18 zaujímavých rozhľadní na Slovensku, ktoré ponúkajú pekný výhľad

Na Slovensku v súčasnosti máme 97 rozhľadní. Pozrite si s nami tie najzaujímavejšie.

Pohľad z výšky ľudí nadchýňal odjakživa. Mať dobrý výhľad bolo v minulosti užitočné najmä pri ochrane územia či love. Aj keď tieto činnosti ustúpili do úzadia, široký rozhľad a fascinácia krajinou pre nás ostali lákadlom dodnes.

Rozhľadne sú preto veľkým turistickým lákadlom. Na Slovensku ich v súčasnosti máme 97. Poďte si s nami pozrieť tie najzaujímavejšie:

Tri najvyššie – Kamzík, most SNP a rozhľadňa na Dukle

Najvyššia rozhľadňa na Slovensku je televízna veža Kamzík so 194 metrami, druhé v poradí je známe UFO na bratislavskom moste SNP a trojicu najvyšších uzatvára rozhľadňa pri pamätníku Dukla, ktorá meria 48 metrov.

Veľká Homoľa pri Modre

Výrazný malokarpatský vrch Veľká Homoľa sa týči nad mestom Modra a nazýva sa i “Modranský Kúgel”. Na jeho vrchole vo výške 709 metrov nad morom bola prvá rozhľadňa postavená už v roku 1892. Už dávno ju pohltil čas, no myšlienka na jej zašlú slávu nedala spať dobrovoľníkom z Modranského turistického spolku.

A tak na jej mieste postavili solídnu náhradu – 20 metrov vysokú drevenú turistickú rozhľadňu, ktorá ponúka prekrásny kruhový výhľad na Malé Karpaty, Považský Inovec, Tribeč, ba i rakúske Alpy. Vystúpiť k nej možno po značkovaných turistických chodníkoch z Modry, Pezinku či Zochovej chaty.

Terchovské srdce

V roku 2015 na vrchu Oblaz, v blízkosti rodiska Juraja Jánošíka postavili rozhľadňu s názvom Terchovské srdce. Je vysoká tridsať metrov a spolu s náučným chodníkom bola realizovaná v rámci projektu cezhraničnej spolupráce „Spoločne k poznaniu a ochrane prírody“ medzi obcou Terchová a českou obcou Třanovice.

Rozhľadňa Púchovskej doliny na Tlstej hore

Uprostred lesov Tlstej hory medzi obcami Dohňany a Zubák sa týči šesť-poschodová Rozhľadňa Púchovskej doliny. Rozhľadňa stojí na mieste bývalej vojenskej vyhliadkovej veže a poskytuje prekrásny panoramatický výhľad nielen na okolité obce a doliny, ale i na ďaleké pohoria ako sú Nízke Tatry, Malá Fatra či Strážovské vrchy.

Veľký Lopeník

Na Veľkom Lopeníku, jednom z najvyšších vrchov Bielych Karpát, ktorým prechádza česko-slovenská štátna hranica, sa nachádza 22 metrov vysoká rozhľadňa, symbol bratstva Čechov a Slovákov. Túru na Veľký Lopeník možno začať z obce Nová Bošáca na slovenskej strane alebo z obce Lopeník v ČR. Na českej strane je vybudovaný i náučný chodník venovaný tejto zaujímavej turistickej lokalite.

Rozhľadňa Tokaj

Uprostred viníc malebnej obce Malá Tŕňa v tokajskej vinohradníckej oblasti vyrástla v roku 2015 zaujímavá, dvanásť metrov vysoká turistická rozhľadňa, ktorá už z diaľky zaujme svojím nevšedným architektonickým riešením – má totiž tvar vínneho suda. Jej vyhliadková plošina poskytuje krásne pohľady na tokajský región. Návštevníkom je k dispozícii aj ďalekohľad a informačné tabuľky s popismi panorámy. Vyhliadková veža je v noci veľmi vkusne osvetlená. Prístup k nej je z obcí Malá Tŕňa či Černochov.

