Ako rozbehnúť rozhovor s niekým, koho ste veľmi dlho nevideli

8. 2. 2016; Autor: Sóda, Titulná foto: Splitshire

Určite sa vám to niekedy stalo. Či už na stretávke zo strednej alebo len tak vo vlaku. Zbadáte známu tvár – človeka, s ktorým ste sa hrali ako malé dieťa, starú lásku zo školy alebo obľúbeného bývalého kolegu, s ktorým ste mali v pláne aspoň raz za čas zájsť do baru. 

Zrazu stojí pri vás a s rozpačitým úsmevom hovorí: „Sto rokov sme sa nevideli.” Po podaní rúk nasledujú obligátne otázky: „Čo nové? Kde pracuješ?” Všetko je fajn, no tieto témy na rozhovor sa akosi rýchlo míňajú. Nie je to nič nezvyčajné. Od „starých čias” pretieklo veľa vody, emocionálne puto povolilo a množina toho, čo ste mali spoločné, sa zmenšila. 

 To však neznamená, že je všetko stratené. Naopak, jedným dobrým rozhovorom môžete oprášiť priateľstvá a navrátiť im stratený lesk. Prečítajte si, ako na to:

Chýbajúce časti príbehu

Namiesto debaty o počasí sa radšej opýtajte na najvýznamnejšie udalosti v živote toho druhého. Ak ste sa poznali lepšie, opýtajte sa, ako sa mu podarilo realizovať sny a plány, ktoré mal. Hlavne nech to nevyzerá ako krátky profil účastníka vedomostnej súťaže – pracovná pozícia, počet detí, záľuby. Vždy sa snažte klásť otázky a reagovať tak, aby druhá strana mohla hovoriť o svojom živote zmysluplným a zaujímavým spôsobom. 

Kariéra

Nie je to síce tá úplne najoriginálnejšia téma, no v práci trávime v priemere 8 hodín denne. To je v plus-mínus tretina nášho produktívneho života. Práca teda do značnej miery človeka formuje a ovplyvňuje aj beh ostatných udalostí v jeho živote. Ak sa opýtate pár duchaplných otázok o práci, je to prejav záujmu o osobu toho druhého, a zároveň odrazovým mostíkom k ďalším, osobnejším témam. 

Nezameriavajte sa výlučne na kariérne úspechy, aby debata neskĺzla do podvedomého porovnávania sa, ktoré má väčšinou aj tak rovnaký význam, ako porovnávať jablká s hruškami. 

Staré časy

Priateľstvo nemôže stáť iba na spomienkach, no občas nezaškodí na chvíľu oživiť staré zážitky, ošúchané frázy prísnych učiteľov, alebo napríklad zaspomínať na miesta, ktoré už dnes neexistujú. Pomáha to obnoviť niekdajšie putá. 

Uvoľnite sa

Aj keď robíte, čo sa dá, nie vždy sa dá vyhnúť trápnemu tichu. Namiesto hľadania niečoho, čím toto ticho prehlušíte, upozornite naň. Urobte si zo svojej ťažkopádnej konverzácie žart. Dáte tak najavo, že to neberiete príliš vážne. Druhá strana bude mať tiež lepší pocit, že ju nehodnotíte na základe počtu mĺkvych momentov. Nie ste predsa na pohovore. 

Budúcnosť

Každý má aspoň približný plán do budúcnosti. Minimálne do najbližšej dovolenky. Opýtajte sa, kam sa mieni druhá strana v živote uberať. Možno zistíte, že v niektorom bode budete vedieť byť nápomocný, či už dobrou radou alebo sprostredkovaním kontaktov. Môže to byť dôvod na ďalšie stretnutie, ba dokonca „noha do dverí“, ktoré by sa inak zabuchli.

Príjemná konverzácia síce nie je zázračný recept na vzkriesenie starých kamarátstiev, no môže byť prvým krokom. A ak sa to aj nepodarí, aspoň sa s niekým dobre porozprávate.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

, ,

5 ďalších vecí, ktoré sa môžete naučiť od poctivých podnikateľov

Motivačných citátov nájdete na internete kopy. Ale niečo im všetkým chýba - príbeh človeka, ktorý ich vyslovil. Ak poznáte človeka, od ktorého citát pochádza, aj zdanlivo banálna veta zrazu naberie dôležitosť.

čítaj viac