Na legendárnom kúpalisku Zelená žaba sa schladíte v bazéne vytesanom do skaly

[lnk url=

27. 4. 2016; Autor: Sóda, Archív mesta Trenčianske Teplice

V lete sa tu schladíte v bazéne, ktorý bol čiastočne vytesaný do mohutnej skaly v kopci. V zime sa rozohrejete v saunách pod hviezdnym nebom, obklopení borovicovým lesom.

Netreba cestovať do žiadnej zo zahraničných destinácii, kúpalisko je iba pár minút pešou chôdzou od hlavnej promenády kúpeľného mesta Trenčianske Teplice. Od roku 2015 návštevníkov opäť láka novootvorený areál Zelená žaba.

Zdroj: Archív mesta Trenčianske Teplice

Legendárne kúpalisko bolo pre verejnosť otvorené v roku 1937. Autorom architektonického návrhu, ktorý patrí k najnápaditejším funkcionalistickým stavbám v bývalom Československu, ak nie v celej strednej Európe, je český architekt Bohuslav Fuchs.

Zdroj: Facebook - Trenčianske Teplice History

Vytvoril jedno z najdôležitejších diel funkcionalizmu európskeho významu.

Zelená žaba je najvyššie položené kúpalisko v strednej Európe, ktoré je postavené na terase južného svahu Teplickej vrchoviny nad mestským parkom. Táto stavba je krásnym príkladom toho, ako sa budova dokáže organicky vsadiť do prírody. Časť bazénu je zasadená do skaly svahu.

Zdroj: Facebook - Trenčianske Teplice History

V minulosti bolo kúpalisko vychytené, v časoch najväčšej slávy sa tu denne sa vystriedali stovky ľudí. Prevádzka fungovala nepretržite takmer sedemdesiat rokov. V roku 2000 bolo kúpalisko zatvorené po tom, ako sa v stenách bazénu objavili trhliny a začala z neho vytekať voda.

Zdroj: kupelezelenazaba.sk

Po takmer pätnástich rokoch chátrania v roku 2015 areál kúpeľov Zelená žaba opäť slávnostne otvoril svoje brány pre návštevníkov.

Zdroj: kupelezelenazaba.sk
Zdroj: kupelezelenazaba.sk

Zelená žaba je otvorená celoročne. Okrem kúpaliska tu mimo sezóny nájdete unikátny vonkajší saunový svet, wellness s masážami a reštauráciu. Letná sezóna kúpaliska sa začína 3. júna.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

,

Kristína Farkašová: Som rada, že ma naši nenechali niekde v obchode

Známa herečka a podnikateľka hovorí o tom, ako materstvo zmenilo vzťah s jej mamou, čo sa naučila pri vlastných deťoch a za čo je rodičom vďačná.

čítaj viac