10 spôsobov, ako zvýšiť svoju kreativitu

26. 8. 2016; Autor: Sóda, Foto: Unsplash

Aj najväčšiemu kreatívcovi občas zmizne inšpirácia a potrebuje to povestné nakopnutie od nejakej múzy. Môžete za múzu – alebo aspoň za pomocnú barličku, ak je pre vás predstava kopania príliš násilná – považovať aj tento text.

1. Majte prehľad

<a href="https://www.flickr.com/photos/eekim/" target="_blank">Zdroj: Flickr, Autor: Eugene Kim</a>
Zdroj: Flickr, Autor: Eugene Kim

Nikdy neviete, odkiaľ nabudúce príde inšpirácia, a ktorý náhodný poznatok alebo podnet vám príde vhod. Môže to byť jedna fotka a jej kompozícia, príjemná atmosféra v skladbe, náhodná veta vyslovená niekým neočakávaným, výraz (slovný aj tváre), chuť, farba, či pohľad, ktorý sa vám naskytol večer na ulici alebo minulý piatok v bare.

Ak máte osvedčený zdroj inšpirácie, neprestaňte sa v ňom rýpať. Či už sú to vizuálne stimuly, hudba, psychologické štúdie, história, alebo aj príroda, obklopte sa nimi a venujte sa obľúbeným oblastiam tak často, ako to len ide.

Čítajte, počúvajte, sledujte, učte sa o zvykoch iných ľudí a vytvorte si z toho vlastný kreatívny smer. Nikdy nebudete vedieť dosť na to, aby ste si mohli povedať, že už s inšpiráciou a čerpaním vedomostí stačí.

2. Pracujte na svojej kreatívnej stránke denno-denne

Ak ste si našli spôsob, akým dokážete vyjadrovať svoju kreativitu, nenechajte ho len tak zapadať prachom. Pracujte na ňom a cibrite si ho čo najčastejšie, najlepšie každý deň. Vymedzte si túto aktivitu ako čas pre seba, bez ktorého nemôžete fungovať a kreslite, píšte, foťte, plánujte, varte, navrhujte. Jednoducho robte to, čo vás napĺňa a tým neustále napredujte.

3. Kombinujte “nekombinovateľné”

Niektoré najväčšie trendy vznikli práve preto, lebo si ich autori povedali, že veci urobia inak než tí ostatní a tí pred nimi, že spoja to, čo spolu vôbec nepasovalo, čo by nikoho iného nenapadlo. A ono to, čuduj sa svete, fungovalo.

Takže ak sa v rámci kreatívnej práce alebo aktivity stretávate s nejakou prekážkou, ktorá sa zdá byť neprekonateľná všetkými konvenčnými spôsobmi, skúste tie menej konvenčné a možno budete prekvapení. Niekedy treba veci len dodať celkom nový dych.

4. Meňte perspektívu

Ak práve premieňate svoj kreatívny nápad na realitu, skúste sa naň pozerať z čo najviac možných uhlov. Stále sa sami seba pýtajte “prečo?” a “ako?” a predstavujte si nápad z pohľadu ľudí úplne odlišných od vás. Čo by k nemu ešte dodali? Rozumeli by mu? Čo by sa vás mohli spýtať ako reakciu? Je to v tejto podobe skutočne najlepšie? Nedá sa ešte niečo vylepšiť?

Niekedy je totiž nápad skvelý, lenže akurát z pohľadu jeho autora. Iní ho nepochopia, ale nie preto, lebo by bol zlý. Možno je to len preto, lebo mu chýba jeden detail alebo myšlienka, ktorá by sa dala získať jednoduchou rekonceptualizáciou.

5. Vytvárajte si pre seba výzvy

Práve kreatívna stagnácia je najväčším zabijakom nášho napredovania. Ak nemáme potrebu alebo motiváciu pravidelne drilovať kreatívne schopnosti, logicky sa ďaleko neposunieme. Preto existujú výzvy ‒ podnecujú prácu vtedy, keď by sme len mávli rukou a nechali veci tak, ako sú. Výzvy, ktoré si sami stanovíme, nám to však nedovolia.

