Komárno: Mesto, ktorému lesk vzalo zemetrasenie

V súčasnosti rozdelené hranicou dvoch štátov, v minulosti ležalo aj na pomedzí civilizácií.

Komárno patrí medzi jednu z najstarších trvalo osídlených oblastí na Slovensku. Keď sa zamyslíte nad jeho polohou, dôvod je hneď jasný. Mesto totiž leží pri sútoku dvoch významných riek: Dunaja a Váhu.

Kde tiekli rieky, najlepšie viaceré, tam boli podmienky pre prekvitajúci trh. Vykopávky a archeologické nálezy naznačujú, že osídlenie a obchod tu existovali už počas doby bronzovej. Neskôr sa tadiaľto premleli Kelti a po nich Rimania.

Celemantia

Za čias Rimanov predstavoval Dunaj severnú hranicu Rímskej ríše. Po Rimanoch tu dodnes nájdete pozostatky ich vojenského tábora Celemantia.

Slovania do oblasti dorazili počas sťahovania národov. Z ich teritórií neskôr vzniklo Nitrianske kniežatstvo, do ktorého vtedajšie Komárno patrilo. Neskôr sa spolu s kniežatstvom stalo súčasťou Veľkej Moravy. Dnes sa predpokladá, že práve brod na Dunaji pri Komárne využili na svoj príchod Cyril a Metod.

Komárňanská pevnosť

O čosi neskôr bolo mesto, ako mnohé iné v tejto oblasti, nútené odolávať nájazdom Osmanskej ríše. Nachádzalo sa presne na pohraničí Habsburskej ríše a expandujúcich osmanských teritórií. Zo strategických dôvodov preto v 16. storočí prebudovali stredoveký hrad z 12. storočia na obranyschopnú pevnosť. Tak vznikla tzv. Stará pevnosť. Neskôr k nej za Mateja Korvína pribudol aj renesančný palác.

Počas Napoleonských vpádov preskúmali rakúski vojnoví inžinieri existujúcu pevnosť a vyhodnotili jej veľký potenciál. Keďže Viedeň v istom bode Napoleon obsadil, boli Rakúšania nútení svoje vojská presunúť inam. V Komárne preto postavili tzv. Novú pevnosť.

Rozkvet a zemetrasenie

Komárno napriek vojenskej angažovanosti prekvitalo. Mária Terézia mu v roku 1745 udelila privilégia slobodného kráľovského mesta. Stavali sa tu paláce, kláštory, kostoly. Rozvoj pribrzdili až dve silné zemetrasenia v rokoch 1763 a 1783, kedy spadli stovky domov a ďalších významných stavieb, nehovoriac o desiatkach obetí.

Aby toho nebolo málo, v období medzi zemetraseniami mesto postihol ešte aj požiar. Vtedajší uhorský panovník Jozef II. Obyvateľom radil, aby z poničeného mesta odišli a radšej si postavili nové, no Komárňania zostali. Čo sa dalo, to obnovili.

Alžbetin most

Súčasnosť

Po roku 1945, keď sa Komárno definitívne rozdelilo medzi Slovensko a Maďarsko, mesto živila najmä stavba lodí. Z pestrej histórie sa bohužiaľ zachovalo len historické jadro mesta, kde však nájdete viaceré krásne monumenty. Radnica, secesná budova Slovenskej sporiteľne, Podunajské múzeum v pôsobivom Kultúrnom paláci, či známy Alžbetin most, ktorý prepája Slovensko s Maďarskom, a mnohé ďalšie.

Za zmienku stojí aj okolité prírodné dedičstvo. Komárno patrí medzi najjužnejšie a zároveň najnižšie položené regióny na Slovensku. Nájdete tu šíre lesy, početné vodné plochy, či piesočnaté kopce. Na voľnočasové aktivity ako stvorené.

Komarniansky prístav

Komárno na mape rýchleho internetu

Vďaka vysokorýchlostnému pripojeniu 4G LTE sú odteraz obyvatelia Komárna prepojení s celým svetom viac ako kedykoľvek predtým.

Odteraz Komárno patrí medzi slovenské mestá a obce s najrýchlejším mobilným internetovým pripojením na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.

Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Máte záujem o prenos čísla?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo
a budeme vás kontaktovať.
Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme vám
v priebehu najbližšieho pracovného dňa.
Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Za kvalitnou a dostupnou módou nemusíte za hranice. Zoznámte sa so štyrmi slovenskými mladými značkami

Predstavujeme vám značky, ktoré pracujú v duchu takzvanej „slow fashion“ – pomalej, poctivej módy.

Hovorí sa, že šaty tvoria človeka. Ale v skutočnosti sme zaplavení množstvom značiek pochybnej kvality, vyrábaných za pochybných podmienok. Mnohí z nás sa preto obzerajú po trvalejšom, férovo vyrobenom oblečení, ktoré sa bude dať použiť a „nevyjde z módy“ ani o päť rokov.

Aj na Slovensku pôsobí viacero značiek, ktoré vynikajú nielen tvorivosťou, ale aj zodpovedným prístupom k ľudskej práci a životnému prostrediu. Predstavujeme vám štyri značky, ktoré pracujú v duchu takzvanej „slow fashion“ – pomalej, poctivej módy.

Puojd aplikuje typické slovenské prvky do krásneho dizajnu

Za značkou Puojd stojí textilná dizajnérka Michaela Bednárová, ktorá dbá na lokálnu výrobu, ručné spracovanie odevov a kvalitné materiály. 

Najnovšia módna kolekcia Dedina obsahuje vzory makov, plotov alebo plátna vzorované tradičnou technikou žakárového tkania. Lákadlom kolekcie môžu byť aj strihy v duchu „jedna veľkosť“ pre všetky typy ženských postáv. Puojd však nie je len pre ženy, pre pánske publikum sú určené napríklad originálne mikiny.

V portfóliu nájdete tiež darčekové predmety so slovenskou tematikou, napríklad ponožky s čičmianskym vzorom, ktoré nosili aj naši športovci počas olympiády v Riu, alebo kravaty či šatky s citlivo zapracovaným slovenským znakom. 

slovenská móda
slovenská móda
slovenská móda
slovenská móda
slovenská móda
slovenská móda

Zdroj fotografií: Puojd

Jemná a minimalistická značka Ushyté s nádychom severu a tradícii

Nová kolekcia LEN od textilnej dizajnérky Johanny Grigarovej bola vytvorená v súlade s prírodou. Na modely sú použité materiály ako 100-percentný ľan alebo bio-bavlna, každý kus je limitovaný a vyrobený ručne.

Dôraz je tiež kladený na jednoduchosť strihov a univerzálne využitie na rôzne príležitosti. Prírodný charakter odevov od Ushyté dotvárajú aj zemité, jemne pastelové alebo tmavé farby.

slovenská móda
slovenská móda
slovenská móda
slovenská móda
slovenská móda

Zdroj fotografií: Ushyte

Pouličná móda ako inšpirácia pre Buffet Clothing

Za oblečením od Buffet Clothing stoja traja slovenskí dizajnéri, ktorí chcú prinášať dostupnú, autentickú módu do ulíc. Inšpiráciou im bolo predovšetkým pouličné umenie.

Aj v Buffete však platí „menej je viac“ a preto dizajnéri vsádzajú na minimalistické, jednoduché, nadčasové a univerzálne strihy a farby. Každá kolekcia je limitovaná a vyrobená výhradne za férových podmienok v Európe.

O tom, že aj móda zo Slovenska môže byť európska, dokazuje práve i Buffet, ktorého odevné kúsky je možné zakúpiť aj v Berlíne.

slovenská móda
slovenská móda
slovenská móda

Zdroj fotografií: Buffet Clothing

Nadčasová a elegantná móda od We are not sisters

Lucia Jarošová a Tamara Tóthová Markovičová nie sú sestry, ako napovedá už názov ich značky, ale sú kamarátky, kolegyne a v neposlednom rade produktové dizajnérky, ktoré sa rozhodli priniesť na trh nadčasovú, elegantnú, ale i univerzálnu módu s dôrazom na inovatívne detaily.

Pri tvorbe oblečenia dbajú na zodpovedné správanie sa k životnému prostrediu, a preto na všetky odevy používajú vysoko kvalitné materiály od overených európskych dodávateľov. Výroba prebieha na Slovensku a osloviť chcú nielen slovenské dámy, ale i európske publikum so zmyslom pre detail.

A žeby sa za kúsok od We are not sisters nemusela hanbiť ani žiadna európska hviezda, svedčí aj nová kolekcia Dualism, ktorej príchod je avízovaný na rok 2017. Dominujú v nej čistota, elegancia, zaujímavé strihy, zemité farby a jemné detaily.

Sestry-nesestry taktiež pravidelne prezentujú svoje kolekcie na viedenskom módnom týždni a ich čerstvo spusetný nový web naozaj svedčí o tom, že sú Slovensky svetové. 

slovenská móda
slovenská móda
slovenská móda
slovenská móda
slovenská móda

Zdroj fotografií: We are not sisters

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac