Päť nápadov na rôzne výlety po strednom Slovensku

Vyčistite si cez víkend hlavu krátkym výletom.

Nie je nič lepšie, ako si krátkym výletom vyčistiť hlavu. Voľný víkend nemusíte tráviť doma, ani vo vašom meste. Sadnite do auta a vydajte sa spoznávať okolie. Tu je päť nápadov na rôzne výlety po strednom Slovensku.

Hrad Šomoška, Šiatorská Bukovinka

Hrad Šomoška

Leží, alebo sa skôr vyníma, na slovensko-maďarskom pohraničí v oblasti sopiek, ktoré však už dávno-pradávno vyhasli.

Jeho vznik má na svedomí uhorský kráľ Béla IV., ktorému sa pozdávala najmä strategická vyvýšená pozícia na rozmedzí dvoch regiónov Uhorska. Táto poloha sa mu zišla pri bojoch s Tatármi, neskôr slúžil iným vladárom a šľachticom počas tureckých vpádov, ktorým však v roku 1575 po dlhom odolávaní podľahol. Aj napriek tomu sa po stáročiach pýši zachovalou vežou a relatívne rozsiahlou kostrou svojej stavby.

Hrad sa dá navštíviť po pekne urobenom náučnom chodníku, no veža je v zimnom období neprístupná. Prechádzka k peknému hradu však stojí za to.

Najstaršia mincovňa na svete, Kremnica

Mincovňa Kremnica

Kremnická mincovňa je jedným z najstarších nepretržite fungujúcich podnikov na svete. Mincové produkty vyrába už od roku 1328, teda takmer sedem storočí. Vyrábali sa tu aj slávne zlaté dukáty, ktoré boli považované za najtvrdšiu menu v stredovekej Európe a neskôr strieborné toliare.

Kremnická mincovňa bola jedným z najdôležitejších centier mincovníctva v habsburskej monarchii. Za panovania cisárovnej Márie Terézie sa v Kremnici razilo väčšie množstvo mincí, než vo všetkých mincovniach monarchie dovedna.

Dnes sa tu razia slovenské euromince a mince ďalších krajín, ktoré nájdete po celom svete. Otvorené je v sobotu, ale iba v každom párnom týždni pre vopred objednanú skupinu. Prihlásiť sa môžete na tejto stránke.

Špania Dolina

Špania dolina

Táto malebná dedinka s množstvom pôvodných baníckych domov bola vyhlásená za Pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. Zachované štôlne, múzeum a expozícia lokomotívy s vagónikmi dokumentujú jej slávnu banícku minulosť.

Na námestí vás očarí najmä renesančná budova Klopačky, ktorá od 16. storočia zvolávala miestnych baníkov fárať do bane. Dnes je tu penzión, kde môžete ochutnať niečo z miestnych špecialít. Jednou z najnovších atrakcií je aj banícky orloj.

Z námestia sa potom po 162 drevených schodoch dostanete k hlavnej dominante obce Kostolu Premenenia Pána z 13. Storočia.

Hronsek

Artikulárny kostol Hronsek

Nádherný drevený artikulárny kostol v Hronseku je skutočným skvostom ľudovej tvorby. Jeden z piatich zachovaných evanjelických drevených kostolov na Slovensku, bol postavený výlučne z dreva, bez použitia jediného klinca, ako to nariaďovalo uznesenie Šopronského snemu z roku 1681.

Zaujímavosťou je, že je to jediný kostol na Slovensku, ktorý disponuje škandinávskymi prvkami architektúry.

Záujemcovia o prehliadku sa môžu prihlásiť na evanjelickej fare. Kontakt nájdete tu.

Historické centrum a kalvária na Urpíne, Banská Bystrica

Kalvária Urpín

Historické centrum Banskej Bystrice má svoju vlastnú šikmú vežu, ktorá sa v dôsledku narušenia statiky v 19. storočí odklonila od svojej osi. V jej suteréne sa niekedy nachádzala mučiareň a väznica, odkiaľ sa dalo dostať ku klietke hanby a pranieru.

Ak máte radi pekné výhľady, vydajte sa na vrchu Urpín. Na samom vrchu je kalvária, ktorá pozostáva z ôsmich kaplniek krížovej cesty, kostolíka sv. Kríža a lipovej aleje s nádhernými 300-ročnými stromami. Nečudo, že je to obľúbené vychádzkové miesto, najmä pre rodiny s deťmi.

Ďalšími pamiatkami Bystrice, ktoré sa nedajú vynechať, sú mestský hrad Barbakan, kamenná fontána, budova radnice, Kostol sv. Františka Xaverského, Kostol Nanebovzatia Panny Márie či Matejov dom.

Rýchly internet aj v Banskej Bystrici

Aj v lokalite Banská Bystrica môžu zákazníci O2 využiť najrýchlejšie mobilné internetové pripojenie na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.

Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Potrebujete viac informácií o službe 4G LTE internet?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme
vám v priebehu najbližšieho pracovného dňa.

Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Lucia Šicko: Top aplikácie pre pracujúcu mamu

Nazreli sme do telefónu Lucky Šicko, spoluzakladateľky firmy, ktorej hry denne hrajú milióny hráčov po celom svete.

Pravidelne vám budeme prinášať, čo všetko nosia vo svojich telefónoch známi, aj menej známi Slováci. Nechajte sa prekvapiť, čo vám odporučia a bez ktorých aplikácii by si svoj súkromný a pracovný deň nevedeli predstaviť.

Lucka Šicko, zakladateľka Pixel Federation, dokáže vďaka aplikáciam stíhať deti aj prácu.

Zachytia momenty

Je predovšetkým mamou, ktorá sa snaží naplno využívať čas strávený s deťmi. “Milujem svoje deti a zachytávať momenty z ich bežného života, lebo mám pocit, že na nich nie je nič bežné. Žijú si vo svojej fantázii, neustále niečo vymýšľajú, vždy ma vedia prekvapiť. A tak  fotoaparát a Instagram sú dve súkromne najobľúbenejšie.”

Na nič nezabudnúť

Aj napriek tomu, že ženy dokážu robiť a myslieť na viac vecí naraz, môže sa stať, že občas zabudnú. S aplikáciou Evernote, ktorá je splneným snom asi každej pracujúcej mamy ale nie. “Môžete si písať poznámky, zdieľať ich s ďalšími, vytvárať si zoznamy úloh a postupne si tie splnené odškrtávať.”

Práca v telefóne

A že aj práca sa dá popri deťoch zvládnuť. Lucia Šicko je toho jasným príkladom. Vďaka niektorým aplikáciám dokáže pohotovo reagovať aj keď je s rodinou. “Pracovne najvyťaženejších mám zopár – Mail, SkypeGoogle Docs, vďaka ktorým viem byť s deťmi a aj napriek tomu rýchlo reagovať, ak je to potrebné.”

Niekoľko zaujímavosti o Instagrame,

ktorý Lucia Šicko využíva pri svojich deťoch denno-denne.

  • Instagram vznikol v roku 2010 a už o dva roky mal viac ako 100 miliónov aktívnych používateľov.
  • Keď Facebook kúpil Instagram v roku 2012 za 1 miliardu dolárov, mal iba 13 interných zamestnancov.
  • V priemere strávi používateľ appky 21 minút denne jej prezeraním.
  • Až 83% príspevkov obsahuje hashtag „#“.
  • Najobľúbenejšími sú #love, #beautiful, #cute, #me.
  • V roku 2014 obsahovalo hashtag #selfie a jeho variácie viac ako 57 miliónov fotografií.

Lucka Šicko je zakladateľkou vývojárskej spoločnosti Pixel Federation ktorá sa od roku 2007 rozrástla na 200 zamestnancov. Vo firme, ale aj mimo nej, sa venuje vzdelávaniu ľudí. Pod značkou Edufactory by Pixel Federation vytvorili SkillDrill, školu vývoja hier, tábor pre deti PAF!, realizujú veľa prednášok na školách aj v rámci firmy a učia rôzne aspekty vývoja počítačových hier.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac