Stredné Slovensko: 5 tipov, kam sa vybrať na výlet

Banská Štiavnica

24. 2. 2017; Autor: Sóda, Foto: Ladislav Luppa

Nie je nič lepšie, ako si krátkym výletom vyčistiť hlavu. Voľno nemusíte tráviť doma, ani vo vašom meste. Sadnite do auta a vydajte sa spoznávať okolie. Tu je päť nápadov na rôzne výlety po strednom Slovensku.

Hrad Ľupča

Hrad Lupča
Zdroj: Wikimedia

Jeden z najkrajších a najzachovalejších slovenských hradov, ktorého korene siahajú až do 13. storočia. Vyníma sa nad obcou Slovenská Ľupča, vzdialenej asi desať kilometrov od Bystrice smerom na Brezno.

V minulosti slúžil na stráženie stredovekej obchodnej cesty Via Magna, postupne sa na ňom striedalo množstvo majiteľov, čo sa odrazilo na početných dostavbách a prestavbách.

V zimnej sezóne je otvorené pondelok až piatok od 7:30 do 16:00 hodiny. Nahlásiť sa môžete na tejto stránke.

Kamenné more a kamenný vodopád, Šomoška

Kamenný vodopád Šomoška
Zdroj: Wikimedia

Priamo pod hradom Šomoška sa nachádza jeden z najzaujímavejších prírodných výtvorov u nás, ktorý sa radí k celoeurópskym unikátom. Kamenný vodopád, ktorý má deväť metrov a je tvorený z päť až šesťbokých čadičových stĺpov. Takéto stĺpy boli použite aj pri stavbe hradu Šomoška.

Kúsok od vodopádu je aj nemenej zaujímavé kamenné more, tvorené z úlomkov bazaltu.

Čičmany

Čičmany
Zdroj: Wikimedia

Jedným z najväčších symbolov ľudovej architektúry Slovenska je určite dedinka Čičmany, známa najmä tým, že jej obyvatelia vyzdobili svoje drevenice podľa vzorov, ktoré sú vyšité na miestnych krojoch. Za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry bola v roku 1977 vyhlásená ako prvá na svete.

V zime si pri návšteve dedinky prídu na svoje aj lyžiari, poblíž je rovnomenné lyžiarske stredisko.

Múzeum bábkarských kultúr a hračiek,
hrad Modrý kameň

Starý zámok v Banskej Štiavnici

Starý zámok v Banskej Štiavnici
Zdroj: Wikimedia

Vďaka bohatej histórii a zachovalej meštiackej architektúre bola Banská Štiavnica v roku 1993 zapísaná do zoznamu Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Láka množstvo domácich aj zahraničných turistov – na ospalé prechádzky po historickom centre, ľahkú turistiku po okolitých lesoch, alebo rannú kávu v čajovni Klopačka s jedným z najkrajších výhľadov v meste. Čo všetko by ste si pri krátkej návšteve mesta rozhodne nemali nechať ujsť, si prečítajte v tomto článku.

Jednou z dominánt mesta, ktoré stojí za to navštíviť aj z vnútra, je Starý zámok. Pôvodne bol farským kostolom, v priebehu dejín k nemu pribudli hradby a impozantná modro-biela veža Himmelreich. V jeho priestoroch sa dnes nachádza Slovenské banské múzeum so zaujímavými expozíciami, napríklad žalárom, mučiarňou alebo poslednou fajkárskou dielňou.

Otvorené je od stredy do nedele od 8:00 do 15:00. Cena plného vstupného je 4 €, zľavneného 2 €.

 

Rýchly internet aj v Banskej Štiavnici

Aj v Banskej Štiavnici môžu zákazníci O2 využiť najrýchlejšie mobilné internetové pripojenie na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.

Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Potrebujete viac informácií o službe 4G LTE internet?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme
vám v priebehu najbližšieho pracovného dňa.

Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

,

Orava, Liptov: Tipy na výlety, ktoré si s rodinou zamilujete

Víkendové tipy, ktoré stojí za to zaradiť do rodinných plánov.

čítaj viac