Divy Slovenska: 7 krásnych miest Košického kraja, ktoré by mal vidieť každý

Je jedno, z ktorej strany sa do Košického kraja vyberiete, o pekné prírodné scenérie ani o kusy našej histórie nebude núdza. Ak by sme sa však mohli pozrieť na 7 miest z tohto kraja, určite by to boli tieto.

7. 6. 2017
Autor: SódaFoto: Shutterstock
7. júna 2017

Ochtinská aragonitová jaskyňa

Keď v roku 1954 náhodou pri razení geologickej prieskumnej štôlne narazili pracovníci prieskumu na neznámu jaskyňu, ešte netušili, aký skvost sa im pre budúce generácie podarilo objaviť.

Dnes je Ochtinská aragonitová jaskyňa jednou z mála sprístupnených aragonitových jaskýň na planéte. Miesto, kam jazdia turisti z celého sveta.

<a href="https://www.flickr.com/photos/53113704@N03/21838513525/" target="_blank">Zdroj: Flickr, Autor: Traveltipy</a>
Zdroj: Flickr, Autor: Traveltipy

Jej výzdoba je celosvetovo unikátnym prírodným fenoménom. Na rozdiel od iných jaskýň, kde nájdete stalaktitové a stalgmitové kvapľové formy, aragonit sa tu formuje do akýchsi kríčkov, trsov či vejárikov, ktoré sa rozvetvujú na všetky strany. Najstaršie formy majú takmer 140 tisíc rokov a už sa nemenia, mladšie formy ešte stále rastú.

Dóm sv. Alžbety

Už stovky rokov je Dóm sv. Alžbety najobdivovanejšou stavbou Košíc. Nečudo. Najvýchodnejšia gotická katedrála Európy je najväčším kostolom u nás. Zmestí sa doň päťtisíc ľudí, na dĺžku aj na výšku má 60 metrov.

Pozoruhodnosťou chrámu je Kráľovské schodisko tvorené z dvoch protichodných špirál, tvarom pripomínajúce dvojzávitnicu DNA. Podobné nájdete už len v štyroch iných mestách v Európe, to košické je však najstaršie.

<a href="“https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Dóm_svätej_Alžbety_a_Kaplnka_sv._Michala,_Košice,_Slovensko.jpg”" target="_blank">Zdroj: Wikimedia CC 3.0, Autor: Maros Mraz</a>
Zdroj: Wikimedia CC 3.0, Autor: Maros Mraz

Čo je ale v Dóme ojedinelé v celej Európe, to je celokovový oltár z roku 1931. Bol odliaty zo zbraní prvej svetovej vojny, na pamiatku obetiam. Hlavný oltár zase patrí k najhodnotnejším pamiatkam stredoveku na Slovensku.

Kaštieľ Betliar

Kaštieľ v Betliari patrí medzi najkrajšie a najviac navštevované šľachtické sídla u nás. Honosný kaštieľ v minulosti patril bohatému rodu Andrássyovcov. Zaplnili ho množstvom vzácneho majetku – nábytkom, umeleckými zbierkami či rôznymi exotickými predmetmi, ktoré si zo svojich ciest doniesol dobrodruh Emanuel I. Andrássy.

<a href="“https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kaštieľ_Betliar_-_panoramio_(1).jpg”" target="_blank">Zdroj: Wikimedia CC 3.0, Autor: Jan Starec</a>
Zdroj: Wikimedia CC 3.0, Autor: Jan Starec

Medzi inými napríklad eskimácky odev, výzbroj samuraja či vysušenú hlavu papuánskeho bojovníka. V obrovskom priľahlom anglickom parku dokonca svojho času chovali ľadové medvede, ako prví v Európe.

 

Spišský hrad

Je súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, spolu s ďaľšími významnými pamiatkami v okolí – Levočou, kostolom v Žehre či Spišskou Kapitulou.

Hrad bol vybudovaný už v 12. storočí na vzácnom travertínovom brale. Opustený bol až na konci 18. storočia v dôsledku požiaru. Ak teda medzi jeho obyvateľov nepočítame súčasných hradných pánov – rozkošné svište, ktoré sa usídlili nádvorí.

<a href="“https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Spišský_hrad,_okres_Spišská_Nová_Ves_-_podhrad%C3%AD_(4).JPG”" target="_blank">Zdroj: Wikimedia CC 3.0, Autor: Michal Klajban</a>
Zdroj: Wikimedia CC 3.0, Autor: Michal Klajban

Ak by ste tam v blízkej dobe šli, tak si okrem krásnej hradnej veže všimnite aj „dieru“, ktorá sa nachádza poblíž. Bola tu vysekaná cisterna, vďaka preťaženému podlažiu sa však zrútila už na začiatku 13. storočia.

Na hrade sa nachádza aj vzácny a krásny trojpodlažný románsky palác, ktorému hrozí zrútenie. S jeho rekonštrukciou by sa malo začať už túto jeseň.

Krásnohorská jaskyňa

Návšteva Krásnohorskej jaskyne je pozoruhodným zážitkom už len kvôli tomu, že do nej musíte zostúpiť v špeciálnej kombinéze a nepremokavej obuvi. Na cestu si posvietite čelovkou pripevnenou na prilbe.

<a href="https://www.flickr.com/photos/53113704@N03/33691702121/in/photolist-TkdMeT-TkdM8k-TkdM1X-TkdLWD-TkdLRP-TkdLLi-TkdLFZ-TkdLzM-ShMnxB-ShMnkc-TkdLqt-ThQhx1-ShMn88-Tt2XYN-Tt2XSL-Tt2XJE-Tt2XCY-Sf8zDj-Sf8zAy-ShMkZM-ShMm7R-ShMkSx-Sf8znY-ShMkED-ShMkvR-ShMkpD-ShMkhK-ShMkak-ShMk4D-ThQfP1-ShMjTi-ThQexd-Tt2Sxh-TwDZj2-Sf8wkf-Sf8uuw-TwE636-ThQnAY-TkdPzz-ThQnhS-ThQn4q-ThQmGJ-ThQmAb-ThQmoY-ThQmgy-ThQmbo-TwDZdF-Sf8w7u-Sf8w55-Tt2PWW" target="_blank">Zdroj: Flickr, Autor: Traveltipy</a>
Zdroj: Flickr, Autor: Traveltipy

V jaskyni sa nachádza jeden z najväčších sintrových útvarov na svete. Nazýva sa Kvapeľ rožňavských jaskyniarov a donedávna bol zapísaný v Guinessovej knihe rekordov ako najväčší. Má úctyhodných 34 metrov a váží 2 000 ton.

Herliansky gejzír

Herliansky gejzír bol do roku 1903 a v rokoch 1957-2006 jediným studeným gejzírom v Európe. Bol aktivovaný umelo, vrtom hlbokým 404,5 metra. Momentálne je na kontinente aktívny ešte jeden podobný v nemeckom Ardenachu a ďalšie sú až na Islande.

Morské oko pod Vihorlatom

Pokiaľ ide o jazerá prírodné, medzi tie najkrajšie v Košickom kraji, a možno aj v celej krajine patrí Morské oko, najväčšie sopečné jazero a zároveň tretie najväčšie prírodné jazero na Slovensku.

Nachádza sa v katastri obce Remetské Hámre a najľahšie sa k nemu dostanete z koncového záchytného parkoviska Krivec po modrej turistickej značke.

morske oko pod vihorlatom
Zdroj: Wikimedia CC 4.0, Autor: Jiří Komárek

Kúpanie či rybolov sú tu však prísne zakázané. Jazero je štátnou prírodnou rezerváciou a zároveň územím európskeho významu sústavy Natura 2000.

Hrad Krásna Hôrka

História Krásnej Hôrky sa datuje do 14. storočia, kedy hrad postavili Bebekovci ako svoje gotické sídlo a centrum Gemera. Neskôr, už pod vedením Andrášiovcov, zmenil svoju podobu na renesančnú, ktorú si drží dodnes, a slúžil aj ako múzeum ich rodu.

Hrad Krásna Hôrka sa v roku 2012 zapísal do povedomia rozsiahlym požiarom, ktorý spôsobil škody za osem miliónov eur. Spálil 10 percent exponátov, a mnohé časti hradu ostali buď zničené alebo zadymené. Vzhľadom na vtedajší zachovalý stav exteriéru aj interiéru hradu to bola obrovská škoda pre slovenské historické dedičstvo.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Nebol to však jeho prvý požiar, už v roku 1817 po údere blesku vyhorel. Jeho najdlhší majitelia, Andrášiovci, ho však následne opravili tak precízne, že sa zachoval až dodnes. V jeho interiéri sa nachádza viacero palácových siení, umeleckých diel, či sarkofág s mumifikovanou Žofiou Serédyovou, manželkou Štefana Andrášiho.

Vieme, že zoznam krás Košického kraja by mohol pokračovať ešte oveľa ďalej. Ak máte svoje obľúbené miesto, ktoré sa nám do zoznamu nezmestilo, budeme radi, ak nám dáte tip do komentárov na našej facebookovej stránke.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.