Ako si nájsť prácu, ktorú budete mať radi

Kariérne zmeny prameniace z nespokojnosti a bez poriadneho uváženia, skončia po čase rovnakou nespokojnosťou. Ujasnite si týchto pár vecí a zvýšite šance, že si nájdete prácu, v ktorej budete naozaj spokojní.

Podľa prieskumov viac než 80% percent pracujúcich je otvorených možnosti zmeniť prácu, ak sa naskytne zaujímavá príležitosť. Iný prieskum zas hovorí, že približne polovica ľudí nie je so svojou prácou spokojná.

Jedným z dôvodov takejto nespokojnosti môže byť aj to, že pri zmene pôsobiska často nevenujeme dostatočnú pozornosť tomu, čo vlastne od novej práce sami očakávame. Preto sa stáva, že kariérne zmeny prameniace z nespokojnosti a bez poriadneho uváženia, skončia po čase rovnakou nespokojnosťou.

Ak si však pred zmenou zamestnávateľa ujasníte týchto pár vecí, zvýšite svoje šance, že si nájdete prácu, v ktorej budete naozaj spokojní.

Každý je v niečom dobrý, pripomeňte si to

Napíšte si zoznam najväčších pracovných úspechov a vecí, na ktoré ste najviac hrdí. Človeku to dodá viac sebavedomia, ale čo je dôležitejšie, riadky v životopise budete vedieť podložiť konkrétnymi výsledkami a skúsenosťami. Získate tak oveľa väčší kredit v očiach potenciálneho zamestnávateľa.

Keď viete, čo chcete, skôr to nájdete

Ak je niekto v práci nespokojný, často zoberie prvú ponuku, ktorá znie aspoň o trochu zaujímavejšie. No ak nevie, čo od svojej práce očakáva, môže skočiť z blata do kaluže.

Aby ste sa podobnému scenáru vyhli, skúste si vytvoriť aspoň približnú predstavu o tom, aký typ práce by vás bavil. Chcete niečo kreatívne alebo niečo zamerané viac na výkonnosť? Máte radi prácu s ľuďmi alebo preferujete niečo technickejšie? Vyhovuje vám stabilný pracovný čas od 9 do 5 alebo máte radšej viac flexibility? Ste ochotní prijať vyšší plat, ale aj viac zodpovednosti?

Ak si odpoviete na tieto otázky, zrejme sa pred vami neotvoria žiadne doteraz nevídané príležitosti, no aspoň si zúžite okruh možností na tie relevantné a zistíte, čo robiť nechcete.

Myslite do budúcnosti

Nikto nechce prácu, v ktorej sa nedá napredovať. Každý však má iné ambície. Chcete rýchlo stúpať v kariérnom rebríčku, alebo vám vyhovuje stabilný a predvídateľný postup? Môže byť skúsenosť s prácou v danej firme výhodou aj v budúcnosti? Neváhajte sa na tieto otázky opýtať na pohovore. Ak totiž až po nástupe zistíte, že nebudete môcť napredovať podľa svojich predstáv, ste opäť na začiatku.

Chceli by ste byť zákazníkom?

Ak sa vám z vyššie uvedených kritérií vykryštalizovalo niekoľko potenciálnych zamestnávateľov, je tu ešte jedna možnosť, ktorá vám pomôže rozhodnúť sa. Predstavte si, že ste spotrebiteľ. Využívali by ste produkty alebo služby, ktoré firma predáva (ak sa orientuje na koncového zákazníka)? Ak áno, je to dobré znamenie.

Ak si odpoviete na všetky vyššie uvedené otázky, budete sa na pohovore vedieť lepšie opýtať na to, čo vás zaujíma, zhodnotiť, či je práca naozaj taká, ako ju opisoval inzerát a či vás bude baviť.

 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

4 tipy, ako zmeniť predsavzatia na výsledky

Predsavzatia sú len ciele. A každý cieľ sa naplní až potom, ak k nemu existuje plán, ako ho realizovať. Ten si musíte vytvoriť.

Poznáte to určite aj vy, napokon prechádza si tým každý. Nový rok, nové ciele a… nové zlyhania. Knižky neprečítané, cudzí jazyk nenaučený, nový web nerozbehnutý. Cvičenie tiež neprinieslo takú pravidelnosť, ako sme si želali. Ale tento rok to tak nemusí byť.

Predsavzatia sú len ciele. A každý cieľ sa naplní až potom, ak k nemu existuje plán, ako ho realizovať. Ten si musíte vytvoriť.

Takže čo robiť, aby sa vaše predsavzatia naplnili?

1. Predsavzatia si jasne pomenujte

Ak si dáte predsavzatie typu „Chcem schudnúť“, alebo „Chcem mať lepšie vzťahy v práci“, je to naozaj len silvestrovské predsavzatie, ktoré sa nenaplní. Prečo?

Nie je jasne pomenované. Ak si na konci roka 2016 chcete povedať, že ste to zvládli, dajte predsavzatiu taký tvar, aby ste po stanovenom čase vedeli jednoznačne povedať, či sa vám cieľ podarilo splniť, alebo nie.

„Chcem schudnúť do konca roka o 5 kilogramov“ je cieľ. Buď ten rozdiel na váhe uvidíte, alebo nie.

2. Definujte si menšie ciele

Skôr či neskôr príde demotivácia. Je to normálny stav, pozná to každý športovec, podnikateľ aj umelec.

Druhý faktor je, že žiadna zmena sa nedá naplánovať lineárne. Raz sa podarí viac, inokedy menej a tým vzniká demotivácia. Dôležité však je, že postupujete.

Ak chcete demotivácii predísť, rozbite veľký cieľ na viacero menších, aby ste si ich každý mesiac mohli odškrtnúť. Ak si napríklad chcete urobiť eshop, všetko, čo k tomu treba, si napíšte na papier, aj úplne elementárne činnosti. Musíte vidieť, že napredujete.

Zdroj: CC license 2.0 Paxson Woelber

 

3. Urobte si plán a časový rozvrh

Chudnutie sa nedá naplánovať, ale čas, ktorý plneniu cieľov budete venovať, áno. Ak máte prácu a chcete si založiť popri nej vlastnú firmu, napíšte si, koľko hodín týždenne tomu naozaj môžete venovať. Každý večer? Nepravdepodobné. Najmä ak máte koníčky, rodinu alebo ďalšie povinnosti. Počítajte so všetkým.

Spočítajte si, koľko voľného času vám v ktorý deň ostáva. Do týchto časových úsekov si rozvrhnite čiastkové ciele.

4. Všetko si píšte a pravidelne vyhodnocujte

Základné pravidlo: píšte, píšte, píšte. Keď si držíte plány a myšlienky v hlave, sú to len idey. Ak ich dáte na papier, už to začínajú byť ciele. Všetko, čo plánujete aj robíte, si píšte. Ak na konci roka uvidíte odškrtané všetky položky – máte dôkaz, že váš cieľ (predsavzatie) sa naplnilo.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac