Fialové šafranové koberce zafarbia na jar horské lúky a kotliny

14. 4. 2016; Autor: Sóda, Foto a video: Vladimír Šifra

Každú jar sa ukážu ich hlavičky a zafarbia horské lúky a pasienky dofialova. Šafran je vzácny a prísne chránený druh horskej rastliny, ktorá je ,popri snežienke, ďalším poslom jari. Kvitne od marca do mája, a je tak jedným z prvých kvetov, ktoré rozkvitnú po roztopení snehu. Niekedy sa malé hlavičky prederú aj cez tenkú vrstvu bielej pokrývky.

Fialový koberec na Donovaloch
Biely šafran je ešte vzácnejší ako fialový

V našich zemepisných šírkach rastie šafran spišský (Crocus discolor G. Reuss) a šafran karpatský (Crocus heuffelianus). Táto nízka rastlina s fialovými kvetmi patrí do čeľade kosatcovitých. Na jar nie je vzácnosťou nájsť pri prechádzke celé hektáre lúk pokryté fialovým kobercom. Ak majú kvietky dobré podmienky, vyrastú ich vedľa seba tisíce.

Šafran nájdete v pohoriach a kotlinách centrálnych Západných Karpát, v Tatrách, vo Veľkej a Malej Fatre, na Muránskej planine aj v Slovenskom krase.

Slovenský raj

Pozor, nepomýľte si ho so šafranom siatym, ktorý sa usušený používa ako korenie do ryžových pokrmov, k rybám alebo hydine. Šafran siaty pochádza z Ázie a pestuje sa v slnkom zaliatom Španielsku, Francúzsku, severnej Afrike a Latinskej Amerike. Ak by ste však zjedli divoko rastúci šafran spišský, mohli by sa dostaviť bolesti hlavy, vracanie a hnačky.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

,

Zabudnuté poklady slovenských záhrad: Oskoruše

Kultúrnym dedičstvom nemusia byť iba umelecké diela alebo stavby. Pokojne ním môžu byť aj odrody stromov, ktoré sa u nás kedysi pestovali.

čítaj viac