Košice a širšie okolie: Čo ponúka východ cez víkend?

[lnk url=“https://commons.wikimedia.org/”] Zdroj: wikimedia[/lnk]

10. 3. 2017; Autor: Sóda, Foto: János Korom Dr.

Dni sa pomaly predlžujú, teplejšie počasie nám opäť vháňa chuť vybehnúť von z domu. Ak uvažujete podobne, pripravili sme pre vás pár tipov na výlety v oblasti Košíc a východného Slovenska.

Dukla

Dukla
Zdroj: wikimedia

Miesto, kde sa odohrávali najtvrdšie boje na slovenskom území počas druhej svetovej vojny ešte aj dnes dýchajú históriou. Po bojoch tu na viacerých miestach ostali vraky tankov, ale aj hroby po padlých vojakoch. Priesmyk na hranici s Poľskom, a najmä takzvané Údolie smrti, je plný mrazivých stôp po udalostiach, ktoré už dnes našťastie patria do minulosti.

V okolí Svidníka nájdete viaceré pamätníky, z ktorých najimpozantnejšie pôsobí asi Pamätník Sovietskej armády. Keďže históriu je dôležité pripomínať a nezabudnúť, môžete na miesta zobrať napríklad tých, ktorí o nej ešte poriadne nevedia.

Múzeum Andyho Warhola

Múzeum Andyho Warhola
Zdroj: wikimedia

Kultový umelec, ktorého rodičia pochádzali z Medzilaboriec, na Slovensku síce nikdy nebol, no my sa k nemu predsa len vždy radi priznávame. V meste jeho pôvodu mu dokonca zriadili celé múzeum, ktoré mapuje ikonické diela Warholovej pop-artovej tvorby a naviac vystavuje aj cenné artefakty z jeho života. Múzeum sa k nim dostalo cez Wahrolových príbuzných, ktorí ho prežili.

Ak sa chcete o tomto nekonvenčnom umelcovi zo slovenskými koreňmi dozvedieť niečo viac, zavítajte do Medzilaboriec.

Košická detská historická železnica

Starodávne parné stroje, pôsobivé mechanické “obry” na dôchodku, či výletná jazda ako za starých čias našich pra-prarodičov. To všetko môžete zažiť v tomto múzeu, ktoré každoročne otvára brány malým aj väčším nadšencom dopravných prostriedkov. Ak chcete deťom poukazovať, na čom sa kedysi cestovalo alebo sa s nimi v starých vozňoch dokonca previezť, vezmite ich sem.

Archeologický skanzen

Archeologická skanzen Nižná Myšla
Zdroj: wikimedia

Pri obci Nižná Myšľa sa našli pozostatky zo staršej doby bronzovej. To samo o sebe však historickým nadšencom nestačilo, a tak prastarému obydliu vdýchli nový život. Prestavali ho približne tak, ako kedysi vyzeralo. Na vlastné oči si tu teda môžete pozrieť, ako sa pred tisíckami rokov žilo v rámci malých osídlí, ako sa ľudia bránili pred divokou prírodou a aké vymoženosti mali ich domovy.

Jaskyňa Zlá diera

Zdroj: wikimedia

Alebo ako ju nazývajú miestni, Zlá Džura. Pri obci Lipovce sa nachádza jaskyňa, ktorá vám ponúkne naozaj nevšedný zážitok. Jej návšteva je totiž zárukou nefalšovaného adrenalínu. Do kože jaskyniarov a výskumníkov sa vžijete aj vďaka tomu, že v niektorých jej častiach sa musíte cez diery v zemi doslova plaziť a dostane sa cez ne skutočne len štíhly človek.

Nie je to teda nič pre klaustrofobikov, no zato malí (aj väčší, no nie priveľkí) a predovšetkým nadšení výskumníci si tu prídu na svoje. Jaskyňa svoje brány otvára už 1. apríla. A za zmienku rozhodne stojí aj jej krásne okolie, keby ste náhodou nenabrali odvahu na vstup a chceli sa namiesto toho len kochať okolitou lesnatou a kopcovitou prírodou.

Rýchly internet v Košiciach či Medzilaborciach

Aj v lokalitách Košice, Svidník, Nižná Myšľa či Medzilaborce môžu zákazníci O2 využiť najrýchlejšie mobilné internetové pripojenie na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.

Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Potrebujete viac informácií o službe 4G LTE internet?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme
vám v priebehu najbližšieho pracovného dňa.

Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

,

7 divov Nitrianskeho kraja, o ktorých ste doteraz nevedeli

V Nitrianskom kraji nájdete pozostatky Veľkomoravskej ríše, unikátny obranný systém európskeho významu z čias tureckých výbojov, či jedno z najvýznamnejších arborét na našom území, založené vášnivým cestovateľom.

čítaj viac