Hradová pri Košiciach

Nachádza sa na území košického lesoparku a dostať sa k nej dá pravidelnou linkou mestskej dopravy a krátkou prechádzkou po náučnom chodníku. Je vysoká 21,5 metra a ponúka široký výhľad na Košickú kotlinu. V blízkosti veže sú aj pozostatky stredovekého hradu s unikátnou trojuholníkovou baštou.

Jelenec

Len deväť kilometrov od rozhľadne Lopeník sa nachádza ďalší turisticky zaujímavý vrch – Jelenec. Na jeho vrchole ležiacom v nadmorskej výške 925 metrov sa rozprestiera areál schátranej vojenskej základne z čias socializmu, ktorému dominuje vysoká veža vojenského vysielača. Tá dnes funguje ako turistická rozhľadňa.

Na jej vrchnú vyhliadku možno vystúpiť po kovovom rebríku s bezpečnostným košom, a tiež po dvoch ďalších nezabezpečených rebríkoch. Výstup, ktorý návštevníci absolvujú na vlastné nebezpečenstvo, je tak trochu adrenalínovým zážitkom. Z plošiny vo výške 30 metrov nad zemou sa otvára krásny a široký výhľad na slovenskú i moravskú stranu. Východiskom túr na Jelenec je zväčša susedná Veľká Javorina alebo obec Lubina.

Vartovka v Krupine

Táto kamenná stavba s drevenou strieškou a ochodzou je vysoká 13 metrov. Bola postavená v roku 1564 a pôvodne slúžila ako strážna veža. Jej úlohou bolo včas varovať pred blížiacou sa hrozbou, najmä pred Turkami, ktorí v tej dobe ohrozovali Uhorsko, prípadne pred vojskami brázdiacimi krajinu v časoch protihabsburských stavovských povstaní. V 18. storočí veža stratila svoj význam a začala pustnúť.

Dnes je vzácnou kultúrnou pamiatkou a najstaršou rozhľadňou na Slovensku. Z jej ochodze sa návštevníkom naskytá nádherný výhľad na mesto Krupina, Krupinskú planinu či Štiavnické vrchy. Vartovka je prístupná po turistickom chodníku z mesta Krupina, možno sa k nej dostať peši i autom.

Vodárenská veža v Prešove

Bola postavená v roku 1918 ako súčasť projektu vodovodnej siete a pôvodne sa na nej nachádzal rezervoár s objemom 350 metrov kubických. V zrekonštruovanej veži, ktorá meria 29 metrov, minulý rok otvorili kaviareň – najvyššie postavenú v širokom okolí. Za výstup na vyhliadku sa platí symbolické vstupné.

Krahulský vrch

K zaujímavým turistickým cieľom v okolí mesta Kremnica patrí trojposchodová rozhľadňa na Krahulskom vrchu (959 m n. m.). Je veľmi pekne riešená, už na prvý pohľad zaujme originálnym šesťbokým pôdorysom. Z jej najvyššieho poschodia možno pozorovať nielen blízke Kremnické a Štiavnické vrchy. Za dobrej viditeľnosti uvidíte napríklad aj vzdialenú Malú Fatru. Na Krahulský vrch možno vystúpiť z Kremnice alebo z obce Krahule.

Marťákov kopec

Na vrchole Marťákovho kopca v Javorníkoch sa nachádza krásna turistická rozhľadňa z dreva a kameňa. Rozhľadňa má podobu starodávnej strážnej veže, vďaka čomu pripomína krupinskú vartovku. Je vysoká 14 metrov a ponúka krásny panoramatický výhľad takmer na celé Kysuce. V blízkosti rozhľadne sa nachádza turistický prístrešok a drevený kríž. Lokalitou vedie turistický chodník využívaný na pešiu turistiku, cykloturistiku a v zime i na bežky. Východiskom túr na Marťákov kopec je zväčša obec Zákopčie, časť Petránky.

