Fotoreport: 300 kilometrov na psích záprahoch naprieč arktickou tundrou

Petrovi Hollému, rodákovi z Dubnice nad Váhom sa podarilo byť súčasťou jedinečnej expedície, ktorá každoročne vytiahne niekoľkých ľudí z ich stereotypu do nefalšovanej divokej prírody.

4. 1. 2017
Autor: SódaFoto: Peter Hollý
4. januára 2017

Fjällräven Polar je jedinečná expedícia, ktorá umožňuje obyčajným ľuďom zažiť niečo, do čoho by sa sami nepustili – prejsť 300 kilometrov na psích záprahoch naprieč arktickou tundrou.

Myšlienkou tohto podujatia je vytiahnuť obyčajných ľudí z kancelárie a ukázať im, že aj v –35 °C so správnym oblečením a so správnymi návykmi dokáže človek nielen prežiť, ale dokonca si takéto podmienky vychutnať.

Na evente zastrešenom švédskym výrobcom outdoorového oblečenia, spoločnosťou Fjällräven, ich vybavia všetkým potrebným oblečením, ako aj príslušenstvom.

Nasleduje dvojdňový tréning pod taktovkou experta Johana Skullmana. Štartuje sa na  ďalekom severe Nórska a končí sa vo švédskom Laponsku.

Pravidelný prísun tekutín, vrstvenie oblečenia, obsluha benzínových varičov, to sú len začiatky toho, s čím sa Peter stretol počas nasledovných dní.

Tvrdé podmienky, ale aj konkurencia

Dostať sa na výpravu však nebolo jednoduché. O miestenku na Fjällräven je totiž veľký záujem a súťaží sa po celom svete. Najprv musíte vytvoriť video o tom, prečo ste práve vy ten pravý kandidát. Následne ľudia za jednotlivé videá cez sociálne siete hlasujú.

Súťažiaci, ktorí majú na konci najviac hlasov z danej krajiny, idú automaticky, druhého vyberá porota.

To bol aj Petrov prípad. Bol zaradený do kategórie Ostatné krajiny. Súťažil tak s ľuďmi z celého sveta. S Katrinou z Estónska prehral po skoro mesiaci naháňania hlasov len o 394 hlasov. Zastavil sa na čísle 27 863.

Smútok z prehry netrval dlho. Po dvoch týždňoch udelili organizátori Petrovi divokú kartu.

Po príchode do Švédska vznikla jeho prezývka Hollywood. Nielenže vychádzala z jeho mena, ale ako jediný prišiel so svojim vlastným štábom RTVS, vďaka čomu vznikol výstižný dokument, ktorý zachytáva celú cestu arktickou tundrou.

Nepopísateľné zážitky, zasnežená tundra, mrazivé počasie, noví priatelia z celého sveta, spánok s polárnou žiarou nad hlavou. Toto, a ešte mnoho viac zažil Peter na mrazivom výlete.

DCIM106GOPRO

Fjällräven Polar 2017 (3. – 8. apríla) bude mať dvoch slovenských zástupcov. Celý priebeh expedície môžete sledovať na www.polar.fjallraven.com.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.