4 tipy, ako zmeniť predsavzatia na výsledky

[lnk url=

7. 1. 2016; Autor: Sóda, Foto CC License 2.0: Bernd Thaller

Poznáte to určite aj vy, napokon prechádza si tým každý. Nový rok, nové ciele a… nové zlyhania. Knižky neprečítané, cudzí jazyk nenaučený, nový web nerozbehnutý. Cvičenie tiež neprinieslo takú pravidelnosť, ako sme si želali. Ale tento rok to tak nemusí byť.

Predsavzatia sú len ciele. A každý cieľ sa naplní až potom, ak k nemu existuje plán, ako ho realizovať. Ten si musíte vytvoriť.

Takže čo robiť, aby sa vaše predsavzatia naplnili?

1. Predsavzatia si jasne pomenujte

Ak si dáte predsavzatie typu “Chcem schudnúť”, alebo “Chcem mať lepšie vzťahy v práci”, je to naozaj len silvestrovské predsavzatie, ktoré sa nenaplní. Prečo?

Nie je jasne pomenované. Ak si na konci roka 2016 chcete povedať, že ste to zvládli, dajte predsavzatiu taký tvar, aby ste po stanovenom čase vedeli jednoznačne povedať, či sa vám cieľ podarilo splniť, alebo nie.

“Chcem schudnúť do konca roka o 5 kilogramov” je cieľ. Buď ten rozdiel na váhe uvidíte, alebo nie.

2. Definujte si menšie ciele

Skôr či neskôr príde demotivácia. Je to normálny stav, pozná to každý športovec, podnikateľ aj umelec.

Druhý faktor je, že žiadna zmena sa nedá naplánovať lineárne. Raz sa podarí viac, inokedy menej a tým vzniká demotivácia. Dôležité však je, že postupujete.

Ak chcete demotivácii predísť, rozbite veľký cieľ na viacero menších, aby ste si ich každý mesiac mohli odškrtnúť. Ak si napríklad chcete urobiť eshop, všetko, čo k tomu treba, si napíšte na papier, aj úplne elementárne činnosti. Musíte vidieť, že napredujete.

<a href="https://www.flickr.com/photos/paxson_woelber/5434541912/" target="_blank">Zdroj: CC license 2.0 Paxson Woelber</a>
Zdroj: CC license 2.0 Paxson Woelber

 

3. Urobte si plán a časový rozvrh

Chudnutie sa nedá naplánovať, ale čas, ktorý plneniu cieľov budete venovať, áno. Ak máte prácu a chcete si založiť popri nej vlastnú firmu, napíšte si, koľko hodín týždenne tomu naozaj môžete venovať. Každý večer? Nepravdepodobné. Najmä ak máte koníčky, rodinu alebo ďalšie povinnosti. Počítajte so všetkým.

Spočítajte si, koľko voľného času vám v ktorý deň ostáva. Do týchto časových úsekov si rozvrhnite čiastkové ciele.

4. Všetko si píšte a pravidelne vyhodnocujte

Základné pravidlo: píšte, píšte, píšte. Keď si držíte plány a myšlienky v hlave, sú to len idey. Ak ich dáte na papier, už to začínajú byť ciele. Všetko, čo plánujete aj robíte, si píšte. Ak na konci roka uvidíte odškrtané všetky položky – máte dôkaz, že váš cieľ (predsavzatie) sa naplnilo.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

,

Samo Trnka radí: Ako vybabrať so sebou samým, že by robota bola hotová

Tu je 7 hriechov, ktoré dokážete využiť vo svoj prospech a dokončili ste to, čo treba.

čítaj viac