5 otázok, ktoré sa treba opýtať budúceho obchodného partnera

24. 4. 2016; Autor: Sóda

Obchodné partnerstvo by sa dalo prirovnať k bežnému vzťahu dvoch ľudí. Na začiatku sú všetci spokojní, majú veľké očakávania a vidia iba svetlé zajtrajšky. Ak však nie ste jeden k druhému úprimní a otvorení, neskončí to inak než komunikáciou cez právnikov.

Ako vie pomôcť v podnikaní?

Táto otázka sa môže javiť ako úplná samozrejmosť, ale predsa, stojí za zamyslenie. Očividne, hľadáte niekoho, kto vám firmu pomôže rozvíjať, zväčšovať, no to je vcelku široký pojem.

Potrebujete nájsť niekoho s know-how, ktoré nemáte? Hľadáte partnera s ktorým si rozdelíte náklady na finančne náročný projekt? Alebo jednoducho potrebujete posilu, aby ste zvládali ešte viac zákaziek? Ak viete, čo presne od obchodného partnera očakávate, potom sa len tak jednoducho nezmýlite a viete lepšie formulovať svoje nároky. Každopádne, partnera v podnikaní si vyberte tak, aby z toho profitoval najmä zákazník.

Najvýhodnejšie väčšinou býva spojenie dvoch a viacerých ľudí, ktorí sa svojimi schopnosťami navzájom dopĺňajú. Máte nápady a chuť veci realizovať? Najlepšou dvojkou pre vás bude niekto zodpovedný, kto sa vyzná v paragrafoch a je zdatný v administratíve.

V akej je finančnej situácii?

Kto pri podnikaní myslí iba na rýchly zisk, toho zákazníci väčšinou rýchlo prekuknú. Avšak, ani z číreho nadšenia človek firmu neuživí. Preto, či už je to príjemné alebo nie, mali by ste sa svojho obchodného partnera opýtať, v akej je finančnej kondícií a ako mieni financovať to, k čomu sa zaviazal.

Preverte si tiež to, či za sebou nemá nejaké staré „hriechy“, ktoré by sa mohli nepekne odraziť na vašej reputácii alebo sa vás nebodaj priamo dotknúť.

Svoje o tom vie aj Erika, klientka Slovenskej sporiteľne, ktorej bol začiatkom roka zamietnutý úver na prenájom reštaurácie v Trnave. Nie kvôli tomu, že by nespĺňala podmienky, ale na pozemok, ktorý si vyhliadla, bola zapísaná exekúcia. To by mohlo v budúcnosti nepríjemne skomplikovať prevádzku. Svoje podnikanie však vďaka pomoci z programu pre začínajúcich podnikateľov rozbehla na inom mieste.

Aké úlohy budete po novom zastávať?

Čím viac ľudí má v niečom posledné slovo, tým horšie väčšinou rozhodnutia dopadnú. Každý z partnerov by mal preto mať jasne definované úlohy a oblasti, ktoré bude riadiť, a za ktoré bude zodpovedať. Od toho by sa malo odvíjať aj rozdelenie podielu na zisku.

Je ochotný dať veci na papier?

Hovorí sa, že slovo robí chlapa. No dobrá zmluva robí dobrých priateľov. Ak sa s niekým dohodnete ústne, prečo to nedať na papier? Papier nezabúda a to, čo je na ňom, sa nemení. Bez zmluvy síce ušetríte nemalú sumu za právne služby, no takéto „šetrenie“ sa môže časom škaredo vypomstiť. Právnik, ktorému rukami prejdú stovky zmlúv, už vie, aké situácie medzi obchodnými partnermi zvyknú nastať, preto vie do zmluvy zakomponovať aj konkrétne postupy, ako ich riešiť.

Akú má dlhodobú víziu?

Každý kto podniká v kútiku duše dúfa na zaslúžený dôchodok v štyridsiatke. Aj keď je realita často iná, pravdou je, že nie každý chce v jednej firme zotrvať po zvyšok života. Ak plánujete jedného dňa firmu predať, ušetríte si kopu starostí, ak si nájdete partnera s podobným zmýšľaním alebo s možnosťou váš podiel odkúpiť.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

5 podnikateľských predsavzatí, s ktorými môžete začať hneď

Ak rozmýšľate, do čoho sa tento rok pustíte, skúste tieto tipy.

čítaj viac