9 liečivých rastlín, ktoré rastú v máji

Poznáte naše liečivé bylinky, okolo ktorých tak často chodíme počas prechádzok?

Nie sú to len farebné kvety a rozkvitnuté stromy, ktoré dotvárajú krásu jarných mesiacov. Príroda nám ponúka už v máji omnoho viac. V nasledujúcom článku vám priblížime niekoľko vzácnych rastlín, ktoré posilnia vašu imunitu či zmiernia nepríjemné bolesti. Bylinky, ktorých účinnosť poznali naši predkovia už pred stáročiami, no napriek tomu často ostávajú pri nedeľnej prechádzke lesom nepovšimnuté.

Podeľte sa o svoje zážitky zo spoznávania liečivých rastlín vďaka rýchlej 4G sieti od O2. Viac informácií

Kapsička pastierska

Kapsička pastierska je známa ako rýchlo sa rozširujúca burina, no jej priaznivé účinky na ľudský organizmus pozná len málokto. Použiva sa pri rôznych druhoch krvácania, najúčinejšia je najmä pri silnej a bolestivej menštruácii. Staré mamy by ju zrejme poznali aj pod názvom krvavá bylina.

Hloh obyčajný

Hloh obyčajný  alebo aj Hloh jednosemenný rastie prevažne v kroviskách a často sa sadí aj do živých plotov. Hoci sa jeho plody zbierajú až na jeseň, v máji a na prelome júna sa oplatí zbierať zelené lístky či kvety tesne pred úplným rozkvitnutím. Tento nenápadný ker pomôže pri arytmiách či srdcovo-cievnych ochoreniach. Účinný je aj na zníženie vysokého krvného tlaku.

Zádušník brečtanovitý

Bežne ho môžete nájsť v kroví, v lesoch, na lúkach, od nížin až po horské pásmo na celom území Slovenska. Táto bylina lieči zápaly dýchacích ciest, kašeľ či zahlienenie, a okrem toho sa čaj zo zádušníka odporúča aj ako kloktadlo pri zápaloch ústnej dutiny.

Podbeľ liečivý

Podbeľ rastie na vlhkých stráňach a pri brehoch potokov, no vďaka žltým kvetom ho spoznáte okamžite. Využíva sa pri zápale priedušiek, astme, ale aj v kozmetike. Na čaj môžete použiť kvety aj listy bohaté na vitamín C. Tento zázrak oceníte najmä pri chronickom kašli. Zároveň povzbudzuje organizmus a podporuje chuť do jedla.

Baza čierna

Jej liečivé účinky sú známe už od nepamäti. Baza čierna rastie voľne v prírode či v záhradách, dokáže znížiť horúčku, vyčistiť krv či zmierniť prejavy migrény. Bazový čaj uvoľňuje hlieny a pomôže vám aj pri nádche či prechladnutí. Je to všeliek prírody, ktorý zároveň vďaka antioxidanton spomaľuje priebeh starnutia.

Materina dúška

Čaj z materinej dúšky pôsobí protizápalovo, zmierňuje kašeľ a má silné dezinfekčné účinky. Táto voňavá rastlina priaznivo pôsobí na močové cesty a vo veľkej miere sa využíva aj v kozmetike. Práve máj je ideálny mesiac na zbieranie vňate, najlepšie ešte pred začiatkom kvitnutia.

Pŕhľava dvojdomá

Môžete ju nájsť v záhradách, húštinách, v lese aj pri domoch. Listy pŕhľavy sa zbierajú na jar, zriedkavejšie sa zbiera na jeseň aj koreň. Pŕhľava pôsobí protizápalovo a dezinfekčne, zvonka sa zase používa na popáleniny a rôzne ekzémy a vyrážky. Celkovo povzbudzuje látkovú premenu a na jarné prečistenie organizmu je ideálna.

Rumanček kamilkový

Rastie na poliach a lesných lúkach, pre mnohých známy ako harmanček alebo kamilky. Kvety rumančeka kamilkového sa zbierajú od mája do augusta. Tento všeliek pomáha pri plynatosti, bolestiach žalúdka, horúčkach či bolestiach zubov. Pôsobí upokojujúco, mierni zápali každého druhu a zázraky robí aj pri dezinfekcíach rán.

Jahoda obyčajná

Listy jahody obyčajnej hľadajte od mája na okrajoch lesov a lesných lúkach. Čaj pomôže najmä pri problémoch s močovými cestami, črevnými problémami a zápaloch ústnej dutiny. Staré mamy zas listy jahody obyčajnej odporúčali proti skleróze, reume a vysokému tlaku.

Podeľte sa o svoje zážitky zo spoznávania liečivých rastlín s rýchlym a spoľahlivým mobilným internetom od O2, ktorý je vďaka 4G sieti dostupný už pre 97 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4g.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Ako deti pomohli mamičkám podnikať

Originálne detské oblečenie značky Mile vzniká v spolupráci so slovenskými ilustrátormi a grafikmi.

Štartom pre podnikanie môže byť aj tehotenstvo. Miriam Šichmanová sa s Lenkou Garajovou spoznali práve počas tehotenstva pred zhruba piatimi rokmi. Na jóge. A vznikol z toho zaujímavý biznis.

Nespájalo ich však len mamičkovanie, ale aj podobnosť názorov a pováh. Práve to ich doviedlo k spoločnému podnikaniu. “Nezačalo sa to vôbec štandardne. Vlastne, celkom netradične. Nemali sme žiadne prieskumy trhu, kalkulácie ani žiadne biznis plány. To, čo sme ale mali, bol čas na materskej a túžba kreovať. A uvideli sme dieru na trhu,” vysvetľuje Miriam.

Túžba búrať stereotypy

V tom čase sa podľa Miriam nedalo zohnať pre deti nič zaujímavé na oblečenie. Obe to poznali. A každá mama predsa chce, aby jej dieťa vyzeralo krásne a jedinečne. “Mali sme túžbu búrať stereotypy v obliekaní detí. To, že by to mohol byť aj zaujímavý biznis, prišlo akoby neskôr,” dodáva Lenka.

Hoci Lenka študovala ekonómiu a Miriam žurnalistiku, našli sa vo vizuálnej tvorbe. Vraj po dvadsiatke zistili, čo ich vlastne baví. Nedali sa dokopy ako dvojica podnikateliek, ale ako kamarátky, ktoré sa pokúšajú a učia spolu podnikať. Lenka je viac orientovaná na profesné uchopenie podnikania, Miriam skôr verí na intuíciu a musí mať radosť z tvorby.

Tvrdohlavosť sa (ne)vypláca

V začiatkoch fungovali spoločne. Postupne si kvôli narastajúcemu množstvu práce úlohy rozdelili. Najťažšie bolo pokračovať po prvých nezdaroch. Napríklad keď nemohli nájsť na Slovensku dieľňu, ktorá s nimi chcela spolupracovať.

Dieľne boli totiž zvyknuté na stereotyp a zabehnutý systém, nechcelo sa im pozmeniť výrobu. Ale vytrvali, hľadali. A našli. Napokon, bola to súčasť ich vízie, vyrábať na Slovensku, hoci dovoz hotových tričiek a body a následná potlač by boli lacnejšie.

Vraj nelogické a na prvý pohľad nerentabilné kroky občas robia. No osvedčili sa im, pretože boli o nich presvedčené, že sú správne. Odborníci by sa vaj asi chytali za hlavu, keby videli, že ich model podnikania je postavený na intuícii.

“Naša značka je založená na lokálnom princípe a vzťahoch. Celý proces návrhov strihov, vzorkovaní, spoluprác s ilustrátormi a grafikmi je nesmierne obohacujúci. Ste nútení vymýšľať nové spôsoby, prispôsobovať sa novým okolnostiam a na každú kolekciu sa pozerať inými očami. To nás neustále posúva a učí,” hovorí Lenka. Teší ich, že môžu ovplyvniť celý proces výroby. Od vzniku prvotnej myšlienky, cez výber materiálov, dodávateľa, riešenie výroby po hotový produkt, marketing a predaj.

[the_ad_placement id=“injektaz-datahit“]

Kľúčové je podľa nich rozvíjať myšlienku. Je dôležité sa vyhraniť, byť iný a ponúknuť trhu to, čo absentuje. Zároveň každému svojmu kroku bezhranične veriť. V prípade nezdarov je vždy rozhodujúce sa nenechať odradiť a veci prehodnotiť. Treba byť flexibilný a vždy inovatívny.

Čo bude ďalej

Mile majú víziu. Predstavujú si značku, ktorá neponúka úplnú klasiku. Nechcú byť masovka a predávať v každom druhom obchode s detským sortimentom. Ale už sa pozerajú po väčších priestoroch, ktorý by vytvoril zázemie pre značku. Pracujú aj na showroome, reštarte ich eshopu a pozerajú sa aj po zahraničí.

Čaro inakosti si chcú uchovať. “Zároveň sa snažíme, aby bolo Mile synonymom pekných vecí so skvelým servisom,” vravia. A v tom sa dá zdokonaľovať neustále.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac