5 najväčších atrakcií Pienín, ktoré by nemal vynechať žiaden turista

7. 1. 2016; Autor: Sóda, Titulná foto: CC license 2.0 Edgars En.

Územie Pienín je našim najmenším, no za to možno najkrajším národným parkom. Rastie tu množstvo vzácnych rastlín ako králik Zawadzkého či púpava pieninská, ktoré nikde inde nenájdete. Popri flóre je nesmierne pestrá aj fauna. Poletuje tu 766 druhov motýľov, na bralách sa dá spozorovať vzácny rys ostrovid, v rieke vydra či dokonca rak riečny.

Široko-ďaleko tu nie je žiaden tažný priemysel a aj podľa výskumov tu miestni obyvatelia dýchajú najčistejší vzduch na Slovensku.

Ak tento malebný kúsok Slovenska navštívite, týchto 5 atrakcií si rozhodne nenechajte ujsť:

Červený kláštor

Zdroj: CC license 3.0 Kamil Gwóźdź (Vlastné dielo)

Niekdajší domov asi najznámejšieho mnícha Cypriána a zároveň národná kultúrna pamiatka. V tamojšom múzeu sa dozviete, ako vyzeral život mníšskych rádov, no nájdete tam aj ďalšie historiické a umelecké pamiatky z celého regiónu.

Červeny Kláštor, to sú aj kúpele s  prírodnou minerálnou vodou Smerdžonka, ktorá  vďaka svojmu zloženiu, pomáha pri liečení kožných ale aj neurologických problémov. Vďaka čistému pieninskému vzduchu získal kúpele aj štatút klimatických kúpeľov.

Vysoké skalky

Zdroj: Jerzy Opioła (Vlastné dielo)

Tí, ktorí majú radi pešiu turistiku, sa môžu ísť pozrieť na Vysoké skalky – najvyšší vrch Pienin (1 050 m.n.m), z ktorého nezalesnených častí je za dobrého počasia skvelý výhľad do širokého okolia.

Tri Koruny

Zdroj: Jerzy Opioła (Vlastné dielo)

Čo by to však bola za turistika, keby ste obišli, nie síce najvyšší, ale určite najzaujímavejší vrch v okolí, ktorý leží na ľavom brehu rieky Dunajec. Pár pekných fotiek si určite urobíte z vyhliadkovej galérie na vrchole.

Splav na pltiach

Zdroj: CC license 2.0 Edgars En.

Dunajec a plte patria k sebe už stovky rokov. Najstaršie písomné zmienky o tomto remesle pochádzajú z 11. storočia a jeho rozmach súvisel neskôr s osídľovaním horských oblastí a rozvojom drevorubačstva.

K splavu Dunajca o z Červeného Kláštora do Lesnice okrem scenérie Pieninského národného parku neodmysliteľne patria aj legendy a príhody pltníkov.

Goralské pasovanie

Zdroj: Ján Gondek, Chata Pieniny

Gorali (alebo aj Horali, či Gurali) sú malá menšina, žijúca v horských oblastiach na slovensko-česko-poľskom pohraničí. Charakterizuje ich rázovitá ľudová kultúra odvodená od valašského folklóru a hovoria vlastným dialektom poľského pôvodu – goralčinou. A práve v Pieninách nájdete najstaršiu goralskú obec – Lesnicu.

Goralom sa človek môže aj stať, ak jeho slovo vždy platí, uznáva hodnoty ako čestnosť a úprimnosť a zaslúžil sa o rozvoj regiónu. Ak spĺňate tieto kritéria, Ján Gondek, miestny chatár vás v Lesnici za pieninského gorala pasuje v rámci čestnej ceremónie.

Počas ceremónie dostanete pravý goralský klobúk, valašku, opasok, vestu a certifikát. Absolvovali ju už aj viacerí veľvyslanci, ministri, hlavy štávov, či regionálni aktivisti a turistickí sprievodcovia.

 

Okrem týchto atrakcií je určite mnoho ďalších, ktoré človek len tak nenájde v turistických sprievodcoch. Budeme preto radi, ak nám vaše tipy zanecháte v komentároch na facebookovom profile magazínu Sóda.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

,

7 netradičných a málo známych stavieb Slovenska, ktoré stojí za to preskúmať

Zaujímave ale takmer neznáme diela architektúry, ktoré stoja za pozornosť.

čítaj viac