Tieto porady treba zrušiť, radí Google

Zdroj: Flickr

18. 11. 2015; Autor: Sóda, Titulné foto: Flickr

Plytvanie časom, nuda, chaos bez výsledkov – to všetko sú dôvody, pre ktoré ľudia pri slove porada gúľajú očami. Dali sme dokopy niekoľko pravidiel z firmy Google, ako porady robiť – a kedy je dobré ich zrušiť.

1. Dlhé “update” porady? Zrušiť

Všetko, čo na takýchto poradách odznie, si môžu členovia tímu napísať do skupinového chatu alebo emailu. Zrušte ich a zaveďte vnútrofiremný chat, napríklad Slack.

Slack

2. Riaďte sa týmto nákresom (a zrušte ďalšie porady)

Poradu nezvolávajte, kým nemáte odpovede na všetky otázky z diagramu. Inak je dosť pravdepodobné, že zabijete viac času, než je naozaj nutné.

rozhodovacia schema porady

Preklad schémy: Potrebujete o niečom rozhodnúť?

Nie > Zvážte, či je nutné sa stretnúť

Áno > O čom presne potrebujete rozhodnúť? > Kto o tom rozhodne? > Kto na to bude dozerať? > Aká bude agenda? > Ako dlho?  > Kedy?

3. Zaveďte prechádzky. Vo dvojici a so šéfom.

prechadzka
Zdroj: Flickr

Stretnutie medzi štyrmi očami so šéfom vyvoláva predstavu “pozvania na koberček”, no nemalo by to tak byť.

Je to skvelý spôsob, ako ľudí lepšie spoznať, zistiť, kde vidia rezervy, obmedzenia, a čo ich motivuje. Medzi štyrmi očami ľudia povedia viac, než v skupine.

Ideálne uskutočniť mimo kancelárie, napríklad pri krátkej prechádzke. Pri chôdzi sa človek lepšie sústredí a na čerstvom vzduchu mozog lepšie pracuje.

4. Každé ráno päťminútový “nástup”

5 minutovy miting
Zdroj: Flickr

Krátke päťminútové stretnutia pre maximálne päť až osem ľudí (pri väčšom počte sa rozdeľte). Postavte sa – státie je nepohodlné, takže schôdze budú kratšie.

Slúžia na to, aby ste si v rýchlosti vytvorili prehľad o tom, čo sa bude v daný deň diať. Každý standup – po slovensky to volajme nástup – musí zodpovedať tieto tri otázky:

1. “Čo sa dokončilo včera?”

2. “Čo je na pláne dnes?”

3. “Aké komplikácie môžu nastať?”

Všetko ostatné riešte mimo neho.

5. Celofiremné “bratanie sa” často a pravidelne.

pravidelne firemne stretnutia
Zdroj: Flickr

Porady, na ktorých sa zíde celá firma, by mali okrem zdieľania a oslavovania úspechov slúžiť ako akési slobodné fórum, kde sa preberajú ľubovoľné otázky a odpovede o smerovaní firmy.

Nemal by podľa možností chýbať nikto zo zamestnancov.

Eliminovaním neproduktívných porád ušetríte viac času na užitočnejšiu prácu, a takisto si navzájom pomôžete robiť veci lepšie.

Za týždeň to môže byť pár minút, no za jeden rok to predstavuje desiatky človekohodín.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

5 otázok, ktoré môžu pokaziť chuť pracovať z domu

Papuče, župan, káva a osem hodín usilovnej práce. Popri tom stihnete upratať a ešte aj vyvenčiť psa. Takto si väčšina ľudí predstavuje prácu z domu. V skutočnosti to však nikdy nie je také ideálne, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

čítaj viac