Modra: Mesto, ktoré tvaroval vinársky a keramický priemysel

4. 11. 2016; Autor: Sóda, Foto: Filip Jurovatý

Dnes je Modra známa najmä pre viniče, ktoré lemujú jej polia a vytvárajú základ pre miestny prekvitajúci vinársky priemysel. Modra mala kedysi najväčšiu rozlohu viníc na Slovensku. Dnes v tejto kategórii už síce nevedie, no stále si udržuje popredné priečky.

Ešte predtým, než sa v Modre usídlila vinárska tradícia, prekvitalo v meste aj iné remeslo – keramikárstvo. Jeho stopy sa dajú sledovať až do praveku. Dodnes sa v meste odohrávajú udalosti na počesť tohto dedičstva, napríklad tzv. Slávnosti hliny.

Ide o podujatie keramikárov, ktorí takto prezentujú činnosť kedysi oveľa rozšírenejšieho remesla. Podujatie môžete navštíviť každý rok v prvý septembrový víkend.

Keramika v Modre

Dnes hrajú prvé husle vinárske podujatia a vinobrania, ktoré lákajú ľudí z celého okolia. Malokarpatské vinobranie je v Modre každý tretí septembrový víkend.

Ak ste na školských hodinách dejepisu dávali pozor, zrejme si pamätáte aj to, že toto mesto je späté s osudom jedného z našich najväčších literárnych umelcov a národovcov – Ľudovítom Štúrom.

Aj keď z Modry nepochádza, prisťahoval sa sem po smrti svojho brata, aby sa postaral o jeho sedem detí. A neslávne tu aj zomrel, keď sa počas prechádzky v okolí postrelil do nohy. Na cintoríne v Modre je aj pochovaný.

Múzeum Ľudovíta Štúra v Modre

Štúrovcov si Modra pamätá celkom dosť. Okrem najznámejšieho Ľudovíta tu totiž do svojej smrti žil a pôsobil ako evanjelický kňaz jeho brat, Karol. Usadil sa tu aj Ľudovítov bratranec Dionýz Štúr, ktorý je známy vďaka jeho vedecko-geologickej činnosti.

Do Modry sa prisťahoval spolu s otcom, Jozefom Štúrom, ktorý v Modre zase pôsobil ako evanjelický učiteľ.

Ďalšou zaujímavou osobnosťou z okolia je Ján Smrek, ktorý sa tu síce tiež nenarodil, no po smrti otca tu skončil v sirotinci. Žil tu až do svojich dvadsiatich troch rokov a práve počas štúdia na modranskom učiteľskom ústave vznikali jeho prvé diela.

Modra sa môže pochváliť aj svojimi historickými pamiatkami, vzhľadom na jej vek. Už v 12. storočí vznikali o meste prvé záznamy. Približne z tohto približného obdobia pochádzajú aj gotický kostol sv. Jána Krstiteľa a gotický kostol sv. Barbory.

Dom vinohradníkov v Modre

Štatút slobodného kráľovského mesta Modra získala trochu neskôr, v 17. storočí. Už vtedy bol jej symbolom na mestskom erbe vinič, ktorý históriu mesta pretkáva už stáročia.

Modra na mape vysokorýchlostného internetu

Vďaka výsokorychlostnému pripojeniu 4G LTE sú odteraz obyvatelia Modry prepojení s celým svetom viac ako kedykoľvek predtým.

Od tejto jesene Modra patrí medzi slovenské mestá a obce s najrýchlejším mobilným internetovým pripojením na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.

Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Máte záujem o prenos čísla?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo
a budeme vás kontaktovať.
Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme vám
v priebehu najbližšieho pracovného dňa.
Ďakujeme. Zavoláme vám.

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

Na Slovensku máme 60 unikátnych drevených kostolíkov

Prezrite si galériu fotografií drevenej ľudovej architektúry, ktorej medzinárodnú hodnotu ocenilo aj UNESCO.

čítaj viac