Nemusíme sa pritom ísť ani roztrhnúť. Stačí začať postupne, napríklad s tým, že kreativitu budeme trénovať pravidelne, alebo že do istého bodu dosiahneme nejaký kreatívny míľnik. Môže to byť nová úroveň cudzieho jazyka, skladba na klavíri, technika kreslenia, jednoducho hocičo, čo vás prinúti vstať a sadnúť si k práci.

6. Neprestávajte byť zvedavý

<a href="https://www.flickr.com/photos/flaviab/" target="_blank">Zdroj: Flickr, Autor: Flavia Brandi</a>
Zdroj: Flickr, Autor: Flavia Brandi

Keď sme boli malí, hovorili nám, že zo zvedavosti rýchlo zostarneme. Pritom zvedavosť a chuť spoznávať nové veci je jedna z mála aktivít, ktoré náš mozog patrične namáhajú a nám dávajú chuť sa posúvať vpred.

Keby sme ako ľudia neboli zvedaví, nikdy by sme nič významné a zaujímavé nevynašli a nedokázali, pretože možnosť nových objavov a dosiahnutia veľkých vecí sa začína práve tam, kde sa zvedavosť ostatných končí.

7. Nezaháľajte

<a href="https://www.flickr.com/photos/119109602@N02/" target="_blank">Zdroj: Flickr, Autor: hyun seok jeong</a>
Zdroj: Flickr, Autor: hyun seok jeong

Nie je nad zaslúžený oddych po dobre odvedenej práci, no bezcieľne márnenie času, ktorý by sme mohli tráviť aj trochu produktívnejšie, zbytočne živiť netreba. Nepreseďte pred telkou alebo počítačom celé dni, keď viete, že by ste namiesto toho mohli robiť niečo iné a lepšie.

Vyhraďte si čas na jeden seriál, film, program, alebo na hodinu surfovania po internete, ale potom si sadnite aj k tej kreatívnej aktivite, ktorá má sľubnejšiu budúcnosť. Niežeby bolo na filmoch, seriáloch a surfovaní niečo zlé. Naopak, aj z nich sa dá účinne čerpať inšpirácia. Tú však treba aj premietnuť do reality.

8. Nechajte si poradiť od ostatných…

Nikdy neviete, aký osviežujúci môže byť kompetentný názor niekoho iného. Vie vám veci podsunúť z nového pohľadu, ktorý je voči vašej práci v porovnaní s vami nezaujatý. Majú tú výhodu, ktorú vy nemáte ‒ výhodu zdravého odstupu a nezainteresovanosti. Z takého pohľadu môžu byť jasné veci, ktoré ste vy vôbec nevideli, a ktoré by vám ani nenapadli.

9. … ale berte ich slová s miernym odstupom

<a href="https://www.flickr.com/photos/saxbaldphotography/" target="_blank">Zdroj: Flickr, Autor: Sander Muller</a>
Zdroj: Flickr, Autor: Sander Muller

Na druhej strane však reakcie a kritiku, ktorá nie je konštruktívna, jednoducho ignorujte. Vždy sa nájde niekto, komu sa z rôznych dôvodov nebudete pozdávať vy alebo vaša práca, čo vám bude chcieť dať aj patrične najavo. Ak budete cítiť, že za jeho názormi je skôr nenávisť a zášť ako potreba pomôcť, púšťajte ju jedným uchom dnu a druhým von.

10. Doprajte si odpočinok

Kreatívna práca vie byť vyčerpávajúca ‒ aj keď máte (častokrát správny) dojem, že to ona vás poháňa, živí a dáva dňom hlbší zmysel. Aby ste však celkom nevypálili kreatívnu žiarovku v hlave, venujte sa raz za čas aj oddychu od čohokoľvek kreatívneho.

Nerobte vôbec nič mentálne náročné, ľahnite si do vane, zahrajte nenáročnú hru na mobile alebo počítači, zacvičte si. Jednoducho, oddychujte takou formou, aby ste pritom používali celkom iné rozmýšľanie, aké používate pri kreatívnej práci. Tak, aby ste sa po nejakom čase mohli kreatívne vrátiť plní energie a sviežich mozgových buniek.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

Týchto 12 projektov už získalo stotisíc eur od Férovej nadácie. Pomôžu mladým uplatniť sa

Mladí ľudia to nemajú s uplatnením na trhu práce jednoduché. Naštastie existujú ľudia s dobrými nápadmi a ochotou pomôcť s úspešným štartom do pracovného života.

čítaj viac