Obehli sme Slovensko. Len s mobilom vo vrecku

Ako sa dá pri cestovaní po Slovensku využiť rýchly internet v mobile? Skúsili sme to. Cieľom bolo prejsť všetky krajské mestá bez prípravy a v každom si pozrieť jednu zaujímavosť. Čo? To sme presne nevedeli. Spoliehali sme sa na to, že si to zistíme počas cesty. Mobil, platobná karta, pár drobných vo vrecku a ide sa.

Vyrážame z Bratislavy. Cieľom je prísť do Trenčína, potom do Žiliny. Odtiaľ do Prešova, Košíc, do Banskej Bystrice, Nitry, Trnavy a naspäť do Bratislavy. O 6.30 ráno v Bratislave berieme do ruky mobil a ako prvú možnosť volíme známeho pomocníka „cépečkárov“, teda cezpoľných, www.cp.sk.

Vyberáme spojenie Bratislava – Trenčín. Rýchlik odchádza o 7.55. Máme dosť času dostať sa na stanicu aj peši, ale keďže skúšame mobil a internet, prečo nezvoliť nejakú aplikáciu. Inštalujeme si do smartfónu Liftago Taxi.

Zadáme smer Hlavná stanica, vyberieme si vozidlo a o chvíľu sa už rozprávame s taxikárom. Vraj sú dni, keď prijme viac objednávok cez mobilnú aplikáciu ako cez dispečing.

Do Trenčína

Vlak vyráža a je načase zistiť, načo vôbec do Trenčína ideme. Ešte predtým než zvolíme klasickú možnosť – vyhľadávač Google – skúšame sa cez lokálne aplikácie dozvedieť, aké možnosti ponúka mesto Matúša Čáka.

Nachádzame však len appky na parkovací lístok cez SMS, appku donáškovej služby, appku nejakej reštaurácie, ale žiaden obsah pre turistov a návštevníkov medzi prvými nájdenými výsledkami. To nič, Google to istí.

Sedíme vo vlaku, na Wi-Fi sa zámerne nepripájame, veď chceme naplno využiť mobilný internet. Do vyhľadávača zadáme frázu „Trenčín, čo sa oplatí vidieť“. Hrad, mestská veža či vodník sú známe atrakcie. Ale morový stĺp? Hm.

O tom sme nevedeli, pôjdeme sa naň pozrieť. Zapíname aplikáciu mapy, skúsime vyhľadať priamo trenčiansky morový stĺp a uspejeme. Zo stanice je to peši len 11 minút. Kým sa ešte vezieme vo vlaku, smartfón sa plní podcastmi a dvomi e-bookmi. Ľudí na rozhovor v okolí niet, preto si čas na ceste krátime čítaním a počúvaním.

Morový stĺp Najsvätejšej Trojice v Trenčíne sa nachádza uprostred Mierového námestia. Je to spomienka na konkrétnu udalosť, keď v Trenčíne v roku 1710 vypukol mor. Zomrelo vtedy 1 600 ľudí. Stĺp, ktorý financoval gróf Illésházy, vraj vytesali viedenskí kamenári.

Morový stĺp v Trenčíne

Autor foto: Jakub227

Videli sme a ideme ďalej. Jedno mesto, jedna pamiatka, taký je plán. Vlak do Žiliny odchádza krátko pred pol dvanástou, takže jednu kávičku ešte stihneme. No dobre, možno dve…

Na severe

„V Žiline si musíte pozrieť najmä Stanicu Záriečie,“ odporúča vo vlaku na sever náhodný spolucestujúci, keď sa oboznámi s naším zámerom. Kultúrny priestor Stanice Záriečie poznáme, hľadáme niečo neznáme. Skúšame znovu aplikácie. Cestovateľské informácie nie sú, ale Žilina je s aplikáciami na tom lepšie ako Trenčín.

Nájdeme aplikáciu regionálneho magazínu s podujatiami aj veľa reštaurácií. Tak skúšame znovu Google. Teraz zadáme iné kľúčové slová: „Žilina zaujímavosti“. Socha Krista, ktorá je kópiou tej z brazílskeho Ria! Ale stojí pri obci Klin pri Námestove, teda mimo našej trasy.

Podobne ako Lietavský hrad. Zistili sme však, že v Žiline je viacero židovských pamiatok, tak sa ideme pozrieť na pamätník Cesta bez návratu. Je na mieste, kde počas druhej svetovej vojny bolo najväčšie zberné stredisko na deportáciu 25 000 Židov z celého Slovenska.

Nájsť ho však na Google mape je problém, ani stiahnutá mapa o vzdialenosti nehovorí nič, tak voláme taxík. O pamätníku sa ešte dozvedáme z webu Žilinského kraja, že kedysi „mestská rada Žiliny na čele so starostom Vojtechom Tvrdým zamietla zriadiť zberný tábor na území mesta, a preto bol zriadený 21. marca 1942 v štátnom priestore v kasárňach v Žiline.

Zrušený bol 24. októbra 1942. Pamätník venovalo mesto Žilina na znak úcty k týmto smutným udalostiam. Autorom myšlienky postaviť pamätník na mieste zberného tábora bol Arieh Klein, žilinský rodák žijúci v Jeruzaleme. Silné miesto, najmä v dnešných časoch.

Smer východ

Displej mobilu hlási, že vlak odchádza pred druhou a v Prešove budeme o 17.15. Takže máme veľa času na zisťovanie, čo si v Prešove pozrieme. V Sóde je článok 12 zaujímavostí v okolí Prešova. Ideálna inšpirácia. Opálové bane, drevený kostolík, Šarišský hrad.

Okolie Prešova má zatiaľ najviac čo ponúknuť, ale všetko je mimo nášho časového plánu. Lenže Solivar zo 17. storočia, aký na Slovensku nemá obdobu? Ide sa. Solivar v Prešove patrí medzi najvýznamnejšie technické pamiatky na Slovensku.

Čerpala a varila sa tu soľ zo soľanky. Sprístupnené sú šachta, huta, varňa, sklad soli, kováčske dielne a klopačka. Nuž, na kompletnú návštevu asi nebude čas, ale aspoň zbežne to stíhame. Veď do Košíc je to kúsok.

Večer v Košiciach

Prešov je na mobilné aplikácie tiež skúpy, ale Košice sú nimi bohato zásobené. Keďže noc sa blíži, na hľadanie ubytovania volíme istotu – booking.com. Ubytovanie máme rezervované za pár minút.

Ráno odchádzame do Banskej Bystrice, preto musíme nejakú atrakciu v Košiciach stihnúť ešte tento večer. Do mobilu pribudla aplikácia Košice Region Tourism. Robí presne to, čo od cestovateľskej aplikácie očakávame. Zoznam všetkého, čo sa dá v regióne vidieť a zažiť, prehľadne zoradený na mape.

Autor foto: Filip Jurovatý

Už sa však stmieva, na cestovanie mimo mesta preto nateraz zabúdame a ideme vychutnať atmosféru jesenného večera v druhom najväčšom slovenskom meste. Len tak sa potulovať, debatovať s ľuďmi a užívať si večer.

V strede

Cesta do Banskej Bystrice na druhý deň ráno je najdlhší úsek, ktorý pri tomto rýchlom tripe trávime cestovaním. E-knihy stiahnuté počas cesty do Žiliny dávajú zabrať baterke v smartfóne, ale do cieľa vydržala. Kniha nie, zhltli sme ju na jeden šup.

Banskej Bystrici testujeme, ako v každom meste, aplikácie. Úspešne. Najradšej by sme si pozreli predstavenie v Divadle tanca, ale doobeda nehrajú. Histórie je v Bystrici veľa, aj okolitá príroda láka, ale volíme inú možnosť.

Autor foto: Filip Jurovatý

V meste má reštauráciu a pôvod známa slovenská firma Alfa Bio, ktorá začala u nás ako prvá s produktmi zdravej stravy a ktorú takmer položili nespravodlivé obvinenia okolo jej „cícerovej“ nátierky. Dáme si tam obed. Kým odchádza spoj do Nitry, akurát to stíhame.

Odkaz od kráľa

Smerom na Nitru ubúda pohorí, je to vždy taký smutnejší návrat cestovať po Slovensku z východu na západ. Ale v Nitre už pri zbežnom preletení Googla vieme, čo chceme vidieť.

Keďže máme dosť času, veď do Trnavy je to menej než hodina cesty a potom do Bratislavy pol hodiny, ideme si pozrieť magické miesto – malý kostolík na vrchu pri Dražovciach. Kostol sv. Michala pochádza z 12. storočia, postaviť ho dal kráľ Štefan a vraj sa v ňom stalo veľa rôznych zázrakov.

Autor foto: Filip Jurovatý

Nuž, nevideli sme žiadny, ale miesto je naozaj ľúbivé. Výhľad na Nitru a okolie, nezarastený vŕšok a na ňom malý kamenný kostolík.

Káva v Trnave

Cestovný poriadok v mobile sme si rýchlo zvykli používať, takže vieme, že spoj do Trnavy odchádza o chvíľu a nemešká. Trnava v ostatnom období nabrala energický dych. Historické zrekonštruované mesto má vďaka komunite umelcov, rozumnému starostovi a aktívnym ľudom atmosféru kultúrneho aj športového miesta.

Rovno na námestí, pri fontáne pripomínajúcej, že Trnava bola kráľovským mestom, je umelecká inštalácia z písmen z jeho názvu. Každé má motív, ktorý sa vzťahuje na Trnavu. Kúsok odtiaľ je kaviareň Thalmeiner, kde sa podľa hodnotenia zákazníkov na sociálnych sieťach, podáva najlepšia káva na Slovensku.

Ochutnáme a volíme smer Bratislava.

Slovensko na mape rýchleho internetu

Vďaka vysokorychlostnému pripojeniu 4G LTE sú odteraz obyvatelia viacerých slovenských miest prepojení so svetom viac ako kedykoľvek predtým.

Od tejto jesene viaceré slovenské mestá a obce získali najrýchlejšie mobilné internetové pripojenie na Slovensku. Aby ste si aj vy užili vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.

Viac informácií a zoznam miest a obcí s podporou 4G LTE nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Máte záujem o prenos čísla?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo
a budeme vás kontaktovať.
Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme vám
v priebehu najbližšieho pracovného dňa.
Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac