Samsung Galaxy J5: Stredná trieda na leto

20. 7. 2016; Autor: Sóda, Foto: O2

Samsung zobral zopár parametrov zo svojich vlajkových lodí, pridal niekoľko drobných bonusov a všetko zabalil do cenovo dostupného modelu Galaxy J5.

Cieľová skupina by mala byť široká, pretože tento koktail je namiešaný rôznorodo a zároveň vyrovnane. Ak sa záujemca zmieri s drobnými ústupkami, Galaxy J5 je ideálny smartfón strednej triedy, ktorý sa doťahuje na prémiové kúsky ako Galaxy S5 a S6.

Kórejský výrobca sa rozhodol nepoužiť do tejto kategórie kovové telo. Galaxy J5 by s ním síce vyzeral príťažlivejšie, ale pravdepodobne by sa zmenila aj cena.

Továrenské spracovanie je však na výbornej úrovni. Kryt batérie je z plastu, príjemný na dotyk a na svetle naberá perleťový odlesk. Rozloženie ovládacích prvkov je totožné takmer so všetkými telefónmi Galaxy – hlavný vypínač vpravo, ovládanie hlasitosti vľavo a pod displejom hardvérové tlačidlo na návrat na domácu obrazovku.

Konektor na slúchadlá je na dolnej hrane, rovnako ako micro USB. Vzadu zas jemne vystúpený objektív fotoaparátu, štandardný blesk a mriežka reproduktora.

Špecialitou je fotoaparát

Dominantou je 5-palcový HD displej (1 280 x 720) typu Super AMOLED. To znamená extra kontrast, výborné podanie čiernej a sýte farby. Pre niekoho možno až príliš sýte alebo krajšie ako realita.

Možno by pomohlo nastavenie saturácie, ktoré však chýba rovnako ako automatická regulácia jasu. Samsung však pridal takzvaný exteriérový režim. Pri jeho aktivovaní sa jas zvýši ešte viac, aby bol displej čo najlepšie čitateľný na priamom slnku.

Deaktivuje sa automaticky po 15 minútach alebo po vypnutí obrazovky. Je to, akoby sa išlo na 125 percent. Na to, že ide o päťpalcový smartfón, sú rozmery 142 x 72 x 7,9 mm a hmotnosť 146 gramov v norme.

Snapdragon 410 so štyrmi jadrami taktovanými na 1,2 GHz a 1,5 GB operačnej pamäte dosiahol v testoch síce len priemerné výsledky, no pri praktickom používaní nie sú benchmarky podstatné. Plynulosť systému Android 5.1 aj s nadstavbou TouchWiz bola na viac ako dobrej úrovni.

Nezaznamenali sme žiadne problémy alebo nedostatky. Špecialitou tohto modelu je kvalitný fotoaparát – predný aj zadný. Ten hlavný s rozlíšením 13 megapixelov a so svetelnosťou f/1,9 sa ukázal ako nadštandardný. Aspoň v tejto cenovej kategórii sme čakali niečo nenápadnejšie. Aj napriek šumu na záberoch si s tmavými scénami poradil lepšie ako konkurenti.

Oceňujeme rýchle zaostrovanie, spustenie fotoaparátu dvojklikom na hlavné tlačidlo a prehľadné ovládacie prostredie. Fotoaparát podporuje aj profesionálny režim, čo v praxi znamená nastavenie ISO či vyváženia bielej.

 

Lepšie sú aj selfie

Samsung sa rozhodol potešiť aj fanúšikov selfie záberov. Galaxy J5 je vpredu vybavený 5-megapixelovým snímačom a svetelnosťou f/2,2. Ešte väčšou raritou je prítomnosť blesku, ktorý predstavuje koniec tmavým selfies z baru. Navyše je prítomná aj funkcia skrášľovania pokožky, takže na autoportrétoch budete vyzerať lepšie.

Na danú cenovú triedu príjemne potešila aj ďalšia výbava, napríklad podpora Dual SIM s LTE, slot na microSD kartu, ktorá rozširuje 8 GB vnútornej pamäte, FM rádio či NFC. Zamrzí absencia čítačky odtlačkov prstov, ale to je stále skôr prémiová funkcia. Zato oznamovacia LED dióda by sa veru zišla.

Batéria s kapacitou 2 600 mAh pri tejto hardvérovej kombinácii znamenala jeden a pol dňa intenzívneho používania počas testu. Neskôr sa dá zvládnuť nabíjanie každý druhý deň. Ešte pár hodín dokáže vyžmýkať režim extrémneho šetrenia energie, v ktorom je dostupných len pár základných funkcií a aplikácií.

 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

,

Samsung Galaxy A3 (2017): Navonok krásavec, z vnútra poctivý pracant

Elegancia a štýlový dizajn, masívna konštrukcia, výkon.

čítaj viac