Bobovec

Vrch Bobovec, ktorý je súčasťou rozsiahlejšieho masívu Nocľahy, sa pýši mimoriadne štýlovou turistickou rozhľadňou, ktorá vyzerá ako veža z rozprávkového zámku. Rozhľadňa postavená z tradičných materiálov – kameňa a dreva – stojí v nadmorskej výške 720 m, pričom sama je vysoká 16 m. Návštevníkom ponúka krásne výhľady na blízke i vzdialené pohoria a doliny, ale i malú prehliadku kovaných umeleckých diel na tému anjelov, ktoré sú umiestnené v jej interiéri. K rozhľadni na Bobovci vedie značkovaný turistický chodník z obce Stará Bystrica.

Rozhľadňa Čerešenka

Viac ako 11 metrov vysoká turistická rozhľadňa Čerešenka stojí uprostred polí na rozhraní chotárov Čižatíc, Chrastného a Rozhanoviec. Toto miesto známe aj ako “rozhanovské pole” má slávnu, hoc krvavú históriu. V roku 1312 tu došlo k významnému vojenskému stretu považovanému za najväčšiu rytiersku bitku od čias tatárskeho vpádu.

Rozhľadňa Čerešenka má tieto historické udalosti pripomínať. Jej tvar evokuje stredovekú strážnu vežu, jej bočné otvory v tvare kríža zase naznačujú, že stojí na pietnom mieste, na mieste, kde vyhasli tisíce životov. Čo sa však od rozhľadní predovšetkým očakáva, je výhľad, a za ten sa veru Čerešenka hanbiť nemusí. Z jej vrcholu vidno panorámu Slanských vrchov, údolie Torysy, časť Volovských vrchov s Kojšovskou hoľou. Za dobrého počasia vraj vidieť i kúsok Lomnického štítu.

Rozhľadňa na Kukle

Z obce Dubová sa turisitickým chodníkom možno dostať k dvanásť metrov vysokej turistickej rozhľadni. Vystúpivším ponúka krásny výhľad na hrad Červený Kameň a časť Malých Karpát. K vrchu Kukla sa viaže povesť, podľa ktorej práve na ňom začali kedysi stavať hrad Červený Kameň. Nakoľko tu však strašilo, dobrí duchovia, ktorí nechceli ohroziť životy a zdravie budúcich obyvateľov, preniesli jednej noci jeho základy na neďaleké miesto, kde už temné sily nemali dosah.

Východná

Vyhliadková veža “Májka”, vysoká 28 metrov, je súčasťou prírodného amfiteátru vo Východnej, kde sa pravidelne koná folkórny festival Východná. Z veže je možno vidieť krásnu panorámu Vysokých Tatier. V areáli sa nachádza aj expozícia drevených ľudových plastík.

Určite je na Slovensku viacero pekných rozhľadní, ktoré sa nám už do článku nezmestili. Ak chcete upriamiť pozornosť na zaujímavú rozhľadňu vo vašom okolí, neváhajte sa o ňu podeliť v komentári alebo správe na facebookovej stránke Sódy.

Článok vznikol v spolupráci s portálom vypadni.sk.

vypadni.sk vám poskytne viac ako 2700 objektov s tisíckami fotografií  z celého Slovenska. Objavíte krásnu prírodu, jedinečnú architektúru a bohatú históriu našej krajiny.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

29 najkrajších malých mestečiek v Európe

Každá krajina má malé romantické mestečká, ktoré akoby zamrzli v čase. Nepokazené, autentické, magické. Nechajte sa uhranúť ich kúzlom.

Európske metropoly typu Paríž, Londýn alebo Rím sú vždy cestovateľskou výzvou, ale občas akoby si vnútorný hlas žiadal niečo pokojnejšie. Odísť preč od davov turistov, od veľkých bulvárov a objaviť tie pravé turistické poklady. Zastaviť sa v mestách, v ktorých ešte poznať pravého ducha regiónu.

Avignon, Francúzsko

V starobylom provensálskom mestečku Avignon sa každé leto koná obrovský pouličný divadelný festival, kedy celé mesto ožije divadlom.

hrad
mesto
rieka
pivnica

Autori fotografií: Stephen Colebourne (1-3) a Patrick Gaudin

Dominantami mesta sú starý Pápežský palác (od 14. storočia tu sídlilo sedem pápežov) a Avignonský most, z ktorého sa zachovali posledné štyri pilere.

Dinant, Belgicko

Maličké mestečko Dinant leží vo Valonskom regióne v Belgicku v provincii Namursko.

bralo, mesto
kostol

Autori fotografií: Daviddje a Andrés Nieto Porras

Historická výstavba s dominantným kolegiátnym kostolom Notre-Dame z 13. storočia sa tiahne popred pôsobivo vyzerajúcu skalu Bayard. Na vrchu skaly bola v 19. storočí postavená Citadela.

Giethoorn, Holandsko

Holandské Benátky. Aj takto nazývajú Giethoorn, dedinku s tromi tisícmi obyvateľov a s viac ako 180 mostami. Preprava historickou časťou je možná iba na loďkách, medzi domami nie sú žiadne cesty.

domček, kanál
domček, kanál

Autor fotografií: piotr iłowiecki

Banská Štiavnica, Slovensko

Banské mesto, ktoré malo kedysi v regióne obrovský vplyv najmä pod vedením nemeckých osídlovateľov.

Dnes sa môže pochváliť bohatou históriou a zachovalou tvárou starého mesta. Opäť sa stáva populárnym vďaka množstvu kultúrnych podujatí, charakteristickej miestnej architektúre a okolitej prírode, ktorá taktiež ponúka možnosti mnohých voľnočasových aktivít.

kopce
Štiavnica
nádvorie
Štiavnica

Autor fotografií: János Korom Dr.

Bibury, Anglicko, Spojené kráľovstvo

Možno túto ulicu spoznávate podľa jednej zo scén filmu Denník Bridget Jonesovej. Dedinka Bibury je známa práve takýmito malebnými kamennými domčekmi medovej farby pochádzajúcich zo 17. storočia a patrí medzi najkrajšie dedinky na anglickom vidieku.

domček
most

Autori fotografií: Karen Roe a hiro kobashi

Killarney, Írsko

Malé mestečko vo východnej časti ostrova je obklopené idylickým írskym vidiekom,  charakteristickým nádhernou zeleňou a mierne kopcovitým terénom.

Samotné mesto je plné tradičných malých domčekov z kameňa, no zaujímavosti sa nachádzajú aj za jeho hranicami.

kopce
ruina
zámok

Autori fotografií: ritesh3, Marcus MeissnerIan D. Keating

Patria medzi ne napríklad národné parky, zrúcaniny stredovekých kláštorov, hrad Ross, či impozantné viktoriánske sídlo, ktoré svojho času navštívila aj britská kráľovná Viktória.

Vianden, Luxembursko

Mestá drobného Luxemburska by sa dali zrátať na dvoch rukách. Najvýraznejším je pochopiteľne hlavné mesto, v ktoré je administratívnym a moderným centrom krajiny.

hrad
hrad
hrad

Autori fotografií: Frans Berkelaar (1 a 3) a Craig Howell

Za pozornosť však stoja najmä malé mestečká so starými časťami, akým je napríklad Vianden, vystavaný na viacerých úrovniach, obklopený stromami a popretkávaný riekou.

Pokračujeme tým najlepším z južnej strany kontinentu.

Sighișoara, Rumunsko

Rodisko kniežaťa Vlada III., ktorý spisovateľovi Bramovi Stokerovi poslúžil ako predloha pre postavu upírskeho Drakulu, má stále niečo z magickej atmosféry temného stredoveku.

Patrí medzi najkrajšie a najlepšie zachované historické mestá nielen v rumunskom regióne Transylvánia, ale aj v Európe.

mesto
mesto v noci

Autor fotografií: Andrew Colin 

Amalfi, Taliansko

Celá amalfská riviéra sa vyznačuje priam gýčovou scenériou pastelovo sfarbených talianskych domčekov osadených v skalách, terasovitými záhradami a sadmi s citrusovými stromami, z ktorých sa vyrába známy citrónový likér.

Mestečko Amalfi je jej centrom a spolu s mestečkom Positano sa radia k najkrajším v oblasti.

prímorské mesto
prímorské mesto
prímorské mesto
prímorské mesto

Autori fotografií: Alpha 350 (1 – 2), Benson Kua (3) a Martin Hesketh

Sintra, Portugalsko

Jedno z najvýznamnejších pamiatkových miest Portugalska, mestečko Sintra bolo od stredoveku letným sídlom kráľovskej rodiny.

Práve vďaka veľkému množstvu palácov, záhrad či parkov vybudovaných v rôzných slohových obdobiach toto miesto prezývajú aj pozemským rajom alebo rozprávkovým mestom.

hrad
kupoly
kaštieľ

Autor fotografií: Guillén PérezNicolas Vollmer a Pedro Ribeiro Simões

Setenil de las Bodegas, Španielsko

Malé mestečko v provincii Cádiz v Španielsku je slávne tým, že je doslova vstavené do skalného previsu nad riekou Rio Trejo.

K sláve mesta prispievajú aj vynikajúce miestne mäsové výrobky, najmä saláma chorizo, ale aj jemné pečivo pasteles a najvychytenejšie reštaurácie v širokom okolí.

domy v skale
domy v skale
balkóny

Autori fotografií: EleazarJosé Luis Sánchez Mesa a Samu

Marsaxlokk, Malta

Malebné maltské prístavné mestečko, s krkolomným názvom, Marsaxlokk preslávili pestrofarebné rybárske loďky nazývané luzzu a tradičný rybí trh, ktorý je otvorený každú nedeľu.

prístav
prístav
mesto
ryby

Autori fotografií: Tobias ScheckMichael Camilleri, Tobias ScheckJohn Haslam

Bled, Slovinsko

Jedno z najnavštevovanejších miest Slovinska sa nachádza v podhorí Julských Álp na brehu malebného jazera Bled.

Každú romantickú dušu nutne očarí výhľadom na malý čarovný ostrov s kostolíkom v strede jazera a na neďaleko sa týčiaci pôsobivý stredoveký hrad.

jazero, veža
jazero

Autori fotografií: Vicente Villamón a Thomas Au

Oia, Santorín, Grécko

Spomedzi všetkých mestečiek nádherného gréckeho ostrova Santorín, sú vraj práve v Oii tie najkrajšie západy slnka.

Idylická grécka dedinka je preslávená po celom svete bielymi domčekmi prikrytými modrými strechami, ktoré sa týčia na skalnatom pobreží s výhľadmi na pokojné more.

ostrov
domy

Autori fotografií: Nikola Totuhov a Alan Lam

Melnik, Bulharsko

Mestečko obklopené plošinovými kopcami je známe najmä vďaka zrúcanine hradu, pozoruhodnej architektúre, Roženskému kláštoru a lokálnemu vinárskemu priemyslu.

Za vysoký počet starých budov v meste a jeho okolí môže najmä jeho kozmopolitné historické zloženie. Krátko patrilo pod cárske Rusko, Otomanskej ríši a v jednom bode sa jeho obyvateľstvo zase skladalo najmä z Grékov.

mesto
hory

Autori fotografií: Klearchos Kapoutsis a Donald Judge

Kyrenia, Cyprus

História mesta siaha podľa niektorých názorov až do obdobia päťtisíc rokov pred Kristom, oficiálne sa však historici zhodujú na tom, že bolo založené po Trójskych vojnách. Tak či onak, staré rozhodne je.

Rozvinulo sa vďaka bezpečnému hradu, ktorý v meste ešte stále nájdete. Dnes toto mesto patrí pod tureckú severnú časť ostrova. Medzi jeho najzaujímavejšie miesta patrí napríklad historický prístav.

prístav
Južná Európa

Autori fotografií: Graeme Churchard a Ankur P

Pokračujeme samotným srdcom starého kontinentu. Nechajte sa uhranúť kúzlom tých najromantickejších miest:

Český Krumlov, Česká republika

Často býva označované ako najkrajšie mesto v Čechách. Keď sa prejdete autentickými uličkami stredovekého centra obklopeného meandrom Vltavy, až ku zámockému komplexu na skalnatom brale, neostane vám nič iné, len potvrdiť pravdivosť týchto slov.

mestečko
mestečko
rieka

Autori fotografií: Tamas Ring (2) a Donald Judge (1 a 3)

Rothenburg ob der Tauber, Nemecko

Keby ste mali nakresliť idylické tradičné nemecké mesto, pravdepodobne by ste namaľovali niečo ako bavorský Rothenburg. A neboli by ste prvý. Už pred vami to napadlo Waltovi Disneymu, ktorému mestečko poslúžilo ako predloha pre kreslený film Pinocchio z roku 1940.

mestečko
mestečko
námestie

Autor fotografií: traveljunction (2 a 3)

Hallstatt, Rakúsko

Obec, ktorú prakticky tvorí jedna ulica na úzkom pruhu pobrežia Halštatského jazera je jednou z najviac fotografovaných lokalít v Rakúsku.

Dedinka očividne učarovala aj čínskym developerom, ktorí vo svojej domovine postavili jej presnú kópiu. Celá paráda vyšla približne na miliardu amerických dolárov.

Hallstadt
jazero
mestské domy
domy

Autor fotografií: François Philipp, Kevin Botto a Reisender1701

Gruyères, Švajčiarsko

Gruyères ponúka všetko, čo by malo čarovné švajčiarske mesto mať. Vyrába si vlastný, po celom svete preslávený syr. Stredoveké centrum si zachovalo historický charakter, obďaleč je rozprávkový hrad z 13. storočia a na horizonte ako tichý obor na celú idylku dozerá zasnežená hora Moléson.

horské mesto
hory
hory
záhrada
mestečko

Autori fotografií: M MÒscar VilaplanaAlejandro Forero CuervoOlivier Bruchez a Javier Kohen

Toruň, Poľsko

Našinci väčšinou poznajú Varšavu a Krakov, ale vedzte, že na vrchné priečky najkrajších miest v celom Poľsku jednoznačne patrí Toruň.

Zaujímavosťou je, že sa tu narodil Mikuláš Kopernik a mesto je známe výrobou perníka.

nočné mesto
námestie
hradby

Autori fotografií: Kamil PorembińskiAndrzej Wrotek a Jason Riedy

Tihany, Maďarsko

Tihany stoja na brehoch známeho Balatonu, v jeho vnútrozemí sa zase nachádza menšie jazero.

Vyznačujú sa napríklad benediktínskym Tihanským opátstvom, ktoré pochádza z 11. storočia. V roku 1921 tu bol krátko väznený posledný habsburský cisár, Karol I.

Tihany sa odvtedy stali populárnou turistickou destináciou a môžu sa pochváliť najvyšším HDP v celej krajine.

veža
mestečko
more
kúpanie

Autori fotografiíJP SongSergey Kolesnikov (2 a 3) a Bőr Benedek photo

Náš seriál o takýchto miestach uzatvárame posledným dielom o mestách severnej Európy. Nechajte sa uhranúť ich kúzlom:

Sigtuna, Švédsko

Sigtuna je najstarším mestom vo Švédsku. Bolo postavené v roku 980. Aj keď počet obyvateľov neprekračuje 10-tisíc, nádherné historické centrum ponúka množstvo reštaurácií, kaviarní a malých obchodíkov s handmade výrobkami.

mestečk
ulica
kostol
mestečko

Autori fotografií: Udo Schröter (1), Brorsson (2 a 4), Arild Vågen (3)

Reine, Nórsko

Nesmierne fotogenická dedinka Reine je najčastejšie zobrazovaným objektom na titulkách turistických brožúriek o Nórsku. Nórsky týždenník Allers Reine ju označil za najkrajšiu obec v krajine.

mestečko
hory
nábrežie

Autor fotografií: Nelson Minar (1 a 3) a Mathias Hermann (2)

Ribe, Dánsko

Ribe, založené v 8. storočí, je najstarším dánskym mestom a zároveň jedno z najkrajších v krajine.

Centru dominuje románska katedrála, od ktorej sa na všetky strany rozbiehajú dláždené cestičky, pomedzi päťstoročné murované domčeky so škridľovou strechou. Akoby celé mesto zamrzlo v čase.

kostol
ulica
rieka

Autor fotografií: Arne List a Johan Wieland (2 a 3)

Kuressaare, Estónsko

Mesto s 15-tisícovým obyvateľstvom a bohatým stredovekým kultúrnym dedičstvom si počas existencie prešlo mnohými podobami.

Dodnes mu zostalo aj nemecké meno (Arensburg), zatiaľ čo ruské meno používané za sovietskej éry (Kingissepa) je už minulosťou. Zaujímavosťou je miestny hrad, ktorý nesie meno mesta (Kuressaarsky hrad).

dedina
most
hradby

Autor fotografií: Jonas Löwgren (1) a Eesti.pl (2 a3)

Porvoo, Fínsko

Porvoo je jedinečné napríklad tým, že aj keď sa nachádza vo Fínsku, nie je celkom “fínske”. Vyše 30% populácie sa totiž hlási k švédskej minorite a preto je švédštinu (materinský jazyk spomínanej minority) v meste aj dosť počuť.

Inak je toto mesto vzdialené od Helsínk len päťdesiat kilometrov známe aj bohatou históriou, počínajúc 14. storočím, či stredovekými pamiatkami, ktoré vytvárajú zaujímavý kontrast s budovami postavenými v štýle strohej modernej severskej architektúry.

mestečko
rieka
nábrežie

Autori fotografií: Dmitry Kirillov (1 a 3) a Anna (2)

Kuldiga, Lotyšsko

Kuldiga je jediným mestom svojho druhu v rámci baltských krajín, vzniklo totiž ako predmestie Kulgigského stredovekého hradu.

Ten však už schátral. Dnes sú hlavnými atrakciami mesta historické centrum, ktorého dominantu tvorí impozantná radnica.

nábrežie
dedinka
ulica

Autori fotografií: Kyle TaylorIeva Haa a Bernt Rostad

Anykščiai, Litva

Dominantou vnútrozemného mesta je gotický kostol, ktorý je zároveň najvyšší v krajine. Jeho veže siahajú do výšky 79 metrov.

Mesto samo o sebe je úzko späté s prírodou, kde sa nachádza väčšina jeho atrakcií. Neďaleko centra je napríklad nanovo vybudovaný drevený hrad, ktorý býval strediskom okolitého diania.

mestečká
dedina
kostol

Autor fotografií: Daniel Ebbert

Neobmedzené volania a SMS v EÚ

So Strieborným O2 Paušálom získate za 20 € mesačne neobmedzené volania aj SMS do všetkých sietí v rámci EÚ a k tomu balík až 1 GB dát.

Máte záujem o prenos čísla?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo
a budeme vás kontaktovať.
Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme vám
v priebehu najbližšieho pracovného dňa.
Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac