Najväčšia pýcha mesta Košice ukrýva mnoho zaujímavostí

1. 11. 2016; Autor: Sóda, Foto: Sóda

Už stovky rokov je Dóm sv. Alžbety najobdivovanejšou stavbou Košíc. Nečudo. Najvýchodnejšia gotická katedrála Európy je najväčším kostolom u nás. Zmestí sa doň 5 tisíc ľudí, na dĺžku aj na výšku má 60 metrov.

Pri takých monumentálnych rozmeroch dnešného človeka zaráža, akú veľkú pozornosť vtedajší remeselníci venovali stovkám ozdôb a malých sošiek. Najviac vyzdobená je severná stena chrámu, ktorá sa vymyká dobovým zvyklostiam. V stredoveku ju totiž považovali za stranu zla a väčšinu kostolov stavali bez okien a vstupu.

Nad severným vchodom sa nachádza vyobrazenie Posledného súdu. Zaujímavosťou je, že medzi hriešnikmi, ktorí smerujú do jamy pekelnej sú aj biskup či mníška. Na západnej strane zase turistov pobaví jeden z chrličov vody, ktorý má podobu škaredej ženy.

Autor fotografie: Filip Jurovatý

Vraj ide o manželku majstra Štefana, ktorý ju chcel potrestať za jej pijanstvo a tak ju takýmto spôsobom zvečnil medzi drakmi a inými príšerami.

Inou pozoruhodnosťou chrámu je Kráľovské schodisko tvorené z dvoch protichodných špirál, tvarom pripominajúce dvojzávitnicu DNA. Podobné nájdete už len v štyroch iných mestách v Európe, to košické je ale najstaršie.

Čo je ale v Dóme ojedinelé v celej Európe, to je celokovový oltár z roku 1931. Bol odliaty zo zbraní prvej svetovej vojny, na pamiatku obetiam. Hlavný oltár zase patrí k najhodnotnejším pamiatkam stredoveku na Slovensku. Dôkazom výzdoby do posledného detailu je aj nočník, nenápadne vkomponovaný pod posteľou na jednom z obrazov oltára.

Dóm sv. Alžbety ponúka ešte veľa ďalších unikátov. Za všetky spomeňme aspoň krásny secesný luster, krstiteľnicu staršiu ako samotný kostol, slnečné hodiny, Rákociho kryptu či jedno z najstarších vyobrazení mestského erbu.

Po starých majstroch tu zostali skryté symboly a značky vysekané do kameňa. Mnohé ešte len čakajú na to, kým historici presne rozlúštia ich význam.

Košice na mape vysokorýchlostného internetu

Vďaka výsokorychlostnému pripojeniu 4G LTE sú odteraz obyvatelia Košíc prepojení s celým svetom viac ako kedykoľvek predtým.

Od tejto jesene Košice patria medzi slovenské mestá a obce s najrýchlejším mobilným internetovým pripojením na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.

Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Máte záujem o prenos čísla?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo
a budeme vás kontaktovať.
Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme vám
v priebehu najbližšieho pracovného dňa.
Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

,

5 zaujímavých miest Spiša, ktoré pozná len málokto

Odbočte z najfrekventovanejších turistických trás a pozrite si miesta, ktoré vám odporučia iba rodáci.

čítaj viac