Fotopríbeh: Takto sa vyrába syr na malej rodinnej farme vo Veľkých Úľanoch

Hlavná syrárka a majiteľka rodinnej farmy Fauna, Katarína Czadróová, sa svojmu remeslu stihla priučiť aj od vyhlásených francúzskych syrárov – a vám povie, ako na to.

[lnk url=“http://www.nora-jakub.sk”] Zdroj: Nora a Jakub [/lnk]
23. 1. 2017 23. januára 2017

Okrem kvalitného mlieka a pár gramov syridla by vám vraj nemalo chýbať to najpodstatnejšie — chuť vyhrnúť si rukávy. Pozrite si celý postup v desiatich krokoch:

1. “Na jeden kilový bochník syra vždy rátam s minimálne desiatimi litrami plnotučného mlieka. Hneď po nadojení mlieko vylejem do pasterovej vane, čo je vlastne jedna veľká obrovská kaďa.

Pasterová vaňa na výrobu syra
Zdroj: Nora a Jakub

2. Tá sa vďaka vode v stenách postupne zohreje na 30-35 stupňov, vďaka čomu sa pomaly a šetrne ohreje aj mlieko vo vnútri. Keď mlieko dosiahne 33 stupňov, pridávam syridlo a potom 55 minút čakám, či sa z mlieka stane sýrenina.

Zdroj: Nora a Jakub

Dá sa to spoznať veľmi jednoducho — mlieko už nie je také tekuté a dá sa dokonca “krájať”.

3. Čo je vlastne môj ďalší krok — pokrájať sýreninu na čo najmenšie kúsky týmto špeciálnym krájačom s ostrými hranami.

Zdroj: Nora a Jakub

Pokrájaná sýrenina vyzerá takto — dobre drží tvar a má príjemnú štruktúru.

Zdroj: Nora a Jakub

4. Po nakrájaní vypúšťam von srvátku — riedku žltú tekutinu, ktorá sa v procese oddelila od sýreniny. Pri výrobe syrov sa považuje za odpad, pritom ide o naozaj cennú látku. Vďaka veľkému množstvu ľahko stráviteľných bielkovín a minerálnych látok je ideálna napríklad na prirodzenú podporu rastu svalov po cvičení.

Zdroj: Nora a Jakub

5. Keď sa odčerpá srvátka, vo vani ostane sýrenina, ktorú postupne plním do kruhových foriem.

Zdroj: Nora a Jakub

6. Pokiaľ chcem pridať vlašské orechy, tekvicové semienka, nakladaný cesnak alebo iné ingrediencie, sýreninu naberiem do veľkej formy, primiešam suroviny, zamiešam a až potom plním do jednotlivých foriem.

Zdroj: Nora a Jakub

7. Hmotu vo forme ešte poriadne dookola postláčam, aby cez malé otvory vytiekla prebytočná syrovátka a hmota sa tak stala viac kompaktnou.

Zdroj: Nora a Jakub

8. Postup opakujem, až kým nespracujem všetku sýreninu.

Zdroj: Nora a Jakub

9. Po naplnení všetkých foriem nechám syry stáť približne šesť hodín na vyspádovanom stole, ktorý zaručí, že zo syrov postupne odtečie prebytočná srvátka.

Zdroj: Nora a Jakub
syry

10. Nasleduje posledná fáza — syry na dva dni putujú do slaného nálevu, ktorý ich zakonzervuje.

Zdroj: Nora a Jakub

Chutí dobre čerstvý aj vyzretý

Syr je výborný čerstvý, no tiež ho rada nechávam vyzrieť položený na včelom vosku po dobu šiestich mesiacov.

Tiež sa teším, že okrem rôznych farmárskych trhov v okolí si našiel cestu aj na menu viacerých podnikov, napríklad do kaviarne Fachu v Bratislave. Môžete si ho vo veľkom vychutnať v selekcii syrov s domácou figovou horčicou a chrumkavým chlebom,” uzatvára naše syrové dobrodružstvo Katarína Czardóová.

Katarína Czardóová

Tento článok vznikol v spolupráci s reštauráciou FACH Bratislava, ktorá dlhodobo podporuje lokálnych výrobcov kvalitných potravín. 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.