O2 Cocoon: Závan nostalgie s retro mobilom

V ostatnom čase sa v technologických časopisoch, alebo na weboch o technológiách veľa popísalo o starých zariadeniach. S nápadom prišiel kolega Michal, ktorý sa so mnou stavil, že nevydržím týždeň používať starší telefón.

S nápadom na retro mobil prišiel kolega Michal, ktorý sa so mnou stavil, že nevydržím týždeň používať starší telefón.

Pri hľadaní vhodného „kandidáta“ som pri prehrabávaní skriniek našiel unikát. O2 Cocoon. Niekomu to možno niečo povie, iným nie. V každom prípade je to vzácny kúsok, ktorý dokázal priniesť nový vietor na trh s mobilnými telefónmi pred deviatimi rokmi.

O2 Cocoon predstavilo britské O2 vo svojej ponuke v roku 2007. V časoch, keď LG predstavilo „čokoládu“, Motorola „žiletku“ (Razr pozn.) a svet smartfónov ovládal Symbian. Cocoon (zámotok) to nemal ľahké, najmä svojou cenovkou. V ponuke slovenského O2 bol v ponuke za 18 000 Sk (597€). Za vysokú cenu však priniesol veľa zaujímavostí.

cof

Zoznámte sa… O2 Cocoon

Viem si predstaviť, že pri pohľade na tento telefón sa veľa ľudí pozastavilo. Bol iný. Aj napriek tomu, že bol „véčko“, nezapadal úplne medzi tie vtedajšie „trendy“ véčka, ako sme poznali od Samsungu, či LG. Predával sa len v jednom farebnom, čienobielom prevedení. Pod „zámotkom“ sa však skrývalo viac.

V prednej časti telefónu sa nachádzal 2 Mpix fotoaparát s autofocusom, LED blesk, skrytý, sekundárny LED displej. Unikátne na tú dobu. LED displej zobrazoval okrem notifikácií o budíku, správach, zmeškaných hovoroch a batérii aj čas, meno volajúceho a text SMS správy po jej prijatí. Na stranách boli rovnako umiestnené stereoreproduktory, čo bolo na danú dobu nevídane.

Po otvorení zariadenia ste našli klasické tlačidlá pre vytáčanie, menu, príjem či odmietnutie hovoru, ktoré boli situované pod 2,28 palcovým TFT displejom, ktorý zobrazoval 256 tisíc farieb. Nakoľko išlo o 3G telefón, nad displejom bola umiestnená VGA kamera pre videohovory. Prekvapivo s prednou kamerou ste si však selfie nespravili. Tento fenomén totiž dorazil až za pár rokov od predstavenia Cocoonu.

Cocoon sa veľmi dobre drží v ruke. Aj po toľkých rokoch nestratil svoje čaro. Príjem hovoru otvorením krytu je pre mňa stále štýlový. Priam som si užíval pohľady známych, keď som túto „vykopávku“ predviedol.

Ako som prehral stávku

Stávka spočívala v tom, že nevydržím týždeň používať zariadenie spred deviatich rokov. Michal mal pravdu, ale aj napriek prehre, tri dni, ktoré som ho mal, boli osviežujúce. Po výmene SIM zavládol pokoj. Žiadne notifikácie zo sociálnych sietí, žiadne emaily, Messenger či Instagram.

Spočiatku nepríjemný pocit, no rýchlo som si naň zvykol. Pamätáte si tie bolestivé štyri stlačenia „sedmičky“ aby ste napísali písmenko „S“? Ja som si to pripomenul. Aj napriek tomu, ze ide o 3G zariadenie s možnosťou prihlásenia sa do emailovej schránky, som ani po hodine nedocielil, aby som sa na email prihlásil. Asi osud. Po troch dňoch telefónu zostávala štvrtina z batérie a ja som si povedal, že nostalgie stačilo.

Dnes, v ére smartfónov pomaly zabúdame, aký pokrok mobilné telefóny dosiahli. „Hej, ale baterka vydrží len deň!“. Tento najčastejší argument s výdržou batérie však neospravedlní absenciu, dnes už základných, funkcií ako je konektivita na internet, WiFi, GPS, smart doplnky ako hodinky a podobne.

Za O2 Cocoon ste museli zaplatit takmer 600€, dnes vám stačí menej ako tretina tejto cenovky a máte kvalitné zariadenie, ktoré vám poskytne širokú škálu funkcií. Nehovoriac o tom, že v Mobilmarkete od O2 sú telefóny ešte lacnejšie. Cocoon je späť v skrinke, teda hurá na ten Nougat… ;)

 

Sme špecialisti v oblasti mobilných technológií. Naši O2 Guru ochotne všetkým – našim zákazníkom aj zákazníkom iných operátorov – bezplatne poradia v O2 Predajniach, na Zákazníckej linke 949 alebo cez online chat.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Ako predísť únavovej zlomenine pri behu

Nájdite si čas na začiatku a zranenia vás neprekvapia počas sezóny.

Nasledujúce preventívne opatrenia sú podporené vedeckým výskumom, nehrozí pri nich takmer žiadne riziko komplikácií a mali by ste ich zvážiť, ak máte podozrenie na únavovú zlomeninu alebo ste nejakú utrpeli v minulosti.

Prehodnoťte svoj tréning

Udiali sa v ňom za posledný mesiac drastické zmeny v objeme nabehaných kilometrov alebo v jeho intenzite? Práve prudké zmeny môžu viesť k únavovej zlomenine, keďže kosť sa stane mesiac po zvýšení tréningovej záťaže zraniteľnejšou.

Zvážte tiež zmenu tréningového modelu tak, že budete zvyšovať objem nabehaných kilometrov vždy o dvadsať až tridsať percent každé tri až štyri týždne.

Zistite, akú máte pri behu frekvenciu krokov

V ideálnom prípade by ste mali urobiť 180 a viac krokov za minútu. Ak ich robíte významne menej, pousilujte sa o zvýšenie kadencie o päť až desať percent. Znížite tým záťaž, s ktorou sa musia pri behu vyrovnávať vaše kĺby a kosti.

Zájdite za svojím lekárom a nechajte sa komplexne vyšetriť

Aby sa vylúčili akékoľvek skryté zdravotné problémy, ktoré by mohli prispieť k vzniku únavovej zlomeniny. To platí predovšetkým pre ženy, ktoré majú nepravidelný menštruačný cyklus.

Zaraďte do plánu aj iné cvičenia

Aj keď chcete behať, zaraďte do tréningovej rutiny viac posilňovacích cvikov na spodnú časť tela. Veľkosť a pevnosť kostí je totiž závislá od veľkosti a sily svalov. Navyše, je dokázané, že silnejšie svaly lepšie absorbujú nárazy, čím chránia kosti.

Porozmýšľajte nad svojím životným štýlom

Netrpíte napríklad nedostatkom spánku?

Nasledujúce preventívne opatrenia nie sú také zaručené ako tie, ktoré sme spomenuli vyššie. Ak ste však utrpeli únavovú zlomeninu opakovane a bežná prevencia vám nepomáha, možno by ste ich mali zvážiť.

[the_ad_placement id=“behsity“]

Skúste používať protetické pomôcky

Hlavne v prípade, ak ste už únavovú zlomeninu prekonali, ale problémy u vás ešte stále pretrvávajú, môže byť tento krok riešením. Takéto špeciálne pomôcky môžu pozmeniť rozloženie záťaže vo vašej nohe počas behu, čo teoreticky môže viesť k zníženiu záťaže na kosť.

Pouvažujte nad behom v minimalistickej bežeckej obuvi

Tenká podrážka vás totiž núti udržiavať vysokú frekvenciu krokov a rovnako ste v nej viac náchylní dopadať na špičku alebo stred chodidla, čo znižuje záťaž, s ktorou sa musia pri behu vyrovnať dolné končatiny. Minimalistická obuv však zvyšuje záťaž na priehlavok a chodidlo ako také.

Zmeňte povrch, po ktorom zvyčajne behávate

Mnohí bežci tvrdia, že s mäkkými podkladmi, napríklad prašnými cestami či zatrávnenými plochami, sa ich telá vyrovnávajú ľahšie ako s asfaltovými cestami a vydláždenými chodníkmi.

Nejestvuje však žiadny vedecký dôkaz, ktorý by potvrdzoval, že bežci trénujúci na konkrétnom povrchu sú menej alebo viac náchylní na zranenie. Naopak, niektorí odborníci sa domnievajú, že práve mäkké povrchy môžu zaťažovať vaše kosti a kĺby viac, keďže beh na nich si vyžaduje vyššiu celkovú pevnosť dolných končatín.

Časopis Running je sprievodca pre každého, kto prepadol behu. Nájdete v ňom rady pre začiatočníkov i pokročilých, tréningové plány, cviky na zvýšenie sily, rýchlosti či vytrvalosti, ale aj tipy na správne stravovanie.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac