Inteligentné zariadenia, ktoré buď uspejú, alebo skončia v múzeu kuriozít

Moderné technológie prinášajú nekonečné možnosti. Realizácia niektorých ale vyzerá celkom bizarne.

Určite ste už videli články o zvláštnych vynálezoch z minulosti, ktoré boli myslené smrteľne vážne, no nad ktorými sa už dnešný človek len pousmeje. O pár desiatok rokov možno podobný osud postihne aj tieto zariadenia, ktoré sa snažia získať priaznivcov moderných technológii. Ale ktovie, možno budú niektoré naozaj úspešné.

Recyklovanie so smart košom

GeniCan Product Launch- Indiegogo V2 from GeniCan on Vimeo.

Úspešný startup na smart smetný kôš. To je príbeh prístroja GeniCan. Aj keď, možno našťastie, je to skôr senzor, ktorý jednoducho na bežný smetný kôš pripevníte. V čom je smart? Prístroj skenuje, čo do koša odhadzujete, analyzuje čiarové kódy, odporúča triedenie a posiela ich priamo do nákupného listu v telefóne.

Už cestou z práce tak môžete mať prehľad, čo sa doma medzitým minulo, čo treba kúpiť a prípadne aj za čo treba deti vyhrešiť tentokrát. A tiež vás upozorní na to, že kôš je plný. Ak by ste to teda náhodou nevideli.

Keď si chcete jedlo vychutnať

Smart vidlička. Trochu hrubšia vidlička prepojená so smartfónom prostredníctvom Bluetooth. Jej hlavnou funkciou je sledovať, ako rýchlo do seba nahádžete jedlo. A ak vašu rýchlosť vyhodnotí ako neprimeranú, upozorní vás na to vibrovaním.

Ak teda patríte k tým, ktorí jedlo do seba nahádžu, je táto kuriozita pre vás ako stvorená. Ak vám teda nevadí zaplatiť za jednu vidličku niekoľko desiatok EUR.

Ak vám pohľad do zrkadla nestačí

Po tom čo si pomaly vychutnáte svoje jedlo so smart vidličkou, môžete sa presunúť do kúpelne a využiť ďalšiu smart zaujímavosť. Svetlo sveta už uzrelo niekoľko smart zubných kefiek. Onvi Prophix patrí k tým najbizarnejším. Alebo najzaujímavejším. Ako sa to vezme.

Okrem toho, že je prepojená s aplikáciou a máte dokonalý prehľad o tom, ako na tom stojíte s umývaním zubov, má totiž aj 10-megapixelovú kameru. Vďaka nej si môžete pozrieť fotky, či video z umývania vašich zubov. Ak vám teda to zrkadlo nad umývadlom nestačí.

Aj WC dokáže byť smart

Keď teda poznáte smart príslušenstvo v kúpeľni, pozrite sa aj na záchod. V Japonsku vyvinuli smart toalety pod komplikovaným názvom Lixil Satis G. Prichádza so samostatnou aplikáciou pre váš smartfón.

Čo všetko dokáže? Na diaľku zdvihne a zavrie dosku, môžete v nej evidovať spotrebu záchodového papiera, či ovládať bidet. A ak by ste potrebovali návštevu toalety spríjemniť, máte k dispozícii zabudované reproduktory. Ovládate ich, ako inak, cez vašu “toaletnú” aplikáciu.

Strácate dáždniky?

Ďalším úspešným startupom je Oombrella. Smart dáždnik. Ak tiež patríte k ľudom, ktorí si kupujú dáždnik každý mesiac lebo ten predchádzajúci stratia, táto kuriozita je tu práve pre vás. Smart dáždnik prepojený s vašim telefónom vás upozorní na stratu spojenia a tiež vám pošle informácie o svojej poslednej polohe.

Keďže dáždnik je tu primárne kvôli počasiu tento vás nielen pred dažďom ochráni, ale aj vás naň dopredu upozorní. Iste, neznie to zle, aj keď aplikáciu na počasie máte vo smartfóne tak či tak.

Hľadáte niečo jednoduchšie? Možno vám lepšie padne užitočné smart príslušenstvo z našej ponuky.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Kedy elektronika na tele pri behu nepomôže

Používate pri tréningu elektronické pomôcky? Tieto chyby možno robíte a ani o nich neviete.

Hrudný pás, hodinky na zápästí či iný náramok, ktorý nám vie až magicky hlásiť či bežíme správne. Na pomoc techniky si zvyká stále viac bežcov. Asi najviac im pomáha monitoring tepovej frekvencie. Pulzová alebo tepová frekvencia je veľmi spoľahlivý ukazovateľ intenzity cvičenia, nielen behu, ale aj iných aeróbnych aktivitách.

Musíme vás však sklamať – tréning nebude efektívnejší len preto, že viete, aký je váš tep. Nestanete sa lepšími bežcami preto, že beháte s hodinkami a po behu si viete pozrieť farebný graf. Prinášame vám tri veľké chyby, ktorým sa radšej vyhnúť a potom sa práve informácie o pulze naozaj stanú vašim pomocníkom.

Zle vypočítaný maximálny pulz

Beh je šport, ktorý si vyžaduje vytrvalosť a zároveň vie k vytrvalosti priblížiť a naučiť. Pre efektívne zlepšovanie sa by ste však mali striedať rôzne tréningy, meniť obtiažnosť, rýchlosť či ich dĺžku. Intenzitu neurčujeme rýchlosťou, ale individuálne si ju musí nastaviť každý bežec na základe svojho pulzu, z ktorého si odvodí tréningové zóny.

Dôležité je, aby ste poznali svoj maximálny tep, z ktorého budete pri výpočtoch začínať. Práve metódy pre zistenie maxima sú však rôzne. Asi najrozšírenejší je vzorec „220-vek=maximálna tepová frekvencia“. Je jednoduchý, ale nezohľadňuje rozdiel pohlaví, trénovanosti či váhy.

[the_ad_placement id=“behsity“]

Skúste teda na výpočet použiť viacero metód a porovnajte ich. Odporúčame tiež praktické metódy so zapojením aktívneho behu, po ktorom si pulz odmeriate. Asi najjednoduchšia je simulácia 30 minútových pretekov. Počas tejto polhodiny bežte pretekovým tempom a po konci si odmerajte pulz. Ten vám bude slúžiť ako anaeróbna hranica – väčšinu tréningov absolvujte pod touto hranicou a raz týždenne by ste mali mať aj beh nad ňou.

Monitoring tepu počas rýchlostných tréningov

V prípade intenzívnych intervalových cvičení neodporúčame, aby ste sa riadili tepom. Pri krátkych intervaloch (+/- 1 minúta) sú zmeny tak rýchle, že výsledky môžu byť skreslené. Odporúčame vám riadiť sa skôr nastaveným tempom, v ktorom chcete tieto rýchle sa striedajúce úseky zabehnúť.

Zlá interpretácia dát

Pozor, sú to len čísla a nie sú dokonalé. Ak trénujete podľa tepových frekvencií pravidelne, asi viete, že majú limity, na ktoré myslieť. Hrudný pás totiž nedokáže pochopiť intenzitu cvičenia tak, ako by bežci potrebovali. Dvaja bežci s rovnakou výkonnosťou v pretekoch môžu mať rozdielne tepové pásma.

Monitory tepovej frekvencie, či už sú to hodinky, náramky alebo iné technické hračky sú dobrý sluha, ale môže sa stať, že i zlý pán. Alebo ako sa tiež hovorí, dátam z nich dôverujte, ale taktiež si ich preverujte. Nezabúdajte tiež veriť vašim pocitom, či už z tréningových behov alebo pretekov.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac