sme ich využili čo najlepšie.

Prihláste sa

Svoje projekty môžete prihlasovať do 10. júla. Viac informácií nájdete na stránkach Grantového programu Férovej nadácie.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

Hrdinky a hrdinovia zo Slovenska, ktorí zlepšujú svet okolo seba

Chcú zmeniť spoločnosť, preto začali vo svojom blízkom okolí.

čítaj viac