Jednoduché triky pre spokojnejší život

Pomaly sa blíži čas novoročných predsavzatí. Čo keby ste si ale namiesto nich osvojili len pár jednoduchých zásad? Nie sú náročné ani komplikované a úspech je pri nich zaručený.

Motivačnú knihu, ktorá sľubuje, že vám život prevráti naruby, nájdete dnes v každom kníhkupectve. No ak nechcete meniť životnú filozofiu, prestavať si nábytok v celom byte, ani na dva mesiace odcestovať do Indie, skúste si radšej prečítať tento článok. Iste, všetko asi na prvýkrát nesplníte, a to je v poriadku. Dôležité je aspoň niekde začať.

Tieto krátke a jednoduché tipy sú nenáročné a úspešne odskúšané.

1. Smejte sa

O pozitívnych účinkoch smiechu sme už písali trochu obsiahlejšie. V skratke, smiech znižuje stres – rovnako aj vášmu okoliu – odbúrava napätie, zlepšuje náladu a tým vám v do budúcna dokonca aj skvalitňuje imunitu. Už len to je samo o sebe dôvod na úsmev.

Zdroj: Unsplash

2. Zapnite si hudbu

Každý z nás má svoje obľúbené skladby, či pesničky. Nielenže si pri nich precvičíte hlasivky, či pamäť, ale vám ich počúvanie aj výrazne zlepší náladu. Pri jednorazovom vypočutí zažijete len krátkodobý efekt, no pri pravidelnom počúvaní sa efekt mení na dlhodobú spokojnosť. Ak do toho zapojíte nikým nesledovaný tanečný výkon, dovediete to k dokonalosti.

3. Choďte behať

A keď nie rovno hneď behať, aspoň sa prejsť. Alebo sa hocijako hýbať. Chápeme, že ak nemáte radi cvičenie, tento tip vás veľmi neoslní, no zároveň treba podotknúť, že bez nijakého pohybu šťastný a zdravý život viesť nebudete, aspoň nie dlhodobo. A vôbec nejde len o štíhlu líniu.

Fyzická aktivita v nás uvoľňuje endorfíny, hormóny šťastia. Pomáha teda obzvlášť vtedy, ak nemáte dobrú náladu, čo je zároveň chvíľa, kedy sa vám chce cvičiť najmenej. Ak sa však v tomto kľúčovom bode premôžete, urobíte si tým veľkú službu.

4. Hrajte sa so zvieratami

Nikto vás nikdy nebude milovať tak bezhranične, ako pes, ku ktorému sa po celom dni vrátite domov. Nie nadarmo existujú zvieracie terapie, ktoré pacientov prinášajú do kontaktu s koňmi, psami, či mačkami. Už len hladenie ich srsti (pokiaľ na ňu nie ste alergický) vás dokáže upokojiť. Ich úprimná radosť zo života je nákazlivá a potreba prechádzky na čerstvom vzduchu vám tiež len prospeje.

Ak nemáte alebo nemôžete mať vlastné zviera, zájdite aspoň do neďalekého útulku a vezmite chlpáčov na prechádzku. Alebo si zadovážte nenáročného škrečka, či andulku. Starostlivosť o inú živú bytosť nám vie vdýchnuť nový život a zároveň mu dodať zmysel, ktorý vám možno chýbal.

Zdroj: Unsplash

5. Staňte sa dobrovoľníkom

A kľudne to môžete urobiť zo sebeckých dôvodov: pretože sa sami chcete cítiť lepšie. Motivácia v tomto prípade nie je až taká podstatná, ak bude výsledkom lepšia nálada na oboch stranách.

Začať môžete celkom jednoducho: venovaním nenoseného oblečenia, hračiek, či kníh na charitu, kúpou charitatívnych časopisov, darovaním peňazí, alebo návštevou útulkov. Nezištné aktivity vám môžu zlepšiť náladu, zmeniť perspektívu na život k lepšiemu, či znížiť riziko depresie. Keď budete nabudúce na svet nadávať, môžete sa upokojiť myšlienkou, že robíte aspoň niečo preto, aby bol aspoň o čosi lepší.

6. Nájdite si čas na úplný kľud

Ak viete meditovať, viete, o čom je reč. Ide o stav, v ktorom sa snažíte na nič nemyslieť, len nerušene sedieť (alebo ležať), vnímať svoj dych, tlkot srdca a relaxovať. Spočiatku je to veľmi náročné, až demotivujúce, pretože na nič nemyslieť nemáme vo zvyku. No ak to vydržíte, pravidelný tréning prinesie výsledky.

Sú nimi napríklad zvýšená koncentrácia, vyššia odolnosť voči stresu, či lepšie fungovanie mozgových buniek. Pravidelné „vypínanie“ totiž neprospieva len elektronike, ale aj vašej hlave.

Zdroj: Pixabay

7. Choďte medzi zeleň

Áno, chápeme, máte milión výhovoriek. Najbližší les či park je ďaleko, máte milión iných povinností, nechce sa vám, doma je tak pohodlne… Lenže mali by ste vedieť, že stav mozgu v obklopení tichej prírody je podobný tomu počas meditácie. Najmä ak bývate vo veľkom a rušnom meste, veľmi vám prospeje, ak ideálne aspoň raz za týždeň zablúdite niekam, kde nebudete počuť ani jeden dopravný prostriedok a kde vás bude obklopovať len príroda, poprípade iní ľudia.

8. Vyspite sa

Táto rada znie možno až príliš jednoducho, no na zdravý spánok pravidelne zabúdame, poprípade ho podceňujeme. Mal by pritom trvať 7-9 hodín, byť v úplnej tme a v pravidelných časových intervaloch.

Ak sa vám nedarí dobre spať, skúste si pomôcť pohodlnejším vankúšom či matracom, voňavými relaxačnými olejmi, bylinkami, čajom, alebo už spomínanou meditáciou. Bez kvalitného spánku nebudete poriadne fungovať nielen vy, ale ani vaša koncentrácia, imunita, či trávenie.

9. Čítajte

Zahĺbenie sa do inej reality alebo príbehu vám prinesie skvelý oddych a čerstvú myseľ. Nehovoriac o tom, ako vám nadobudnuté vedomosti môžu pomôcť vo vašom vlastnom živote. Ak môžete, nečítajte z obrazovky, pretože to oči viac namáha a trvá až dvakrát toľko, než čítanie papierovej knihy.

Poprípade, ak vás po celom dni bolia oči a na čítanie nemáte ani pomyslenia, skúste audioknihy. Sú pútavé, oddychové a ich výhodou je aj to, že sa nemusíte sústrediť len na ne—ako je tomu pri čítaní. Môžete si ich vziať do auta, alebo na prechádzku či šport. Spojíte tak príjemné s užitočným.

10. Odmeňte sa

Ak to neurobí nikto iný, musíte to predsa spraviť sami. Za splnenie stanovených cieľov, zlepšenie v rôznych oblastiach, dosiahnutia významných míľnikov – za to všetko si zaslúžite nejakú odmenu. Sami najlepšie viete, čo vám robí najväčšiu radosť. Potešte sa dobrým jedlom, kúskom oblečenia, výletom, novou knihou, dlhým kúpeľom… A buďte si istý, že si to zaslúžite.

Neuronation

Aplikácia určená na precvičovanie mozgových závitov má vo svete už viac než 10 miliónov priaznivcov. Ponúka možnosť vytvárania vlastných tréningových plánov s dôrazom na rôzne mozgové aktivity. Jej metódy a obsah sú tvorené v spolupráci s vedcami a neurológmi.

Je dostupná pre iOS aj Android

 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac