Inteligentné zariadenia, ktoré buď uspejú, alebo skončia v múzeu kuriozít

25. 10. 2016; Autor: Michal Kmeť, Foto: Rawpixel

Určite ste už videli články o zvláštnych vynálezoch z minulosti, ktoré boli myslené smrteľne vážne, no nad ktorými sa už dnešný človek len pousmeje. O pár desiatok rokov možno podobný osud postihne aj tieto zariadenia, ktoré sa snažia získať priaznivcov moderných technológii. Ale ktovie, možno budú niektoré naozaj úspešné.

Recyklovanie so smart košom

GeniCan Product Launch- Indiegogo V2 from GeniCan on Vimeo.

Úspešný startup na smart smetný kôš. To je príbeh prístroja GeniCan. Aj keď, možno našťastie, je to skôr senzor, ktorý jednoducho na bežný smetný kôš pripevníte. V čom je smart? Prístroj skenuje, čo do koša odhadzujete, analyzuje čiarové kódy, odporúča triedenie a posiela ich priamo do nákupného listu v telefóne.

Už cestou z práce tak môžete mať prehľad, čo sa doma medzitým minulo, čo treba kúpiť a prípadne aj za čo treba deti vyhrešiť tentokrát. A tiež vás upozorní na to, že kôš je plný. Ak by ste to teda náhodou nevideli.

Keď si chcete jedlo vychutnať

Smart vidlička. Trochu hrubšia vidlička prepojená so smartfónom prostredníctvom Bluetooth. Jej hlavnou funkciou je sledovať, ako rýchlo do seba nahádžete jedlo. A ak vašu rýchlosť vyhodnotí ako neprimeranú, upozorní vás na to vibrovaním.

Ak teda patríte k tým, ktorí jedlo do seba nahádžu, je táto kuriozita pre vás ako stvorená. Ak vám teda nevadí zaplatiť za jednu vidličku niekoľko desiatok EUR.

Ak vám pohľad do zrkadla nestačí

Po tom čo si pomaly vychutnáte svoje jedlo so smart vidličkou, môžete sa presunúť do kúpelne a využiť ďalšiu smart zaujímavosť. Svetlo sveta už uzrelo niekoľko smart zubných kefiek. Onvi Prophix patrí k tým najbizarnejším. Alebo najzaujímavejším. Ako sa to vezme.

Okrem toho, že je prepojená s aplikáciou a máte dokonalý prehľad o tom, ako na tom stojíte s umývaním zubov, má totiž aj 10-megapixelovú kameru. Vďaka nej si môžete pozrieť fotky, či video z umývania vašich zubov. Ak vám teda to zrkadlo nad umývadlom nestačí.

Aj WC dokáže byť smart

Keď teda poznáte smart príslušenstvo v kúpeľni, pozrite sa aj na záchod. V Japonsku vyvinuli smart toalety pod komplikovaným názvom Lixil Satis G. Prichádza so samostatnou aplikáciou pre váš smartfón.

Čo všetko dokáže? Na diaľku zdvihne a zavrie dosku, môžete v nej evidovať spotrebu záchodového papiera, či ovládať bidet. A ak by ste potrebovali návštevu toalety spríjemniť, máte k dispozícii zabudované reproduktory. Ovládate ich, ako inak, cez vašu “toaletnú” aplikáciu.

Strácate dáždniky?

Ďalším úspešným startupom je Oombrella. Smart dáždnik. Ak tiež patríte k ľudom, ktorí si kupujú dáždnik každý mesiac lebo ten predchádzajúci stratia, táto kuriozita je tu práve pre vás. Smart dáždnik prepojený s vašim telefónom vás upozorní na stratu spojenia a tiež vám pošle informácie o svojej poslednej polohe.

Keďže dáždnik je tu primárne kvôli počasiu tento vás nielen pred dažďom ochráni, ale aj vás naň dopredu upozorní. Iste, neznie to zle, aj keď aplikáciu na počasie máte vo smartfóne tak či tak.

Hľadáte niečo jednoduchšie? Možno vám lepšie padne užitočné smart príslušenstvo z našej ponuky.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

Pozrite si extrémne odolné telefóny, ktoré oceníte v horách a na turistike

Ak ste vášniví turisti, dobre viete, že niekedy vám príroda prichystá o niečo drsnejšie podmienky oproti tým, aké máte v pohodlí domova či kancelárie. Tieto telefóny do lesa nie sú iba smart, ale vydržia oveľa viac, ako ich mestskí kolegovia.

čítaj viac