Hruška snežná: Strom taký zriedkavý, že je pre botanikov ako poklad

Každý jeden nález snežky v krajine má obrovskú botanickú hodnotu a zaslúži si patričnú ochranu.

Hruška snežná alebo “snežka” dostala svoj názov podľa silno plstnatých listov a výhonov, ktoré vytvárajú dojem, že celý strom je posypaný práškovým cukrom. Táto drevina je u nás taká vzácna, že je uvedená i v Zozname chránených rastlín.

Maďarský názov „vastaggallyú körte“ znamená v doslovnom preklade hruška s hrubými konármi, čo je ďalším vynikajúcim poznávacím znakom. Aby identifikácia snežky nebola taká ľahká, spontánne sa kríži s hruškou planou a domácou. Tieto jedince vykazujú znaky oboch rodičov a poskytujú pre odborníkov námety na diskusie.

Najhojnejší výskyt tejto dreviny na našom území je v Ipeľsko-Rimavskej brázde. Táto oblasť sa pokladá za jednu z najdôležitejších populácii celoeurópskeho významu. V odbornej literatúre je potvrdený len výskyt v prírodnej rezervácii Dobrotínske skaly.

O výskyte hrušky snežnej je dostupných tak málo údajov, že ju na Ministerstve životného prostredia radšej “upratali“ hneď medzi chránené rastliny. Každý jeden nález snežky v krajine má obrovskú botanickú hodnotu a zaslúži si patričnú ochranu.

Táto extenzívna ovocná drevina sa využívala ako ostatné hrušky, čiže na jeseň jej plody putovali rovno do pálenice. Hrušky sú veľmi tvrdé, nekonzumovateľné a musí ich „poštípať mráz“, aby zmäkli. Ich skladovateľnosť je veľmi dobrá. Tento strom sa sadil podobne ako oskoruša a zastihol ju aj podobný osud.

Na rozdiel od oskoruše sa u nás komerčne ešte neuchytila a ani okrasné, ani ovocné škôlky  ju zatiaľ neponúkajú. Jej asi najznámejšou okrasnou formou je odroda Kartália z Maďarska, ktorá má malý vzrast a výrazne hrubé konáre. Túto odrodu komerčne rozšírili Holanďania, ktorí takto výrazným spôsobom prispeli k záchrane hrušky snežnej.

Ladislav Bakay je vysokoškolským pedagógom na Fakulte záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU v Nitre a ekologickým aktivistom v OZ Jašterica. Je spoluautorom knihy Oskeruše – strom pro novou Evropu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

5 vecí, ktoré väčšina z nás robí so smartfónmi nesprávne

Každý používa smartfón po svojom, no tieto základné chyby robí väčšina z nás, bez ohľadu na značku a operačný systém.

Smartfóny sú tu s nami už nejaký ten čas, vedia ich používať malé deti aj staršie ročníky. Napriek tomu máme niektoré zaužívané stereotypy alebo zlozvyky, ktoré robíme zbytočne alebo nesprávne.

Vypíname aplikácie

Možno to znie prekvapivo, ale Google aj Apple prostredníctvom svojich popredných predstaviteľov priznali, že vypínanie aplikácii smartfónu neprospieva. Skôr mu môže „uškodiť“, keďže si ich následne sám často zapne a prepína ich do rôznych stavov, ktoré potrebuje. Okrem výdrže batérie môže týmto utrpieť aj výkon.

Jedinou výnimkou sú skutočne aktívne aplikácie bežiace na pozadí, medzi ktoré patria navigácie alebo prehrávač hudby. Takže jednoduchá rada: aplikácie vypínať manuálne netreba, podobne nie sú nutné rôzne aplikácie pre zrýchlenie telefónu.

Nezapíname určenie polohy telefónu

Prvým krokom, ktorý by ste mali spraviť je nevykašlať sa na správne nastavenie účtu (či už Microsoft, Google, alebo Apple) a povoliť určovanie polohy v telefóne. Týmto jednoduchým nastavením zvýšite svoje šance telefón nájsť, keď ho niekde zabudnete, alebo stratíte.

Na diaľku dokážete telefón prezvoniť, lokalizovať a dokonca uzamknúť a nastaviť správu na obrazovke. Žiadne opatrenie nie je v tomto ohľade 100-percentné, ale je škoda nevyužiť túto možnosť, ktorá je automaticky k dispozícii.

Samotné GPS potrebné pre určovanie polohy má minimálny vplyv na spotrebu batérie. Okrem prípadu zapnutej navigácie je spotreba GPS nepostrehnuteľná.

Nezamykáme telefón

Podobne ako zamykáte auto a byt, treba si nastaviť aj zámok na telefón. Či už zvolíte zámok PIN, heslo, alebo máte telefón so snímačom odtlačkov prstov, mala by to byť jedna z prvých vecí, ktorú nastavíte.

Áno, môže to byť niekedy otravné, keď telefón odomykáte. Ale v telefóne sa nachádzajú mnohé citlivé dáta a odcudzený, či dokonca bez dozoru odložený telefón bez zámku môže skončiť veľmi nepríjemne. Od nevinného kanadského žartíku v podobe statusu na Facebooku až po prebratie kontroly nad vašim emailovým kontom.

Oželieť trošku pohodlia v tomto prípade naozaj stojí za zvýšenú bezpečnosť. Ak máte telefón so snímačom odtlačkov prstov, ani to nepocítite.

uzamykanie

 

Bojíme sa obnovy továrenských nastavení

Smartfón má so svojimi predchodcami spoločné asi už len to, že sa dá z neho volať a posielať SMS. Treba si uvedomiť, že smartfón je vo svojej podstate plnohodnotný vreckový počítač s obrovskými možnosťami. K tomu ruka v ruke ide aj zložitý systém na pozadí, ktorý zabezpečuje chod zariadenia. Tento systém sa neustálym používaním, inštaláciou aplikácii a sťahovaním rôznych súborov zahlcuje a postupom času budete evidovať stratu výkonu.

Pre každého užívateľa je tu jednoduchý spôsob ako telefón „opraviť“. Obnova továrenských nastavení vymaže obsah telefónu a tým odstráni aj zbytočný „odpad“, ktorý ho zahltil. Tohto kroku sa netreba báť a z praxe vám odporúčame obnovu nastavení aspoň raz za rok.

Rovnako by obnova mala byť prvým krokom, ak sa vám často zdá, že zariadenie je pomalé, aj keď dokopy nič nerobí. Nemusí to byť tým, že sa má málo výkonu, možno si len nevie dať rady so zbytočným zahltením.

Nezálohujeme

Skôr ako sa do obnovy továrenských nastavení pustíte, treba si zálohovať dáta, o ktoré nechcete prísť. A zálohovať by ste si ich určite mali, aj ak práve teraz obnovu neplánujete. Už sme si raz ukázali ako na to pri kontaktoch. Každá platforma vám tiež ponúkne externé úložisko – cloud s objemom niekoľko gigabajtov bezplatne, kam jednoducho a rýchlo dokážete uložiť vaše fotky, videá či iné súbory. Apple má svoj iCloud, Microsoft OneDrive a Google ponúkne Google Disk.

Stačí spustiť príslušnú aplikáciu v telefóne a samotný proces zálohy je v nich následne veľmi jednoduchý.  Okrem toho, že znížite šancu, že o dáta prídete, jednoducho takto uvoľníte aj úložný priestor v telefóne.

Smartfóny ponúkajú neuveriteľné možnosti, ktoré môžete objavovať. Spôsobov, ako používať smartfón sú tisíce. Týchto päť základných krokov vám ale odporúčame dodržať bez ohľadu na to, ako používate ten váš.

Sme špecialisti v oblasti mobilných technológií. Naši O2 Guru ochotne všetkým – našim zákazníkom aj zákazníkom iných operátorov – bezplatne poradia v O2 Predajniach, na Zákazníckej linke 949 alebo cez online chat.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac