Povolania, pri ktorých by netrpezlivému praskli nervy

26. 11. 2015; Autor: Sóda, Titulné foto: YouTube kanál Roman Balačin

Na Slovensku je množstvo šikovných a zručných remeselníkov, ktorí sa s nekonečnou trpezlivosťou venujú svojmu poslaniu. Obetujú svoj čas a energiu, aby nás vo výsledku obdarovali originálnymi výrobkami s dušou a vlastným príbehom.

Je obdivuhodné, koľko desiatok hodín náročnej práce pripadá na jeden výrobok týchto umelcov:

1. Výrobca fujár

Ako vyzerá proces výroby fujary si pozrite na videu rezbára Romana Balačina z Popradu:

Poctivá výroba tradičného slovenského hudobného nástroja zaberie pomerne dosť času, pri väčších fujarách to môže byť aj vyše sto hodín práce. Najprv je potrebné vybrať sa do prírody a nájsť vhodné bázové drevo.

Drevo sa opracuje nástrojmi a potom sa zdobí prírodnými motívmi. Vzory sa do nej vyrezávajú ostrým nožíkom, prípadne vyleptávajú kyselinou dusičnou. Na záver sa fujara namorí a lakuje prírodným lakom – šelakom.

2. Profesionálny nožiar

Milos Gnida Ferrarius rucne kute noze
Zdroj: Ferrarius

Miloš Gnida z Bánoviec nad Bebravou je profesionálny kováč, ktorý vyrobí ročne asi 40 nožov.  Môže sa to zdať málo, no opak je pravdou, keďže ich kuje zo špeciálnej damaškovej ocele, ktorú si tiež vyrába sám.

K výrobe rukovätí používa rôzne materiály ako jaseňové drevo, bahenný buk ale aj exotické drevo či kosti, rohy a parohy.Výroba zložitejšieho kusu pritom môže trvať aj 100 hodín práce.

3. Obuvník predávajúci ručne šitú obuv

Makara trekove topanky
Zdroj: Makara

Firma MAKARA spod Tatier vyrába ručné šité “vibramy”, ktoré sú také kvalitné, že pri dobrej starostlivosti vám vydržia pokojne aj celý život. Na to, aby bol výsledok dokonalý, musí mať majster pevnú ruku aj nervy.

Ak sa napríklad pri výrobe roztrhne koža alebo sa poškodí pri záverečnom obrusovaní, môže začať odznova.

4. Vydavateľ ručne maľovaných máp

Vydavateľstvo CBS z Banskej Bystrice vyrába ručne maľované mapy. Výroba takejto mapy trvá niekoľko mesiacov.

Každý strom, cestu, potok či dom maliar vypracuje do najmenších detailov. Aby bol, čo najpresnejší, ako podklad mu slúží 3D model a pomáha si aj klasickou mapou, alebo leteckými snímkami.

Keď je jeho dielo hotové, tak sa vo vysokom rozlišení zoskenuje a následneho ho grafici a kartografi upravia do výslednej podoby.

5. Výtvarný umelec a kreslič

Zdroj: Archív autora

Výtvarník Miroslav Matuščin z Králik pri Banskej Bystrici kreslí obyčajnou pentelkou nádherne prepracované obrazy zväčša slovenských dreveníc.

Kvôli svojim názorom za minulého režimu nemohol študovať výtvarné umenie, no umeleckému prejavu a božskej trpezlivosti sa stihol priučiť na sukromných hodinách u majstra Albína Brunovského.

Ceruzku si zo všetkých výtvarných prejavov vybral práve kvôli tomu, že ponúka možnosť zamerať sa na detail. Ako sám autor hovori o svojej tvorbe, detailná kresba núti človeka skúmať dielo bližšie. Takto chce bojovať proti povrchnosti, s ktorou sme často v dnešnej dobe konfrontovaní.

Prečítajte si na Sóde aj o iných šikovných remeselníkoch zo Slovenska. Napríklad o výrobcoch unikátnych hodiniek z Banskej Bystrice, stolárovi z Popradu, ktorý vyrába nádherné postele alebo bratoch z Liptova, ktorí vyrábajú lyže.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

,

Stredné Slovensko: Najkrajšie cyklotrasy, ktoré zvládnete aj s vašimi najmenšími

Ak patríte medzi tých, ktorí svoj bicykel na zimu odložili so smútkom na perách, určite si zamilujete tieto tipy na cyklotúry s rodinou.

čítaj viac