6 benefitov, vďaka ktorým majú ľudia svoju prácu radšej

11. 5. 2016; Autor: Sóda, Titulná foto: Autumn Mott

Zďaleka to nie je len o peniazoch. Hoci výška platu je na popredných priečkach v rozhodovaní sa, ktorý džob zobrať, pre čoraz viac ľudí je dôležité aj to, ako si firma zamestnancov váži. Od toho závisí aj doba, ktorú zo svojho života firme venujú.

Ľudia potrebujú pocit, že v práci ich akceptujú aj ako ľudskú bytosť, ktorá sa nenarodila len preto, aby od rána do večera pracovala.

Magazín Fortune každoročne vydáva rebríček 100 najlepších firiem, pre ktoré sa oplatí pracovať. Tento rebríček zostavuje na základe anonymného zamestnaneckého dotazníka v korporáciách naprieč Amerikou. Na Slovensku, v Českej Republike a Maďarsku sa problematikou benefitov zaoberá prieskum spoločnosti Merces a jeho výsledky boli zverejnené na portáli platy.sk.

Toto sú benefity, ktoré ľudí oslovia, ak si ich chce firma udržať.

Vzdelávanie v rámci spoločnosti

Toto je benefit, ktorí mimoriadne oslovuje aj Slovákov. Keďže technológie a procesy sa neustále vyvíjajú a posúvajú dopredu, treba zabezpečiť, aby aj zamestnanci boli o všetkých inováciách neustálne v obraze. Mnoho firiem okrem takýchto kurzov poskytuje aj iné formy vzdelávania – jazykové kurzy, podnikateľské semináre, či zdokonaľovanie IT zručností.

Možnosť pracovať flexibilne alebo z domu

Benefit, ktorý sa stáva samozrejmosťou. Nie každému totiž vyhovuje pracovať od ôsmej do štvrtej alebo od deviatej do piatej. Do pracovného času totiž často ľuďom vstupuje každodenný život. Preto tento benefit patrí medzi najžiadanejšie a najpopulárnejšie spôsoby, akými zamestávateľ ukazuje svoju férovosť.

Dovolenkové dni navyše

Človek nie je stroj a potrebuje si oddýchnuť. 48 hodín relaxácie máme síce k dispozícii každý víkend, no ľudia využijú len veľmi malú časť z toho na to, aby reálne vypli. Väčšinu času sa snažia dohnať veci najmä okolo domácnosti, poupratovať, navariť, poprípade dokončiť prácu čo cez týždeň nestihli.

Mnohé spoločnosti a zamestnávatelia preto ponúkajú ako jeden z benefitov pár dní dovolenky ročne navrch oproti tým, ktoré sú stanovené zákonom. Tento benefit je najčastejšie poskytovaný v Českej republike, zatiaľ čo u nás sa ocitol na druhej priečke.

Nadštandardná zdravotná starostlivosť

Zamestnávatelia si uvedomujú, že pracovné vyťaženie zamestnancov je veľké a neostáva im toľko času ani chuť chodiť po preventívnych prehliadkach a čakať v radoch u lekárov. Hlavne keď sa cítia zdravo. Mnohé spoločnosti buď poskytujú lekárov a preventívne prehliadky priamo v budove firmy zdarma, alebo zamestnancom poskytujú možnosť využívať služby nadštandardných súkromných kliník.

Podpora zdravého životného štýlu

Napríklad tým, že firma postaví okrem parkoviska pre autá aj kryté stojany na bicykle a sprchy priamo v budove. Alebo bude v rámci budovy dostupné fitnesscentrum.Nie každá spoločnosť má však na tieto benefity priestory. Riešia to preto inak.

Zmluvy s fitness- a wellness centrami poskytujú zamestnancom bezplatné alebo aspoň čiastočne hradené vstupy.

Veľmi popoulárne sú aj “ovocné dni” alebo “zdravé pondelky”, kedy firma zabezpečí čerstvé ovocie a džúsy do kancelárií a niektorí to spoja  aj s príležitosťou pozvania výživových poradcov na besedy o zdravom životnom štýle.

Doprava do práce zadarmo

Benefit, ktorí je absolútnym víťazom medzi výhodami zamestnancov v Maďarsku. Na Slovensku skončil druhý v poradí. Je poskytovaný najmä v oblastiach, kde je veľa manuálnej práce, čiže robotníkom, skladníkom, pracovníkom v automobilových závodoch. Je oceňovaný najmä preto, že veľa ľudí pracujúcich manuálne musí za prácou dochádzať aj niekoľko sto kilometrov alebo pracovať na “týždňovky”.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

,

24 rýchlych tipov, ako urobiť viac práce za kratší čas

Zoznam jednoduchých zlepšovákov, vďaka ktorým už nebudete chcieť, aby mal deň 30 hodín.

čítaj viac