Nohy na šport netreba: Príbeh vozíčkara, ktorý prešiel do Paríža

[lnk url=

18. 4. 2016; Autor: Sóda, Foto: Peter Lengyel

O čom začne rozhovor chlapík, ktorý je na invalidnom vozíku? Samozrejme o tom, aký ťažký bol dnešný hokejový tréning. Prišiel jeden zo známych kanadských hokejových trénerov a dal chlapcov riadne zabrať. Dobrá makačka. Taký je Marián Ligda. Prečítajte si jeho príbeh, ktorý vyšiel aj texte Liptáci, ktorí inšpirujú svet.

Otvára nám dvere v byte neďaleko centra v Liptovskom Mikuláši. Vyšľachovaná postava, ktorú by mu závidel nejeden človek, ktorý má k dispozícii aj nohy. Marián sa na ne spoliehať nemôže. Kedysi špičkový freeridový lyžiar mal v roku 2005 nehodu. Prišla práve v období, keď mal našliapnuté na medzinárodné lyžiarske certifikáty, ktoré by ho zaradili medzi špičku vo svete a chňapla by po ňom nejedna lyžiarska škola od rakúskych Álp po Nový Zéland. Nestalo sa.

Marián Ligda
Marián Ligda

Úraz chrbtice ho pripútal na vozík. To bolo v januári 2005. V novembri už stál znovu na svahu. Teda, presnejšie sedel na tom, čo on sám nazýva “kripel lyža”. “V podstate sme blázni. Spúšťame sa po svahu na niečom, čo pripomína stoličku s lyžou. Nedá sa to ani poriadne ovládať,” hovorí sebaistým tónom hlasu, ktorý je preňho typický.

Lekári mu neodporúčali začať tak skoro športovať, ale na otázku, či mu v tom fyziologicky niečo bráni, dostal odpoveď nie. Tak išiel na svah. “Milujem freeride lyžovanie a voľný terén, voľnosť je pre mňa najväčším pôžitkom. Patrím medzi piatich SITSKI lyžiarov na planéte, ktorí jazdia najextrémnejšie svahy sveta so sklonom väčším ak 45%,” vyznáva sa aj na svojej webovej stránke marianligda.com.

<a href="https://www.azylo.com" target="_blank">Fotografie k téme Liptovčania, ktorí inšpirujú svet od Petra Lengyela</a>
Fotografie k téme Liptovčania, ktorí inšpirujú svet od Petra Lengyela

K športu ho priviedli rodičia v piatich rokoch. Kedysi reprezentoval Slovensko v zjazdovom, neskôr vo freeride lyžovaní. A futbale. Preto je pochopiteľné, že ani hendikep ho od športu neodtrhol.

Ale spúšťať sa na stoličke s lyžou Mariánovi nestačilo. Tak začal hrať hokej. V českej lige. Vraj sú dobrí a trúfajú si aj na paraolympiádu, ibaže im chýbajú peniaze. “Pár tisíc eur. Pre niektoré firmy smiešna suma, my si s tým vystačíme na celú prípravnú sezónu,” hovorí človek, ktorý má toľko energie, že ju musí investovať okrem hokeja aj do ďalších aktivít. Od roku 2012 reprezentuje v Sledge Hokeji aj Slovensko.

Občas sa v jeho očiach objaví smútok, predsalen hendikep človeka výrazne obmedzí, na druhej strane robí všetko, čo môže. A teda môže toho viac než väčšina ľudí bez hendikepu. Napríklad si povedal, že chce ísť na bicykli z Liptovského Mikuláša do Paríža. Keď vám to hovorí človek na vozíku, tak to je celkom mocný úlet. Lenže Marián to naozaj dal!

<a href="https://www.azylo.com" target="_blank">Fotografie k téme Liptovčania, ktorí inšpirujú svet od Petra Lengyela</a>
Fotografie k téme Liptovčania, ktorí inšpirujú svet od Petra Lengyela

Na handbiku, čo je bicykel, kde sa nepedáluje nohami, ale rukami, prešiel 1840 kilometrov z Liptovského Mikuláša do Paríža. Keď si na to spomína, spustí hneď informácie o tom, ktoré handbiky sú dobré, ktoré nie a ako si ich potrebuje upraviť on, aby vyhovovali náročným podmienkam.

Ozaj, minule si tak Marian Ligda sadol na trávu a keďže je ako hendikepovaný človek citlivejší na chlad, zostala mu zima. Tak vymyslel špeciálne deky, ktoré izolujú od chladu, dajú sa zložiť a nenaberajú vlhkosť. Nezostalo to len pri nápade. Urobil chránenú dielňu, kde deky reálne vyrábajú. Môžete si ich skúsiť tu: Whitedog Travel Wrap.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

7 divov okresu Levice, ktoré stoja za návštevu

Tie najzaujímavejšie turistické atrakcie v Levickom okrese.

čítaj viac