Hľadáte originálny darček pre dieťa? Skúste spomienky

Pekné okamihy sú vzácne a prchavé. Ak ich uchováte, ich hodnota sa každým uplynutým dňom znásobí.

Z prvých troch, možno štyroch rokov života si dieťa nezapamätá takmer nič. Príčinou absencie spomienok je, že v tomto ranom období života hippocampus a amygdala – časti mozgu zodpovedné za ich uchovávanie – ešte nie sú dostatočne vyvinuté.

No ani potom nie je mozog dokonalým archívom. Spomienky blednú a postupne miznú.

Naštastie existuje množstvo spôsobov, ako tieto vzácne prvé okamihy života svojich detí môžete zachovať navždy. Po čase sa pri nich určite dobre pobavíte, a možno si aj trošku poplačete od dojatia.

1. Opakujte si s deťmi zážitky

Deti vedia donekonečna počúvať ich obľúbenú rozprávku alebo príbeh. Aj slovenské ľudové povesti prežili generácie práve vďaka ústnemu podaniu, až dokým neboli zozbierané a spísané do kníh.

Rozprávajte sa deťmi o rodinných zážitkoch už od malička, ich opätovné prerozprávanie pomáha deťom udržať si spomienku živšie v pamäti.

2. Zaznamenávajte udalosti do denníka

Skúste si nájsť čas na napísanie niekoľkých viet do denníka, zaznamenávajte si dôležité udalosti, akými sú prvé kroky, ale aj každodenné radosti. K poznámke pripíšte vždy aj dátum.

Vznikne tak kronika, v ktorej si v dospelosti budú môcť vaše deti zalistovať ako v knižke. Stane sa ich osobným pokladom, ktorý si určite radi prečítajú aj ich deti.

3. Nechajte deti samé povedať, čo je pre ne dôležité

Nápadov, čo vsetko sa dá zaznamenať formou hry, je veľa. Zahrajte sa s deťmi na malý rozhovor. Opýtajte sa ich, čo sa im na spoločnom výlete najviac páčilo.

Natočte počas narodeninovej oslavy ich želania do ďalšieho roku. Založte si krabičku, do ktorej vložíte papierik s krátkou správou o tom, čo ste spolu práve prežili.

4. Fotoalbumy

Dnes je už väčšina fotiek digitálnych a málokto si nájde čas pravidelne ich tlačiť vo fotolabe. O dáta však môžete ľahko prísť – pri technických poruchách, pri krádeži, alebo sa jednoducho fotky stratia v záplave iných dát. Naučte sa fotografie archivovať systematicky.

Pomenujte ich podľa lokality, pripíšte dátum, vytvorte si priečinky podľa rokov. Založte si účet na Flickri, kam môžete pridávať fotky priebežne – okrem zálohovania dát vám Flickr umožní zoradiť ich do kategórií a vy rýchlejšie spravíte výber na tlačené fotoalbumy. Čo fotka, to jeden príbeh.

5. Založte krabicu spomienok

Odkladajte deťom na pamiatku ich obľúbené hračky, suveníry z výletov alebo lístky z predstavení. Každoročnou zábavou môže byť vytváranie “časových kapsúl”.

Deti naplnia nádobku niekoľkými predmetmi, ktoré nechávajú odkaz pre ich dospelácke ja. V odložených drobnostiach sa uchovajú všetky pekné chvíle z detstva, o ktorých budú môcť rozprávať aj svojim deťom.

6. Videá

Najautentickejším spôsobom uchovávania spomienok je natáčanie videí. Kamera v správnom čase na správnom mieste dokáže zachytiť okamihy, ktoré budete môcť sledovať dookola a nikdy vás neomrzia.

Nápad, ako originálnym spôsobom uchovávať detské spomienky mal aj nový slovenský startup. Benjamin Button vyvíja zariadenie na uchovávanie spomienok detí – nositeľnú mikrokameru a babymonitor v jednom. Minikamera má tvar malého gombíka a pripína sa na oblečenie.

Dokáže nahrávať video alebo zaznamenávať sekvencie fotografii, inteligentný softvér potom dokáže vybrať najpodarenejšie snímky na základe analýzy pohybu a tváre.

Keď pripnete gombík na oblečěnie vašemu dieťaťu, kamera nepotrebuje obsluhu, kamera nepotrebuje obsluhu a nahráva video automaticky, z jeho perspektívy.

Obľúbené hračky sa časom opotrebujú alebo upadnú do zabudnutia. Uchovaním spomienok dáte deťom niečo, čo daleko predčí všetky darčeky. Myslite dopredu a pripravte fantastický materiál pre vaše dieťa, nad ktorým bude aj po rokoch žasnúť, už ako dospelák.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Naučte sa legálne používať fotky z Flickru

10 miliárd fotiek na dosah ruky. Háčik je v tom, že nie všetky môžete použiť len tak.

Flickr, to je komunita 112 miliónov užívateľov a vyše 10 miliárd fotografií. Nájsť na tejto stránke obrázok čohokoľvek je otázkou niekoľkých sekúnd.

Flickr ponúka diela profesionálnych fotografov, nadšených amatérov, ale aj súkromné galérie plné fotiek z rodinných výletov.

Práve veľké množstvo zdieľaného materiálu znižuje šancu, že si vyberiete presne tú istú fotografiu ako ďalších desať firiem, čo sa pri populárnych fotobankách s menším počtom fotografií stáva často.

Bohužiaľ, väčšinu z fotografii nemôžete len tak vziať a použiť, ako sa vám zapáči, pretože autorské práva nepustia. Veľmi jednoducho by sa mohlo stať, že by sa ozval ich autor a za zverejnenie požadoval finančnú odmenu. Pri porušeniach väčšieho rozsahu by z toho mohol byť dokonca aj právny spor.

Zadarmo neznamená „použi ako chceš“

Samozrejme, milióny fotografií na Flickri sú voľne dostupné pre vlastnú potrebu, nie však na zverejnenie alebo na komerčné účely. Ak ich plánujete použiť napríklad ako ilustračné fotky k článku na blogu alebo do bannerov na webstránke, treba postupovať obozretne.

Fotka dostupná na voľné použitie to musí mať vopred uvedené vo svojej licencii. Na Flickri sa najčastejšie stretnete so špeciálnym typom licencie, ktorou je tzv. creative commons (CC).

Autor, ktorý priradil k fotografii CC licenciu, povoľuje jej voľné použitie aj na komerčné účely (v rozsahu zodpovedajúcom typu licencie).

Tu je jednoduchý návod, ako vyhľadávať a používať fotky z Flickru:

1. Používajte čo najšpecifickejšie kľúčové slová

2. Pri vyhľadávaní vždy používajte rozšírenú verziu

Tzv. advanced search vám dovolí filtrovať fotky podľa požadovanej veľkosti, orientácie alebo licencie.

3. Vyberte si správny typ licencie

Používajte iba fotky, ktoré majú povolenie na komerčné použitie (commercial use allowed). Ak potrebujete fotky upraviť, tak si zvoľte licenciu s povolením do fotky zasahovať a upravovať ju (commercial use & mods allowed).

4. Nepoužívajte fotky, ktoré majú označenie Getty Images License

Do výberu fotiek sa môžu dostať aj fotky, ktoré autor poskytol tejto spoločnosti, ktorá si vyhradzuje právo na udelenie povolenia na ich použitie v jeho mene a spoplatnenie. Automatický filter kontroluje iba manuálne nastavenie CC licencií užívateľom.

5. Dajte si pozor na fotky s vodoznakom

Cez filter sa do výberu často dostanú aj fotky, ktoré majú informáciu o autorskom práve vo forme vodoznaku cez fotku alebo textu s menom autora (all rights reserved alebo © meno fotografa). Tieto fotky tiež nesmiete používať bez povolenia ich autora. Drzé orezanie časti fotky s menom tiež nie je riešením.

6. Skontrolujte podmienky v profile autora

Veľa užívateľov nevie správne nastavovať licencie k fotkám, alebo sa im jednoducho nechce. Preto je dobré rýchlo prebehnúť aj profil autora, v ktorom najčastejšie býva poznámka k podmienkam použitia jeho fotografií (či už atribúcia alebo osobné povolenie).

Ak si chcete byť na 100 % istí, môžete autora priamo kontaktovať. Väčšina použitie povolí a poteší sa mu, prípadne ďalej zdieľa váš link s fotkou.

7. Stiahnite si fotku v čo najväčšom možnom rozlíšení

8. Uložte si link, odkiaľ ste fotku stiahli

Nikdy neviete, kedy sa k nej budete musieť vrátiť a nebudete musieť stráviť hodiny jej opätovným hľadaním v tisícoch ďalších fotiek.

9. Spravte si screenshot z Flickr stránky s použitou fotkou

Uložte si screenshot, na ktorom je jasne vidieť aj použitú fotku, aj informáciu o licencii, príp. dátum stiahnutia. Autor môže totiž zmeniť nastavenia licencie k fotkám za pár sekúnd. Preto sa zíde mať dôkaz, že v čase, keď ste fotku stiahli, bolo jej použitie povolené.

10. Uveďte pod fotkou link na jej zdroj

Licencie creative commons fungujú na princípe atribúcie – dohody medzi autorom a používateľom. Autori fotky sa podelia zadarmo o ich dielo s používateľom, ktorý na oplátku pri fotke uvedie zdroj.

Preto sa pri použití fotky v článku vyžaduje uvedenie jej autora vo forme linku na jeho profil na Flickri alebo priamo na fotku, prípadne autorovu webstránku. Fotky z Flickru sú práve preto nevhodné do bannerov, lebo nedávajú priestor na vloženie jasnej atribúcie. Je zdvorilé na záver poslať autorovi link na stránku, kde ste jeho fotku použili.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac