Liptov, Tatry, Spiš: Tipy, kam cez víkend na výlet

tradičné slovenské domy

3. 2. 2017; Autor: Sóda, Foto: János Korom Dr.

Nie je nič lepšie ako si krátkym výletom vyčistiť hlavu. Voľný víkend nemusíte tráviť doma, ani vo vašom meste. Sadnite do auta a vydajte sa spoznávať okolie. Tu je päť nápadov na rôzne výlety na severe Slovenska, v druhej najnavštevovanejšej turistickej oblasti po Bratislave.

Múzeum liptovskej dediny, Pribylina

Múzeum liptovskej dediny
Múzeum liptovskej dediny

Skanzen v Pribyline má schopnosť razom preniesť každého návštevníka Liptova spred niekoľkých storočí. Hneď po vstupe do areálu sa ocitnete medzi čarovnými drevenicami našich predkov, prevažne z oblasti, ktorá je dnes  zatopená vodnou priehradou Liptovská Mara.

Dominantami skanzenu sú goticko-renesančný kaštieľ z Parížoviec a ranogotický kostol Panny Márie z obce Liptovská Mara. Kúzlo celému miestu dodáva výhľad na Kriváň a nádherná príroda, ktorá v hornej časti areálu múzea skrýva aj expozíciu historickej Považskej lesnej železnice.

Otvorené je celý týždeň od 9:00 do 16:00. Vstupné je v sume 3 eurá pre dospelých, 1,50 eura pre deti.

Tricklandia, Starý Smokovec

V Starom Smokovci sa nachádza galéria, ktorá prezentuje umenie vizuálnych ilúzií. Ak sa uprostred dvojrozmerných diel plných optických trikov necháte uniesť, môžete byť prekvapení, čo všetko uvidíte. Je to zážitok najmä pre deti, ktorých fantázia nemá hranice, ale aj pre dospelých.

No a po kultúrnom vyžití môžete navštíviť tatranské svahy a namiesto lyžovania sa posánkovať. Spustite sa z Hrebienku až do Starého Smokovca. Priznajte si, kedy ste to urobili naposledy? Možno ešte v minulom tisícročí. V sviatočnom období sú podobné aktivity ešte čarovnejšie.

Otvorené majú celý týždeň od 9:00 do 18:00. Vstupné je pre dospelých 9 eur pre deti 6 eur.

Hrad Ľubovňa a skanzen, Stará Ľubovňa

Ľubovniansky hrad
Ľubovniansky hrad

Hrad Ľubovňa sa majestátne vypína nad mestom Stará Ľubovňa už niekoľko storočí. V minulosti bol hranicou medzi Uhorským a Poľským kráľovstvom. Bol dôležitou strategickou pevnosťou a jeho dejiny sú plné významných udalostí a tajomstiev.

Dnes je na hrade múzeum, ktoré krásne dokumentuje jeho históriu od počiatkov existencie.  Návštevníci tu môžu zhliadnuť aj peknú repliku poľskej kráľovskej koruny.

Hrad Ľubovňa je krásny a má pútavú expozíciu, no turisti občas prehliadnu skanzen, ktorý je hneď pod ním. Má svoje čaro. V domčekoch sú inštalované ukážky ľudových zvykov alebo nástroje, ktoré používali zruční remeselníci v 19. storočí. Najvzácnejší exponát je zrubový gréckokatolický kostol.

Hrad je otvorený od 10:00 do 15:00, v priebehu celého týždňa. Kombinované vstupné (hrad + skanzen) je 6,00 € pre dospelých a 3,00 € pre deti.

Motokáry Tatry, Svit

Ak máte radi adrenalín, zábavu a vôňu benzínu, motokáry sú pre vás ideálnym miestom. Sú prístupné aj mladším, takže ak si jazdu chcú vyskúšať vaše deti, tu je im to dovolené. Dosiahnuť sa dá rýchlosť cca 30 km/h.

Na 230 metrovom okruhu si môžete zorganizovať napríklad trochu alternatívny firemný večierok.

V sobotu je otvorené od 14:00 do 24:00, v nedeľu do 22:00. Vstupné je pre dospelých 9 eur, pre deti 6 eur.

Čertova skala, Chmeľnica

Čertova skala
Čertova skala

Blízko obce Chmeľnica je zaujímavý prírodný unikát, no ak sa naň v dedine opýtate, je celkom možné, že nebudete nič rozumieť. Domáci tu rozprávajú svojim jedinečným nemeckým nárečím už stáročia.

A čo to teda je? Ide o dvanásť metrov vysoký balvan, ktorému Chmeľničania nepovedia inak ako Čertova skala. Zaujímavosťou je, že v jeho okolí nie sú žiadne iné skaly. K tejto zvláštnosti sa viaže aj povesť – vraj mal Čert v pláne zhodiť ostrú skalnú ihlu na Ľubovniansky hrad, no po zazvonení kostolných zvonov sa preľakol a skala mu práve na tomto mieste vypadla.

Rýchly internet aj v Chmeľnici, Starej Ľubovni a Svite

Aj v lokalitách Stará Ľubovňa, Chmeľnica či Svit môžu zákazníci O2 využiť najrýchlejšie mobilné internetové pripojenie na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.

Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Potrebujete viac informácií o službe 4G LTE internet?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme
vám v priebehu najbližšieho pracovného dňa.

Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

,

7 divov Trnavského kraja, o ktorých ste možno nevedeli

Trnavský kraj má výnimočnú polohu, vedúcu naprieč územím Slovenska od severu na juh. Na jeho území sa nachádza viacero unikátov, ktoré rozhodne stojí za to navštíviť.

čítaj viac