Šurany: Nenápadné mesto s bohatou históriou

12. 12. 2016; Autor: Sóda, Foto: János Korom

V okolí sa nachádzajú významné archeologické náleziská a donedávna aj najstarší cukrovar v Európe.

Malé mesto na juhu Slovenska pôsobí na prvý pohľad nenápadne. Jeho príbeh je však veľmi zaujímavý. Kedysi v ňom sídlil najstarší cukrovar v Európe a dodnes sa tu nachádza oblasť, ktorá patrí medzi najväčšie archeologické náleziská v strednej Európe.

Hrádocká Venuša v Šuranoch
Zdroj: Wikimedia, Autor: Pogány Péter

Obrázok: “Hrádocká Venuša” z dielne výtvarníka Jaroslava Gubrica

Oblasť sa nazýva Zámeček a medzi klenoty, ktoré tu archeológovia objavili, patrí napríklad aj tzv. “Hrádocká Venuša”. Je to plastika zobrazujúca sediacu ženu, pochádzajúca z neolitu. Jej podobizeň sme ešte za čias slovenskej koruny mali na dvojkorunovej minci. Od roku 1998 mestskú časť Nitriansky Hrádok zdobí jej zväčšená podobizeň z dielne výtvarníka Jaroslava Gubrica.

Okem Hrádockej Venuše sa na archeologickom nálezisku našli aj stopy po keltskom pohrebisku, rímskom sídlisku, a neskôr aj jednom z prvých slovanských osídlení. Pochádza z 9. storočia, teda z obdobia Veľkej Moravy.

Rímskokatolícky kostol sv. Štefana Prvomučeníka v Šuranoch
Zdroj: Flickr, Autor: János Korom

Obrázok: Rímskokatolícky kostol sv. Štefana Prvomučeníka

Ďalšou významnou ženou pôvodom zo Šurian je Žofia Bosniaková, uhorská šľachtičná, ktorá bola po smrti uctievaná ako svätica. Narodila sa na Šurianskom hrade významnému protitureckému bojovníkovi, Tomášovi Bosniakovi, no neskôr Šurany kvôli vydaju opustila. Jej pozostatky, ktoré boli neslávne znehodnotené v roku 2009, dodnes odpočívajú v krypte kostola v Tepličke nad Váhom.

Mimochodom, Šuriansky hrad by ste dnes už hľadali márne, jeho zánik v 18. storočí spečatili stavovské povstania, do ktorých sa zapojili jeho majitelia. Počas svojej existencie, ktorej začiatok sa datuje od konca 14. storočia, zohral významnú rolu pri protitureckých vojnách. Na dve desaťročia im v 17. storočí podľahol, no potom sa až do svojho zániku opäť vrátil do rúk miestnej šľachty.

Synagóga v Šuranoch
Zdroj: Wikimedia, Autor: Pogány Péter

Obrázok: Mestské múzeum v priestoroch bývalej synagógy

Dnes v meste nájdete najmä pamiatky z nedávnej histórie, konkrétne z 20. storočia. Patrí medzi ne napríklad dvojvežový rímskokatolícky kostol sv. Štefana Prvomučeníka, ktorý je dominantou mesta. Mesto zdobí aj socha Milana Rastislava Štefánika od akademického sochára Jána Pospíšila.

Ak vás zaujali dejiny mesta, môžete ich hlbšie preskúmať v Mestskom múzeu. To sa nachádza v budove bývalej synagógy, taktiež z 20. storočia. Dejiny sa tu datujú od spomínaného neolitu, až po minulé storočie. Aj samotná eklektická budova synagógy stojí za pozornosť. Patrí medzi najkrajšie synagógy na Slovensku a nájdete na nej secesné aj maurské prvky.

Cukrovar v Šuranoch
Zdroj: Wikimedia, Autor: Pogány Péter

Obrázok: Najstarší cukrovar v Európe

Počas 20. storočia, a najmä v jeho prvej polovici, boli Šurany známe najmä vďaka miestnemu cukrovaru, najstaršiemu v celej Európe. Fungoval od roku 1854 až do roku 2000. Pred pár rokmi sa dostal do pozornosti BBC, keď v ňom po svojich predkoch pátral britský komik Stephen Fry. Jeho starý otec, Martin Neumann, bol v 20. rokoch minulého storočia poľnohospodársky poradca cukrovaru. V tom čase bol cukrovar aj najväčší v Európe.

Dnes si môžu obyvatelia Šurian užívať pestrý kultúrny život, ktorý mesto ponúka. Okrem múzea v budove bývalej synagógy, kde bude najbližšie vernisáž “Obrazy maľované dušou” od Zdenky Nedomovej, tu má tradíciu aj každoročný jesenný Šuriansky jarmok. Zahájil ju v roku 1832 cisár František I. tým, že mesto povýšil na kráľovské.

Jazero Nitriansky Hrádok
Zdroj: Wikimedia, Autor: Pogány Péter

Obrázok: Jazero v mestskej časti Nitriansky Hrádok

No a pokiaľ miestnych omrzí mestský život, môžu vždy zavítať do prírody. Územie patrí k úrodnej Podunajskej nížine, aj Žitavskej doline. Nájdete tu lesy, jazerá, rieky, aj krásne zátišia.

 

Šurany na mape rýchleho internetu

Vďaka vysokorýchlostnému pripojeniu 4G LTE sú odteraz obyvatelia Šurian prepojení s celým svetom viac ako kedykoľvek predtým.

Od tejto jesene Šurany patria medzi slovenské mestá a obce s najrýchlejším mobilným internetovým pripojením na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.

Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Máte záujem o prenos čísla?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo
a budeme vás kontaktovať.
Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme vám
v priebehu najbližšieho pracovného dňa.
Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

29 najkrajších malých mestečiek v Európe

Každá krajina má malé romantické mestečká, ktoré akoby zamrzli v čase. Nepokazené, autentické, magické. Nechajte sa uhranúť ich kúzlom.

čítaj viac