Obzeráte sa po zahraničných trhoch? Určite si najprv odpovedzte na týchto 10 otázok

Odvážnemu šťastie praje, no ak ste dobre pripravení, nemusíte sa naň spoliehať.

Slovenský trh je malý, zhruba asi ako jedno väčšie európske hlavné mesto. A práve to je jedna z najväčších bariér, ktoré musia rastúce firmy prekonať, aby nezastali na mieste, pretože stagnácia môže byť začiatkom konca.

Uspieť v zahraničí je snom každého s touto ambíciou. Vyžaduje si to však dôkladnú prípravu, aby to nebol iba márny „výstrel do tmy“. Tieto otázky by ste si mali rozhodne zodpovedať skôr, než sa pustíte do podnikania za hranicami.

Je váš produkt schopný presadiť sa?

konkurencia

V prvom rade, aby ste uspeli, musíte mať čo ponúknuť. Preto sa najprv snažte získať čo najviac informácii o tom, či je pre váš produkt alebo službu na vybranom trhu miesto.

Dokáže zaplniť dieru na trhu, alebo sa budete musieť pustiť do náročného boja s konkurenciou? Viete, aký veľký je tamojší trh, akú časť z neho dokážete obsadiť? Aký je najpesimistickejší scenár, ktorý si môžete dovoliť?

Máte dobré kontakty s obchodnými partnermi?

Mať dobrý produkt je jedna vec, no rovnako dôležité je vedieť ho dostať k spotrebiteľom. Premyslite si, či budete potrebovať pomoc distribútorov, a ako logisticky zabezpečíte to, aby sa k nim tovar dostal v potrebnom množstve a v správnom čase. Poobzerajte sa tiež po firmách so zaujímavými službami a produktmi, ktoré budú výborným doplnkom pre tie vaše.

Koľko máte odberateľov?

Byť závislým na jednom odberateľovi, je ako vsadiť všetko na jednu kartu. Ak by náhodou zanikol, alebo z iného dôvodu vypadol, váš podnik je ohrozený. Väčší počet odberateľov je pozitívnym signálom pre banku, keďže budete menej rizikovým klientom. O to jednoduchšie potom uspejete napríklad so žiadosťou o podnikateľský úver.

Akú cenu si budete účtovať?

pokladňa

Koľko pýtať? Je to jedna z najťažších otázok, ktorú musia šéfovia firiem riešiť. Pýtajte ako nováčik príliš málo a budete podozriví. Dajte latku vysoko a skončíte s plným skladom a nízkymi tržbami.

Ak ponúkate kvalitný produkt s jasne odlíšiteľnou hodnotou pre zákazníka, môžete skúsiť prémiové ceny. Ak budete iba jedným z mnohých, môžete vsadiť na kombináciu budovania silného brandu a priaznivej ceny.

Snaha byť zakaždým ten najlacnejší nie je dlhodobo udržateľná. Keď sa nájde niekto lacnejší, stratíte jediné eso. Navyše, v cenovej vojne je jediným víťazom spotrebiteľ, zatiaľ čo všetci ostatní krvácajú v snahe ísť s nákladmi na hranicu možností.

Nová značka alebo nie?

Každá firma si, chtiac či nechtiac, so sebou nesie do zahraničia svoju minulosť, ale aj vizitku svojej domovskej krajiny. Preto je múdre postaviť na misky váh to dobré, čo s vami prichádza a porovnať to s negatívami, ktoré môže spotrebiteľ vnímať.

Je to veľmi individuálne. V niektorých prípadoch je lepšie začať odznova a tváriť sa ako lokálna firma, inokedy je lepšie hrdo sa pochváliť svojim pôvodom v štýle vína zo Champagne.

Ste pripravení na nové právne a daňové povinnosti?

byrokracia

Iný kraj, iný mrav. Pokiaľ ide o právo a dane, niet väčšej pravdy. To čo platí u nás nemusí platiť všade. Uistite sa, či váš produkt zodpovedá všetkým normám, pravidlám a predpisom, a či ste dostatočne pripravení na iný typ administratívy a byrokracie.

Darmo budete mať ten najpremyslenejší marketing, ak vám na každom kroku budú hroziť pokuty, alebo nebodaj stiahnutie z trhu.

Chránite dostatočne svoje duševné vlastníctvo?

zámok

Zanedbanie tejto oblasti vás môže vyjsť pekne draho. Predstavte si, že už máte všetko pripravené, keď zrazu zistíte, že rovnaké obchodné meno alebo názov produktu má v zahraničí registrované niekto iný.

Ak aj nie, neváhajte s registráciou vašich ochranných známok, aby vás niekto nepredbehol. Vyhnete sa tak zbytočným sporom a súdom. Čím lepšie sa vám totiž bude dariť, tým viac budú neprajníci ochotní priživiť sa na vašom úspechu.

Máte správny tím ľudí?

tím

Premyslený plán na papieri vyzerá dobre, no splnenie cieľov je vždy na pleciach ľudí. Zvládnu sa vaši súčasní zamestnanci adaptovať na nové prostredie a kultúru? Alebo si radšej najmete niekoho miestneho, kto sa orientuje na tamojšom trhu?

Mať pri sebe šikovných ľudí je, každopádne, len polovicou úspechu. Rovnako dôležité je, aby spolu vedeli komunikovať a spolupracovať. Väčší počet ľudí znamená aj príval nových údajov a informácií. Ste na to organizačne pripravení?

Ste pripravení na nové začiatky?

Doma máte stabilnú zákaznícku základňu, overených partnerov a zabehnuté procesy. V novom prostredí vak možno budete musieť meniť niektoré definície.

Zmení sa hlavne váš klient, jeho nákupné správanie a citlivosť na cenu. To čo viete o podnikaní doma, nemusí platiť vonku. Budete sa musieť učiť za pochodu a robiť rýchle a rázne rozhodnutia v nových podmienkach a prijať za ne zodpovednosť.

Máte prostriedky na expanziu?

Vďaka odpovediam na otázky z vyššie uvedených bodov pomaly, ale isto spejete k najpodstatnejšiemu údaju – koľko vás bude stáť, kým sa s dobrodružstva za hranicami stane fungujúci podnik, ktorý začne prinášať pravidelné a stabilné príjmy. Rozpočet by mal byť dostatočne veľkorysý na agresívnejší postup v prvých fázach rozširovania podniku, no zároveň realistický.

Jasne tak stanovíte mantinely tímu, ktorý bude za expanziu zodpovedný, zároveň máte v rukách argument pri vybavovaní financovania v banke.

Rozširovanie podnikania za hranice nie je jednoduché. Keby bolo, robil by to každý. Na druhej strane, otvára možnosti, ktoré by ste na domácom trhu veľmi rýchlo vyčerpali. Šťastie praje odvážnym a hlavne pripraveným.

Článok vznikol v spolupráci so Slovenskou sporiteľňou, ktorej program pre začínajúcich podnikateľov podporuje nápady tých, ktorí si chcú rozbehnúť vlastné podnikanie. Okrem riešenia financovania  záujemcom umožní získať aj  dobré rady od skúsených mentorov.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Zabudnuté poklady slovenských záhrad: Mandle

Chutné a zdravé. Kedysi mandle hojne rástli vo viniciach v najteplejších regiónoch Slovenska.

Mandle boli súčasťou viníc v najteplejších regiónoch Slovenska napríklad v okolí Nitry. Sadili sa na úbočia s juhovýchodnou až juhozápadnou orientáciu, kde boli neskoré mrazy najmenej pravdepodobné.

Zmienky o mandliach nájdeme už v Starom zákone. V biblickom príbehu Áron dokázal svoje právo viesť kňazstvo Izraelcov, keď jeho palica zakvitla a zarodila mandle. Keď Izraeliti počúvali božie príkazy, rodila mandľa sladké plody. Ak neposlúchli ostali im len horké mandle. Mandľovníky a mandle sú v biblii najmenej desaťkrát zmieňované.

Kvety mandľovníka boli údajne i modelom pre menorah, sedemramenný židovský svietnik. Mandľa je odpradávna spojená aj s reprodukciou. Príkladom je aj stredoveká povera, že žena môže otehotnieť, ak bude spať s mužom práve pod mandľovníkom.

mandľový kvet

V gréckej mytológii sa zase hovorí o nešťastnej láske tráckej princeznej Phyllis, ktorá bola Aténou premenená na mandľový strom. Keď jej milý dorazil mohol pohladkať len drsnú borku mandľového stromu, ktorý ihneď krásne zakvitol. Pre kresťanov boli mandľové ratolesti symbolom nepoškvrneného počatia Panny Márie a na zobrazení Madony s Ježiškom bývajú často v pozadí kvety mandľovníkov.

Mandle pochádzajú z oblasti Palestíny a boli rozšírené cez hodvábnu cestu až na ďaleký východ. Turci a Rimania rozšírili mandľovníky na západ spolu s viničom. Museli prejsť dlhou selekciou a hlavne sériou veľmi odvážnych degustátorov.

Divé mandle obsahujú glykozid amygdalín, ktorý sa v tele mení na jedovatý kyanovodík. Tieto mandle sa však vyznačujú horkosťou, takže pozorný degustátor mohol prítomnosť jedu predpokladať. Najstarší záznam domestikácie mandle pochádza z územia Jordánska spred roku 3000 p.n.l. Mandľa vytvára malý strom, ktorý dorastie maximálne do výšky 6 metrov. Majú veľmi husté a tvrdé drevo a sú veľmi teplomilné.

mandľové stromy

Je všeobecne známe, že konzumácia mandlí je zdraviu prospešná. Dokážu výrazne znížiť hladinu nebezpečného cholesterolu v krvi človeka. Najdôležitejšie z nich sú antioxidanty, ktoré pomáhajú telu zbaviť sa voľných radikálov pôsobiacich v bunkách a tkanivách.

[the_ad_placement id=“injektaz-datahit“]

Podľa ďalšieho výskumu dokážu mandle znížiť i riziko vzniku Alzheimerovej choroby a cukrovky. Mandle nie sú len zdraviu prospešné, ale dajú veľmi dobre využiť aj v gastronómii. Mandľový olej sa napríklad výborne hodí do studenej kuchyne. Pri konzumácii mandlí je dôležité dbať na čerstvosť. Ideálne je lúpať ich až tesne pred použitím.

Mandľa nemusí byť samoopelivá a na úspešné pestovanie sa odporúča zasadiť minimálne párik stromov, a to v najteplejších oblastiach Slovenska. Existujú aj samoopelivé odrody ako napríklad ‚Tuono‘ alebo ‚Nonpareil‘, ktoré partnera nepotrebujú.

Veľmi zaujímavá je stará odroda ‚Jordan‘, ktorá vytvára mandle, ktoré sa dajú lúpať ručne. Ľudovo sa takéto škrupinoviny nazývajú „papiernáče“. Pôvodná slovenská odroda Hana je vyselektovaná z lokálnych typov mandlí v Borovciach šľachtiteľmi Štefanom Nitranským a Annou Kanderovou. Je registrovaná od roku 2001. Odrody ‚Vama‘ a ‚Zora‘ vyšľachtili vo Valticiach a tiež sa hodia do našich podmienok.

Najväčším producentom mandlí je USA, kde sa dopestuje viac ako je celková produkcia EU.

Tento článok sa vám rýchlo načíta aj v odľahlejších dedinách. O2 zavádza rýchle internetové pripojenie do domácností v desiatkach obcí a malých miest. Aktuálne je pokrytých približne 170 lokalít. Na tejto stránke môžete zistiť, či je služba dostupná aj u vás. Vďaka pevnému 4G LTE pripojeniu môžete surfovať rýchlosťou až do 128 Mbps a bez prerušenia. Inštalácia je bezplatná, ako všetko v O2, bez viazanosti.

Chcete vedieť viac o službe
Internet na doma?

Ak áno a máte záujem o zavedenie internetu
alebo sa chcete dozvedieť viac informácií,
nechajte nám vaše telefónne číslo
a my vám zavoláme.

Ďakujeme. Zavoláme vám.

Ladislav Bakay je vysokoškolským pedagógom na Fakulte záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU v Nitre a ekologickým aktivistom v OZ Jašterica. Je spoluautorom knihy Oskeruše – strom pro novou Evropu. Sledovať ho môžete aj na Facebooku.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac