Ako si skrášliť pracovné prostredie, aby ste v práci stihli viac

30. 5. 2016; Autor: Sóda, Foto CC0: Pixabay

Ak máte problém s tým, že v práci nestíhate, sedíte nad úlohami, ale nedokážete sa sústrediť a rozmýšľať, možno za to môže vaše pracovné prostredie. Výskumy ukazujú, že má jednoznačný vplyv na produktivitu zamestnancov.

Pohrajte sa s detailami, zistite čo vám vyhovuje a pravdepodobne budete prekvapení, aký veľký vplyv na pohodu v práci môžu mať zdanlivé maličkosti.

Obklopte sa správnymi farbami

Podľa vedeckej štúdie uskutočnenej na Univerzite v Rochesteri červená farba v kancelárii odpútavá pozornosť, vyvoláva pocit vnútorného nepokoja a vybudzuje k dynamickej aktivite. Nie náhodou sú požiarné zbrojnice vymaľované načerveno.

Bežne ale červená schopnosť koncentrácie na duševné úlohy znižuje, takže v klasickej kancelárii je skôr kontraproduktívna.

Žltá farba inšpiruje a napomáha tvorivosti, hodí sa ku kreatívnym profesiám. Modrá zase napomáha vyššej produktivite a lepšiemu sústredeniu pri administratívnom type prác.

Zelená farba najmenej namáha oči, preto je vhodná pre povolania, kde sa pracuje dlho a vyžaduje sa sústredenie. Aj preto je štandardom napríklad v operačných sálach.

Najvýraznejší vplyv na našu psychiku, ale maju sýtosť a intenzita farby – jemné a tlmené farby vo všeobecnosti spôsobujú uvoľnenejšiu náladu, svetlejsie a sýtejšie farby zvyšujú pozornosť.

Ráno kávu nepite. Šálku si dajte až po príchode do práce

Kofeín v káve zvyšuje bdelosť, znižuje ospalosť a udržiava pozornosť. Pre optimálny účinok by sa ale mala piť najskôr hodinu po prebudení, ideálne až po deviatej hodine ráno, aby nenarúšala prirodzený prebúdzací mechanizmus tela.  

Hladina kortizolu, stresového hormónu, ktorý zvyšuje celkovú pohotovosť tela, je najvyššia medzi ôsmou a deviatou ráno. Potom začína klesať. Ak vypijeme kávu pred deviatou, kofeín nezaúčinkuje naplno a navyše si z dlhodobého hľadiska na neho takto budujeme rezistenciu.

Uprataná kancelária zvyšuje produktivitu. Ale nie vždy

Uprataný stôl pomáha k lepšej sústredenosti, zvyšuje produktivitu a ušetri čas, ktorý sa márni hľadaním informácie alebo konkrétneho predmetu.

Ak by ste sa ale teraz chystali odsúdiť všetkých neporiadnikov, vedzte, že veci nie sú až také čiernobiele, ako by sa mohli na prvý pohľad zdať. Najnovšie výskumy ukazujú, že uprataný stôl síce zvyšuje rýchlosť, akou pracujeme pri stereotypných duševných činnostiach, no neporiadok v skutočnosti podporuje kreativitu. Ľudia pracujúci v neporiadku mali v testoch až o 28% vyššie priemerné skóre v hodnoteniach nezávislej poroty ako tí, ktorí pracovali v upratanom prostredí.

Neuprataný pracovný stôl vyhovoval napríklad aj takým hlavičkám ako Mark Twain, Albert Einstein či Steve Jobs.

Deväť z desiatich ľudí pracuje lepšie, ak pri tom počúva hudbu

Podľa výskumu spoločnosti Mindlab International jemná muzika (bez hlbokých basov a ostrého zvuku) alebo aj slabší ruch z okolia stimulujú kreativitu.

Ak ste prekladateľ alebo spisovateľ, alebo jednoducho máte povolanie, kde je potrebné pracovať so slovom, vyberte si skôr inštrumentálne skladby. Naopak piesne s textom podľa inej štúdie pomáhajú k lepším pracovným výkonom napríklad softvérovým vývojárom.

Ak máte problém so sústredením, skúste si do pozadia pustiť typické zvuky prírody. Napríklad tečúcu vodu, morský príboj alebo zvuk plápolajúceho ohňa a praskajúceho dreva. Slúchadlá na ušiach pomôžu izolovať sa od prílišného hluku vo väčších kanceláriách.

Pri stereotypnejších povolaniach, napríklad pásovej výrobe, kde sa vyžaduje najmä fyzický výkon, je vhodné počúvať hudbu, ktorá danému človeku zlepšuje náladu. Dobrá nálada je kritickým faktorom vyššej produktivity.

Slnečné svetlo je ako šálka kávy. Tma prebúdza fantáziu.

Vystavovanie sa dennému svetlu pomáha prebudiť mozog a telo, zlepšuje reakčnú dobu a navyše slúži ako prevencia pred depresiami.

Mentálna bdelosť vhodná pre analytický typ práce dosahuje svoj vrchol okolo 10 hodiny ráno. Po 22-hej hodine pozornosť naopak začína prudko klesať.

Tma a únava možno “škodia” analytickému mysleniu, ale nie predstavivosti.  Výskum publikovaný v Journal of Enviromental Psychlogy ukazál, že pri tlmených svetlách narastá obrazotvornosť, a keď ste mierne unavení, mozog pracuje tvorivejšie.

Dokonca, účastníci experimentu mali bohatšiu fantáziu už len pri pomyslení na tmu. Ak mali zadanie, kde mali kresliť mimozemšťanov, skupina, ktorá si mala predstavovať bytosti v tme mala výrazne kreatívnejšie predstavy.

Máte aj vy nejaké obľúbené triky, ktoré vás vedia “nakopnúť” do práce?

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

15 vkusných suvenírov zo Slovenska s ľudovou tematikou

Čo kúpiť, keď chcete zahraničnú návštevu potešiť niečím originálnym.

čítaj viac