Keramika na Slovensku stále žije. Toto sú výtvory slovenských umelcov

Predstavujeme vám tvorbu talentovaných slovenských keramikárov.

Zub času sa do nej príliš nezahryzne. Keramika, ak sa nerozbije, pretrvá v nezmenej podobe generácie. Nielen toto je dôvod, prečo sa k nej ľudia neustále vracajú. V rámci seriálu Poctivé produkty spolu s O2 mapujeme firmy a jednotlivcov, ktorí tvoria zaujímavé a prospešné veci.

Boli sme sa pozrieť za slovenskými keramikármi, ktorých poctivé výrobky sa síce líšia, spája ich ale vzťah k ich práci, k remeslu.

Lucia Kováčiková

Keramika ju lákala už na strednej škole, dostala sa k nej až na VŠVU v Bratislave. Hlavným materiálom jej výroby je porcelán a témou sú príbehy, ktoré ju denno-denne obklopujú.

Keramika bola a aj je pre mňa veľmi čarovným materiálom. Za nápadmi nechodím, tie chodia za mnou. Každopádne sú veci a ľudia, ktorí ma inšpirujú.

umelkyňa
umelkyňa
umelkyňa
keramika
keramika
keramika
keramika

Rada siaham po témach a príbehoch, ktoré sa ma momentálne dotýkajú. Často je to láska, detstvo, vzťahy, ale aj príroda a geometria. Príbehy dopovedám rôznou symbolikou. Experimentujem, hrám sa, pracujem s farbami,…

Moje keramické sny sú celkom jednoduché. Aby som stihla všetko, čo mám vymyslené a naplánované a ešte jeden taký utopický – urobiť životku koňa v porceláne.

Jakub Liška – Modranska

Pochádza z regiónu, kde netreba chodiť ďaleko za remeslom a na ňom sa to obzvlášť podpísalo. K tradičným motívom Jakub so svojou Modranskou pristupuje tvorivo a hravo.

Tak ako v iných rodinách aj mňa priviedol k remeslu otec. Vyučený hrnčiar a figurálny keramikár vybudoval dielňu, do ktorej som sa narodil.

keramikár
keramika
keramika

Tradičná keramika pod Malými Karpatami je stále prítomná v živote ľudí. Inšpirácia sa tak dá čerpať aj zo šikovnosti starých majstrov. Určite ale pozorujem aj nové trendy v dizajne, v zahraničnej výrobe keramiky a vôbec všade okolo seba.

Na to, aby vznikli poctivé Modranska produkty, treba nápad a šikovných remeselníkov. Výrobky si vyrábame ručne a tradičnou hrnčiarskou technikou a ručnou majolikovou maľbou. Snažíme sa byť súčasný a moderný, ale zároveň vychádzame z tradície.

Markéta Nováková

Markéta momentálne pôsobí na VŠVU v Bratislave. Jej tvorba je typická svojou geometriou, aj keď v súčasnosti vďaka spolupráci s Mirou Podmanickou aj ona uletí k prírode, asymetrickým a organickým tvarom.

V dobe, kedy som rozhodovala o odbore môjho budúceho štúdia, som sa dostala do manufaktúry na výrobu keramiky v Kostelci nad Černými lesy a v tej chvíli to začalo dávať zmysel. Zrazu som vedela, že toto je presne to, čo chcem v živote robiť.

keramika
keramika
keramika
keramika
keramika
keramika

Autori foto/spolupráce: Peter Ančic/Orgovánové vázy, spolupráca s Mirou Podmanickou (2);  Jakub Gulyás (3); Peter Ančic/Bio-vázy 0-5, spolupráca s Mirou Podmanickou (6)

V mojom rukopise nájdete geometrické tvaroslovie, presný exaktný tvar vychádzajúci z geometrickej hry kriviek a liniek. Pri budovaní tvaru vychádzam z prieniku geometrických telies alebo z prechodu jedného tvaru do druhého.

Tvorím predovšetkým z porcelánu. Je to materiál, ktorý ma okúzlil už pri prvom stretnutí. Pomocným a neodmysliteľným materiálom potrebným k výrobe je sadra. Väčšina vecí totiž vzniká technikou liatia do sadrových foriem.

Inšpiruje ma všetko, čo ma obklopuje – príroda, krajina, stavby a výtvory ľudí alebo len príbehy a zážitky všedného dňa. Nestáva sa, že by som nemala inšpiráciu, pretože jeden nápad rodí ďalší. Takže asi najväčšou mojou inšpiráciou je práca samotná, proces realizácie.

Simona Janišová a Linda Viková – si.li.

Simona s Lindou v spoločnom ateliéri pracujú individuálne, ale aj ako kreatívne duo si.li.. Vlastnými rukami tvoria keramiku, pre ktorú je typický hravý detail spojený s minimalistickým a funkčným dizajnom.

umelkyne
dielňa

Autor foto: Dušan Kochol (1)

Simona Janišová

Keramika je pre mňa jedným z najkrajších prírodných materiálov, ktorého možnosti sú nevyčerpateľné.

keramika
keramika
keramika
keramika

Nestarne – aj po desiatkach rokov si zachováva svoje estetické aj funkčné vlastnosti. Ak sa nerozbije.

Linda Viková

Keramiku nevytváram do vitrínky, ale na každodenné použitie. Tvorím hlavne pre ženy a zaoberám sa každodennosťou – slastnou či tristnou. Do každého výrobku ale vkladám čo najviac praktických možností využitia. Zároveň vytváram všetko sama ručne len vo veľmi malých sériach. Vďaka tomu je každý môj produkt poctivý originál.

keramika
keramika
keramika

Keramiku som si vybrala a zamilovala pre všetky jej možnosti a rôznorodosť materiálov a výrobného procesu. Ide o prírodný materiál, ktorého výroba a využitie je v dnešnej dobe ekologické a chráni životné prostredie.

Andrej Frič – Frikou

Pod značkou Frikou vzniká nová, neopozeraná a z časti provokujúca keramika. Pri zrode každého výrobku stojí Andrej Frič – umelec s veľmi svojskými predstavami. A také sú aj jeho produkty.

Nie vždy sa s remeslom človek narodí, občas ho k nemu privedie náhoda. Mal som možnosť si to na vysokej škole vyskúšať a chytilo ma to. Kúpil som si grafický lis a hneď po škole aj keramickú pec.

keramika
keramika
keramika
keramika
keramika
TV
keramika
keramika

Nie som teda klasický keramikár a práve to považujem za svoju výhodu. Nerozmýšľam dopredu, ako by sa čo malo a nemalo. Rád hľadám nové veci a ešte radšej prekvapujem a provokujem. A nakoniec, baví ma skrátka pracovať s hlinou. Je to terapia.

Dôležitá je pre mňa autentickosť a originalita. To je moje prvé kritérium. V celej mojej tvorbe sa prelína istá bizarnosť až surrealizmus a často dostávam otázku: Čo to je? To je tajomstvo.

Michal Staško

Michal nie je typickým keramikárom. Je dizajnérom, ktorý z času na čas zabrdne aj do keramiky. Práve ona ho fascinuje od mala. Teraz sa k tejto technológii rád vracia, lebo verí, že bude znovu cenená a obdivovaná, hlavne pre svoju tradičnosť. Keramickým produktom dáva iný, modernejší dizajn.

Pre moje výrobky/dizajny je typický príbeh, ktorý nepozná každý, ale rád ho všetkým sprostredkujem. Je to pre mňa ideová línia a na nej staviam celkový návrh produktu.

Tuli kino
pec
keramika

Vo mojom keramickom portfóliu mám nový koncept tradičnej Modranskej keramiky – NaMáČaNú keramiku. Od tej klasickej sa líši inými motívmi. Krčahy, taniere či hrnčeky akoby boli namáčané v tradičnej modrej farbe.

S keramikou sa dá pracovať na viacerých frontoch. Dôkazom sú keramické krbové kachle, ktoré sú súčasťou aj mojich ďalších keramických snov.

Inšpirácia je všade naokolo, treba sa len naladiť na danú tému a sústrediť sa. Potom to príde. Alebo niekedy aj nepríde.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac