Naučte sa legálne používať fotky z Flickru

15. 10. 2015; Autor: Sóda

Flickr, to je komunita 112 miliónov užívateľov a vyše 10 miliárd fotografií. Nájsť na tejto stránke obrázok čohokoľvek je otázkou niekoľkých sekúnd.

Flickr ponúka diela profesionálnych fotografov, nadšených amatérov, ale aj súkromné galérie plné fotiek z rodinných výletov.

Práve veľké množstvo zdieľaného materiálu znižuje šancu, že si vyberiete presne tú istú fotografiu ako ďalších desať firiem, čo sa pri populárnych fotobankách s menším počtom fotografií stáva často.

Bohužiaľ, väčšinu z fotografii nemôžete len tak vziať a použiť, ako sa vám zapáči, pretože autorské práva nepustia. Veľmi jednoducho by sa mohlo stať, že by sa ozval ich autor a za zverejnenie požadoval finančnú odmenu. Pri porušeniach väčšieho rozsahu by z toho mohol byť dokonca aj právny spor.

Zadarmo neznamená “použi ako chceš”

Samozrejme, milióny fotografií na Flickri sú voľne dostupné pre vlastnú potrebu, nie však na zverejnenie alebo na komerčné účely. Ak ich plánujete použiť napríklad ako ilustračné fotky k článku na blogu alebo do bannerov na webstránke, treba postupovať obozretne.

Fotka dostupná na voľné použitie to musí mať vopred uvedené vo svojej licencii. Na Flickri sa najčastejšie stretnete so špeciálnym typom licencie, ktorou je tzv. creative commons (CC).

Autor, ktorý priradil k fotografii CC licenciu, povoľuje jej voľné použitie aj na komerčné účely (v rozsahu zodpovedajúcom typu licencie).

Tu je jednoduchý návod, ako vyhľadávať a používať fotky z Flickru:

1. Používajte čo najšpecifickejšie kľúčové slová

2. Pri vyhľadávaní vždy používajte rozšírenú verziu

Tzv. advanced search vám dovolí filtrovať fotky podľa požadovanej veľkosti, orientácie alebo licencie.

3. Vyberte si správny typ licencie

Používajte iba fotky, ktoré majú povolenie na komerčné použitie (commercial use allowed). Ak potrebujete fotky upraviť, tak si zvoľte licenciu s povolením do fotky zasahovať a upravovať ju (commercial use & mods allowed).

4. Nepoužívajte fotky, ktoré majú označenie Getty Images License

Do výberu fotiek sa môžu dostať aj fotky, ktoré autor poskytol tejto spoločnosti, ktorá si vyhradzuje právo na udelenie povolenia na ich použitie v jeho mene a spoplatnenie. Automatický filter kontroluje iba manuálne nastavenie CC licencií užívateľom.

5. Dajte si pozor na fotky s vodoznakom

Cez filter sa do výberu často dostanú aj fotky, ktoré majú informáciu o autorskom práve vo forme vodoznaku cez fotku alebo textu s menom autora (all rights reserved alebo © meno fotografa). Tieto fotky tiež nesmiete používať bez povolenia ich autora. Drzé orezanie časti fotky s menom tiež nie je riešením.

6. Skontrolujte podmienky v profile autora

Veľa užívateľov nevie správne nastavovať licencie k fotkám, alebo sa im jednoducho nechce. Preto je dobré rýchlo prebehnúť aj profil autora, v ktorom najčastejšie býva poznámka k podmienkam použitia jeho fotografií (či už atribúcia alebo osobné povolenie).

Ak si chcete byť na 100 % istí, môžete autora priamo kontaktovať. Väčšina použitie povolí a poteší sa mu, prípadne ďalej zdieľa váš link s fotkou.

7. Stiahnite si fotku v čo najväčšom možnom rozlíšení

8. Uložte si link, odkiaľ ste fotku stiahli

Nikdy neviete, kedy sa k nej budete musieť vrátiť a nebudete musieť stráviť hodiny jej opätovným hľadaním v tisícoch ďalších fotiek.

9. Spravte si screenshot z Flickr stránky s použitou fotkou

Uložte si screenshot, na ktorom je jasne vidieť aj použitú fotku, aj informáciu o licencii, príp. dátum stiahnutia. Autor môže totiž zmeniť nastavenia licencie k fotkám za pár sekúnd. Preto sa zíde mať dôkaz, že v čase, keď ste fotku stiahli, bolo jej použitie povolené.

10. Uveďte pod fotkou link na jej zdroj

Licencie creative commons fungujú na princípe atribúcie – dohody medzi autorom a používateľom. Autori fotky sa podelia zadarmo o ich dielo s používateľom, ktorý na oplátku pri fotke uvedie zdroj.

Preto sa pri použití fotky v článku vyžaduje uvedenie jej autora vo forme linku na jeho profil na Flickri alebo priamo na fotku, prípadne autorovu webstránku. Fotky z Flickru sú práve preto nevhodné do bannerov, lebo nedávajú priestor na vloženie jasnej atribúcie. Je zdvorilé na záver poslať autorovi link na stránku, kde ste jeho fotku použili.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

Životné udalosti, ktoré priniesli úspech najlepším slovenským startupistom

Víťazov StartupAwards.sk 2015 sme sa opýtali na udalosti, bez ktorých by neboli tam, kde sú teraz.

čítaj viac