O2 Cocoon: Závan nostalgie s retro mobilom

31. 8. 2016; Autor a foto: Ivan Štubniak, O2 Guru

S nápadom na retro mobil prišiel kolega Michal, ktorý sa so mnou stavil, že nevydržím týždeň používať starší telefón.

Pri hľadaní vhodného „kandidáta“ som pri prehrabávaní skriniek našiel unikát. O2 Cocoon. Niekomu to možno niečo povie, iným nie. V každom prípade je to vzácny kúsok, ktorý dokázal priniesť nový vietor na trh s mobilnými telefónmi pred deviatimi rokmi.

O2 Cocoon predstavilo britské O2 vo svojej ponuke v roku 2007. V časoch, keď LG predstavilo „čokoládu“, Motorola „žiletku“ (Razr pozn.) a svet smartfónov ovládal Symbian. Cocoon (zámotok) to nemal ľahké, najmä svojou cenovkou. V ponuke slovenského O2 bol v ponuke za 18 000 Sk (597€). Za vysokú cenu však priniesol veľa zaujímavostí.

cof

Zoznámte sa… O2 Cocoon

Viem si predstaviť, že pri pohľade na tento telefón sa veľa ľudí pozastavilo. Bol iný. Aj napriek tomu, že bol „véčko“, nezapadal úplne medzi tie vtedajšie „trendy“ véčka, ako sme poznali od Samsungu, či LG. Predával sa len v jednom farebnom, čienobielom prevedení. Pod „zámotkom“ sa však skrývalo viac.

V prednej časti telefónu sa nachádzal 2 Mpix fotoaparát s autofocusom, LED blesk, skrytý, sekundárny LED displej. Unikátne na tú dobu. LED displej zobrazoval okrem notifikácií o budíku, správach, zmeškaných hovoroch a batérii aj čas, meno volajúceho a text SMS správy po jej prijatí. Na stranách boli rovnako umiestnené stereoreproduktory, čo bolo na danú dobu nevídane.

Po otvorení zariadenia ste našli klasické tlačidlá pre vytáčanie, menu, príjem či odmietnutie hovoru, ktoré boli situované pod 2,28 palcovým TFT displejom, ktorý zobrazoval 256 tisíc farieb. Nakoľko išlo o 3G telefón, nad displejom bola umiestnená VGA kamera pre videohovory. Prekvapivo s prednou kamerou ste si však selfie nespravili. Tento fenomén totiž dorazil až za pár rokov od predstavenia Cocoonu.

Cocoon sa veľmi dobre drží v ruke. Aj po toľkých rokoch nestratil svoje čaro. Príjem hovoru otvorením krytu je pre mňa stále štýlový. Priam som si užíval pohľady známych, keď som túto „vykopávku“ predviedol.

Ako som prehral stávku

Stávka spočívala v tom, že nevydržím týždeň používať zariadenie spred deviatich rokov. Michal mal pravdu, ale aj napriek prehre, tri dni, ktoré som ho mal, boli osviežujúce. Po výmene SIM zavládol pokoj. Žiadne notifikácie zo sociálnych sietí, žiadne emaily, Messenger či Instagram.

Spočiatku nepríjemný pocit, no rýchlo som si naň zvykol. Pamätáte si tie bolestivé štyri stlačenia „sedmičky“ aby ste napísali písmenko „S“? Ja som si to pripomenul. Aj napriek tomu, ze ide o 3G zariadenie s možnosťou prihlásenia sa do emailovej schránky, som ani po hodine nedocielil, aby som sa na email prihlásil. Asi osud. Po troch dňoch telefónu zostávala štvrtina z batérie a ja som si povedal, že nostalgie stačilo.

Dnes, v ére smartfónov pomaly zabúdame, aký pokrok mobilné telefóny dosiahli. „Hej, ale baterka vydrží len deň!“. Tento najčastejší argument s výdržou batérie však neospravedlní absenciu, dnes už základných, funkcií ako je konektivita na internet, WiFi, GPS, smart doplnky ako hodinky a podobne.

Za O2 Cocoon ste museli zaplatit takmer 600€, dnes vám stačí menej ako tretina tejto cenovky a máte kvalitné zariadenie, ktoré vám poskytne širokú škálu funkcií. Nehovoriac o tom, že v Mobilmarkete od O2 sú telefóny ešte lacnejšie. Cocoon je späť v skrinke, teda hurá na ten Nougat… ;)

 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

,

Akčná kamera Benq QC1: Skvelý pomer ceny a výkonu

"Pozri, čo som natočil!" To bude jedna z viet, ktorú budete po kúpe tejto kamery hvoriť veľmi často.

čítaj viac