Hlohovec: Mesto ruží na Váhu

10. 11. 2016; Autor: Sóda, Filip Jurovatý

Cez územie súčasného Slovenska sa v priebehu storočí ”premlelo” množstvo ľudí a národov. Aj na Hlohovci badať stopy po ľudskej činnosti už oddávna.

Prvé stopy po osídlení v jeho okolí pochádzajú už z doby kamennej, zatiaľ čo k prvá písomná zmienka sa datuje do 12. storočia. Mesto odvtedy prežilo tatarské vpády, turecké obliehanie, či stavovské povstania.

Františkánsky kostol Všetkých svätých a kláštor, Hlohovec

Vládli mu známi Turzovci, aj Erdődyovci. A jeho meno sa odvíja od ružovitej rastliny hloh, ktorá je v oblasti veľmi rozšírená.

Za svoju relatívne rušnú históriu môže vďačiť najmä rieke, ktorá cezeň preteká – Váhu. Okolo nej sa v oblasti rozvinul funkčný trh a mesto mohlo spokojne rásť a prekvitať.

Ďalším vplyvným faktorom je aj jeho poloha, ktorá nebola príliš vzdialená od obchodných ciest smerujúcich do Viedne alebo Budapešti, ale aj od vplyvných slovenských miest, Nitry a Trnavy.

Hlohovec bol dokonca jedným z prvých miest na Slovensku, ktoré malo vlastnú kníhtlač, čo vtedy predstavovalo obrovský znak pokroku.

Zámok, Hlohovec

Poslední panovníci, Erdődyovci, v meste vlastnili panstvo až do konca Druhej svetovej vojny a zanechali v ňom viaceré hodnotné pamiatky. Napríklad prestavali stredoveký hrad na súčasný Hlohovský kaštieľ, ktorý je jednou hlavných pamiatok mesta. Okolo neho vybudovali známy zámocký park v anglickom štýle.

Ak si dnešnú podobu mesta, ktorá toho zo svojej historickej minulosti už bohužiaľ nenesie veľa, chcete poriadne poobzerať, zamierte na výhliadku Šianec. Domáci tu pravidelne trávia voľný čas.

Uvidíte z neho na Malé Karpaty, Piešťany aj Trnavu. V okolí mesta sa ďalej nachádzajú viaceré chránené územia, na ktorých sa nachádzajú viaceré chránené rastliny aj živočíchy. Sú tu teda mnohé miesta na prechádzky a objavovanie nášho prírodného dedičstva.

Mesto a jeho renomé formovali aj viaceré známe osobnosti. Ján Hollý tu napríklad ako farár začal písať svoje prvotiny. Hlohovec však zažil aj návštevu Ludwiga van Beethovena, ktorý sem prišiel pozrieť Jozefa Erdődyho.

Zámocká záhrada, Hlohovec

Z moderných osobností je s týmto mestom spätý spevák Richard Müller, alebo už zosnulý slovenský grafik Viktor Chrenko.

Hlohovec na mape rýchleho internetu

Vďaka vysokorychlostnému pripojeniu 4G LTE sú odteraz obyvatelia Hlohovca prepojení s celým svetom viac ako kedykoľvek predtým.

Od tejto jesene Hlohovec patrí medzi slovenské mestá a obce s najrýchlejším mobilným internetovým pripojením na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.

Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Máte záujem o prenos čísla?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo
a budeme vás kontaktovať.
Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme vám
v priebehu najbližšieho pracovného dňa.
Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

Toto sú najstaršie, najkrajšie aj najoriginálnejšie vianočné trhy v Európe

O tých domácich, viedenských aj budapeštianskych počujeme každý rok. Preto sme pre vás pripravili trochu netradičný zoznam.

čítaj viac