7 miest s dokonalým zvukom na Slovensku

7. 2. 2016; Autor: Sóda, Foto Koncertná sieň Slovenského rozhlasu: Gavin Shoebridge

Zvuk reči alebo pekná hudba. Ak si ich vychutnáte na mieste s kvalitnou akustikou, pôžitok sa znásobí. Pozrite sa do amfiteátrov, kostolov, či dokonca jaskýň.

Kostol sv. Františka Xaverského, Skalica

Kostol je dominantou námestia v Skalici. Zaujme nielen svojou mohutnosťou, ale i veľkorysou výzdobou a hlavne svojou akustikou. Tá je považovaná za najlepšiu v Strednej Európe. Preto sa v kostole konajú mnohé koncerty.

Koncertná sieň Slovenského rozhlasu

Nie je to vlastne ani tak sieň, ako skôr veľké nahrávacie štúdio s miestom pre obecenstvo. Miesto s takmer ideálnou akustikou. Je to spôsobené nezvyčajným vlnovitým tvarom stropu.

Zvuk je tým čistý a zrozumiteľný aj pre obecenstvo ktoré sedí vzadu. Nie nadarmo sem chodia hviezdy hudobného a hereckého neba nahrávať hudobné albumy či sprievodnú hudbu k filmom.

Z najznámejších je to hudba k filmu Jamesa Camerona Avatar. Z hudobných umelcov tu nahrávala napríklad čínska hviezda Allan Tam.

Slovenský dokumentarista a fotograf Tomáš Hulík tu nahral hudbu pre svoj prekrásny dokument Divoké Slovensko.

Slovenská filharmónia

V roku 2010 prešla budova komplexnou rekonštrukciou nielen čo sa týka vzhľadu, ale aj akustiky. Môže sa pýšiť úplne novým organom a javiskom, ale tiež špičkovou audio technikou.

Nové technologické vybavenie zahŕňa napríklad streaming technológiu v HD kvalite či unikátny mikrofón umožňujúci snímať priestorový zvuk v jednom bode aj pre viacero kanálov. Hlavná koncertná sieň je vybavená stĺpovým zvukovým systémom zabezpečujúcim vysokú zrozumiteľnosť.

Amfiteáter Východná

V obklopení Vysokých Tatier sa nachádza asi jeden z našich najznámejších amfiteátrov. Nedávno prešiel komplexnou rekonštrukciu. V jeho areáli je okrem iného aj vyhliadková veža, z vrcholu ktorej si môžte vychutnať pohľad na Vysoké Tatry a hlavne Kriváň.

Amfiteáter ponúka množstvo miest na sedenie a výborný zvuk, ktorý dopĺňa aj vizuálny zážitok – drevené plastiky ľudí a folklórnych motívov.

Jaskyňa Domica

Jaskyňa Domica
Zdroj: CC 2.0 Jojo

Patrí medzi najdlhšie, najkrajšie a najznámejšie jaskyne na Slovensku. Má však ešte jedno “naj”. V jej útrobách, konkrétne v jej maďarkej časti Baradla, je obrovská koncertná sieň, ktorá je kvôli svojim výnimočným akustickým vlastnostiam často využívaná pre koncerty vážnej hudby spojenými s vizuálnou hrou svetiel.

Ak sa teda chystáte na výlet, skúste si to naplánovať na deň spojený s koncertom a budete mať nielen turistický ale aj výnimočný kultúrny zážitok.

Belianska jaskyňa

Nielenže právom patrí medzi najnavštevovanejšie slovenské jaskyne, kvôli kalcitovej sintrovej výplni, ale je v nej aj úžasná akustika. Využíva sa na podzemné koncerty reprodukovanej vážnej hudby.

Tie sa konajú v jaskynnej “Hudobnej sieni”, ktorá dostala svoj názov podľa zvukov dopadajúcich kvapiek vody na hladinu jazera.

Cinemax Bory Mall

Najnovšie bratislavské nákupné centrum okrem iného ponúka aj supermoderné kinosály plné akustických noviniek. Používa technológie ako 4K a Dolby Atmos zvuk. Najmä technológia Dolby Atmos je momentálna špička vo svete audia – zvuk obklopujúci človeka zo všetkých strán.

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

,

Netradičné kaštiele na východnom Slovensku, ktoré si zaslúžia pozornosť

V druhom dieli miniseriálu sa pozrieme na východ našej krajiny, do regiónov Spiša, Gemera, Zemplína a Abova.

čítaj viac