Šaľa: mesto, ktoré v sebe skrýva dávne historické dedičstvá

Aj keď Šaľa nepatrí medzi naše najznámejšie mestá, je jedným z našich najstarších. A skrýva v sebe ešte mnoho ďalšich zaujímavostí.

Ktovie, odkedy bola jej oblasť pri Váhu osídlená, no jedno je isté: bolo to už poriadne dávno. V šalianskom chotári totiž pred rokmi objavili lebku neandrtálca z praveku.

Prvá písomná zmienka o existencii mesta sa objavila už v 11. storočí a za samostatné mesto bola Šaľa vyhlásená v roku 1536. Odvtedy prešla viacerými podobami. Dnes ju tvoria dve hlavné časti: Šaľa a Veča, rozdelené riekou Váh.

Jej meno (po maďarsky Vágsellye, po nemecky Schala) sa pravdepodobne odvíjalo od slova salis, teda soľ.

Slúžila totiž ako sklad soli na významných strategických obchodných cestách smerujúcich z dnešného Rakúska a Rumunska do Nitry (aj druhým smerom).

Mimochodom, s Viedňou (a aj s Budapešťou) bola Šaľa priamo prepojená železnicou od roku 1850. Hrala teda počas nedávnej histórie významnú rolu.

Kaplnka sv. Jozefa

Dnes sa mesto môže popýšiť niekoľkými historickými pamiatkami.

Najstaršou budovou je renesančný kaštieľ z 15. storočia, v ktorom sa nachádza miestny archív, ďalej kostol sv. Margity na pešej zóne, niekoľko artézskych studní rozmiestnených po meste, či rôzne kaplnky.

Šaľa je opäť o čosi bližšie k svetu

Vďaka výsokorychlostnému pripojeniu 4G LTE sú odteraz obyvatelia Šale prepojení s celým svetom viac ako kedykoľvek predtým.

Od tejto jesene Šaľa patrí medzi slovenské mestá a obce s najrýchlejším mobilným internetovým pripojením na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Máte záujem o prenos čísla?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo
a budeme vás kontaktovať.
Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme vám
v priebehu najbližšieho pracovného dňa.
Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Kto spí lepšie – ženy alebo muži?

Počas noci sa niekoľkokrát zobúdzame. Podľa vedcov je to približne 28-krát.

Počas noci sa niekoľkokrát zobúdzame. Podľa vedcov je to približne 28-krát.

Nasledujúce ráno o tom však zväčša ani nevieme. Ak ste si mysleli, že vaše telo nič počas spánku nerobí, zamyslite sa znova: štúdie preukázali, že ľudský mozog v noci spotrebuje rovnaké množstvo energie ako počas dňa. Spánok teda rozhodne nie je stratou času a hrá dôležitú úlohu v mnohých psychologických procesoch.

Spánok pomáha regenerovať

Po dlhom behu alebo po intenzívnom silovom tréningu sa vaše telo potrebuje zregenerovať. Oddych je preň dôležitý rovnako ako samotný tréning. Tajomstvom optimálnej regenerácie je spánok. A vedeli ste, že práve vtedy vaše svaly rastú? V hlbokej fáze spánku vaše telo vylučuje rastový hormón a zároveň prebieha bunková obnova. Tento proces nie je dôležitý len pre svaly, ale aj pre kosti, pokožku či vlasy a v podstate pre všetky regeneračné procesy v tele.

Kto má lepší spánok?

Existuje množstvo štúdií na tému pohlavia a spánku. Jednu z najzaujímavejších viedlo Výskumné centrum pre spánok na Loughboroughskej univerzite vo Veľkej Británii. Profesor Jim Horne, expert na spánok, zistil, že ženy potrebujú viac spánku ako muži, konkrétne o 20 minút za noc. Ženský mozog totiž počas dňa pracuje intenzívnejšie, lebo ženy zvyknú robiť viacero vecí naraz. Vďaka tomu sú podľa profesora Horna ich mozgy komplexnejšie a potrebujú viac oddychu, ktorý získajú práve počas spánku.

Ženy viac trpia spánkovými poruchami

Ako sa však vraví, každá minca má dve strany. Napriek tomu, že ženy potrebujú viac spánku ako muži, sú náchylnejšie na spánkové poruchy. Okrem stresu a starostí týkajúcich sa rodiny a práce zohrávajú v ženskom spánku významnú rolu aj hormóny. V druhej polovici menštruačného cyklu stúpa hladina progesterónu, ktorý pôsobí uspávajúco, takže aj kvalita spánku je v tomto období vyššia. Tesne pred menštruáciou hladina takzvaných „šťastných“ hormónov znova klesá, čo spôsobuje problémový spánok. Na ťažkosti so zaspávaním alebo s plynulým spánkom má vplyv aj nedostatok železa.

[the_ad_placement id=“behsity“]

Ženský spánok prechádza zmenami aj počas tehotenstva. V prvom trimestri potrebujú budúce mamičky veľa nočného odpočinku, takže spánkové poruchy sa zvyknú objaviť až v druhom či treťom trimestri. Ich príčinou je napríklad rastúce bruško a pohyby bábätka. Častejšie sa problémy so spánkom vyskytujú aj počas menopauzy. Môžu za to, prirodzene, hormóny a návaly tepla.

Potenciálne dôsledky nedostatku spánku

Ak chcete ráno vstávať dokonale odpočinutí, vaším cieľom by malo byť 7 až 9 hodín spánku. Ideálna dĺžka spánku je, samozrejme, u každého iná. Majte však na pamäti, že nedostatok spánku môže mať negatívne dôsledky na vaše telo. Ak pravidelne málo spíte, hrozí vám zvýšené riziko obezity a stávate sa náchylnejšími na choroby. Prečo? Počas fázy hlbokého spánku sa totiž regeneruje aj imunitný systém. Chronický nedostatok spánku tak môže viesť napríklad aj k zvýšenému krvnému tlaku, cukrovke či ku kardiovaskulárnym problémom.

A keďže vaša myseľ v noci spracúva všetky podnety, ktoré získala cez deň, spánok je veľmi dôležitý aj pre mentálne zdravie.

Spite lepšie vďaka správnemu jedlu

Vedeli ste, že vhodné jedlo môže zlepšiť váš spánok? Nasledujúce potraviny obsahujú aminokyselinu zvanú tryptofán. Tá zvyšuje produkciu spánkového hormónu melatonínu. Ak si chcete dlhodobo užívať kvalitný odpočinok, môžu vám pomôcť nasledujúce potraviny:

  • hrsť kešu orechov a arašidov,
  • pohár teplého mlieka s medom,
  • syrový sendvič,
  • porcia šalátu s tuniakom,
  • jedlá obsahujúce lososa.

Dávajte si však pozor na jedno – nikdy by ste nemali ísť spať s plným žalúdkom! Jedzte ľahko stráviteľné jedlá a najneskôr 3 hodiny pred spánkom. Vo vašom žalúdku i vašich črevách sa totiž po jedle začína tráviaci proces, takže ak sa poriadne najete chvíľu pred tým, než si ľahnete do postele, na hlboký a pokojný spánok môžete zabudnúť.

Premýšľate, ako môžete zlepšiť kvalitu svojho spánku už dnes? S týmito tipmi sa bezsenné noci stanú minulosťou.

Runtastic

S viac ako 180 miliónmi stiahnutí a 90 miliónmi používateľov na Runtastic.com patria mobilné aplikácie Runtasticu medzi tie narozšírenejšie. Zaznamenávajú a manažujú dáta o zdraví a fitness, aby jednotlivcov motivovali k zdravému životnému štýlu.

Viac zaujímavých článkov nájdete na ich blogu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac