Používajte pri fotení odrazové plochy, zlepší to kvalitu vašich fotografií

Odrazové plochy majú pre fotografa jasnú úlohu. Dostať svetlo tam, kde nie je.

Ako dostať pri fotení svetlo tam, kde nie je? Pomocou odrazových plôch. Nie vždy sú však k dispozícii prirodzené odrazové plochy ako biela stena, či okno. Vtedy každý fotograf ocení na dosvetlenie portrétovaného pomoc tzv. odraziek. Sú to umelé odrazové plochy oválneho tvaru, ktoré sa skladajú z napínacej pružiny a k nej pripevnenej špeciálnej látky dobre odrážajúcej svetlo.

Keď sa povie odrazová plocha, väčšinou ľuďom napadne napríklad zrkadlo alebo sklenená tabuľa, do ktorej sa opiera slnko. Fotograf sa však učí vnímať aj skryté odrazové plochy okolo seba. Biele steny, mokrá cesta, lesklý chodník, alebo naleštená podlaha poslúžia rovnako dobre.

V zásade platí, že veľké svetlé plochy odrážajú viac svetla. Cvičené oko fotografa pri takýchto plochách zbadá to správne miesto na fotografovanie.

Prirodzené odrazové plochy

Biela stena

Odrazové plochy sú všade okolo nás. Taká čisto biela stena odrazí svetlo, v priestore ho rozptýli, a nezmení jeho teplotu. Svetlo odrazené od steny na fotografovanom objekte pôsobí jemne a prirodzene. Portrétovaného nasvietite pomerne jednoducho – postavíte ho kúsok od steny, na ktorú dopadá svetlo. A môžete fotografovať.

Medzi nevýhody tejto voľne dostupnej odrazovej plochy však patrí napríklad to, že si nemôžete zvoliť vlastné pozadie. Model musí stáť blízko pri stene a jeho pohyb je obmedzený. Vtedy treba viac premýšľať o kompozícii.

Zrkadlá a okná

V exteriéroch veľa zrkadiel nenájdete, preto sa zameriame na sklenené tabule, ktoré sú bežnou súčasťou obydlí človeka. Okná a výklady totiž dokážu pod určitým uhlom odraziť svetlo skoro tak dobre ako zrkadlo. Zároveň odrazia viac svetla ako biele steny.

Pracujete ale s výrazne silnejším a tvrdším svetlom, ktoré môže byť pre model nepríjemné. Pozor si treba dávať aj na príliš výrazné tiene.

Na príkladoch vám ukážeme niekoľko trikov ako dosvietiť model odrazeným svetlom.

Svetlo sa odráža od svetlej steny, preto je príjemne rozptýlené.

Model má tvár dosvietenú odrazom z okna. Takéto podmienky sa však veľmi rýchlo menia.

Umelé odrazové plochy – odrazky

Odrazky určené na fotografovanie nájdete u špecializovaných predajcov fototechniky. Odrazky majú rôzne tvary, veľkosti aj farby. Najzákladnejšie fotografické odrazky majú kruhový tvar a priemer od 50cm do 150cm. Vyrábajú sa v troch štandardných farbách: striebornej, bielej a zlatej.

Pri portrétoch sa používa najmä biela odrazka, prípadne strieborná. Dôvodom je to, že tieto typy odrazky neovplyvňujú farebnosť svetla. Odrazené svetlo má reálnu farbu a nasvietenie modelu nebude pôsobiť neprirodzene.

Fotografická odrazová doska odráža svetlo do vlasov, pre ich lepšie vykreslenie a lesk.

Doplnky k odrazkám

Pokiaľ nemáte po ruke asistenta (prípadne statív), ktorý vám odrazku podrží, môže byť manipulácia s odrazkou a fotoaparátom nepohodlná a nepraktická. Niektorí výrobcovia odraziek preto pridali praktický držiak.

Ako používať odrazky a aké sú najčastejšie chyby?

Zvolili ste si vhodné miesto na fotografovanie. Snažte sa ho nájsť také, aby malo dostatočný zdroj svetla, pri ktorom odrazku nemusíte použiť vôbec. Ak potrebujete model viac nasvietiť, na rad príde odrazka.

Začínajte vždy s bielou odrazkou. Je najmenej rušivá a svetlo, ktoré ňou odrazíte, pôsobí prirodzene.

Mnoho začínajúcich (ale často aj pokročilých) fotografov odrazky používa nesprávne.

Odrazka slúži na to, aby vám svetlo zvýraznila. Neslúži na to, aby ste ňou svetlo potlačili, prípadne si vyrobili nové. Nevytvárajte odrazkou svetlo, ktoré tam byť nemá (tzv. parazitné svetlo). Pokiaľ biela odrazka nestačí, použite striebornú odrazku.

Najhoršie, čo s odrazkou môžete urobiť, je nasvietiť ňou model priamo zospodu. Svetlo vytvorí na tvári podobnú svetelnú scénu, akú nájdete v amerických hororoch. Takú, pri ktorej si obeť svieti baterkou do tváre zospodu.

Na tejto fotografii dosvetľuje modelku biela odrazka zospodu.

Použitie jemnej bielej odrazovej plochy však fotografii veľmi neublíži. Ak by sme na ilustračnú fotografiu použili striebornú odrazovú plochu, osvetlenie fotografie by bolo neprirodzené.

Zlatá odrazka nie je pre civilné portréty vhodná. Prečo? Keď namiesto striebornej odrazky použijete zlatú, svetlo získa teplejšiu farbu. Výsledná fotografia pôsobí veľmi neprirodzene.

Ak sa naučíte základné triky s odrazkami, uľahčí vám to prácu a zlepší to kvalitu vašich portrétnych fotografií.

Darian je inovatívny fotoobchod, ktorý prináša na Slovensko fotopríslušenstvo z celého sveta. Zameriavame sa na novinky, ktoré fotografom zjednodušujú prácu, pomáhaju im byť kreatívnymi a efektívnymi. Špecializujeme sa na ateliérové osvetlenie, produktovú fotografiu ,tlač fotografií a drony.
Majo Eliáš je fotograf z Liptovského Mikuláša, ktorý sa špecializuje na fashion a reklamnú fotografiu a rád pracuje s prirodzeným svetlom.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

10 nezabudnuteľných smiechov kultových postavičiek z filmov a seriálov

Ak ste videli tento smiech vo filme, už ho neviete dostať z hlavy.

Smiech je univerzálnou rečou, ktorá nepotrebuje preklad do iných jazykov. Vo filme pridáva postave nezameniteľný charakter, ešte viac zdôrazňuje jej povahové črty. Stačí nám počuť charakteristický smiech a aj po rokoch si ho okamžite spojíme s konkrétnou filmovou postavičkou.

Nakoniec, posúďte sami. Tu je niekoľko príkladov smiechov, ktoré ak si raz pozriete, ostanú vám navždy “trčať” niekde v podvedomí:

10. Fantomas

Už prešlo pol storočia, odkedy sa takto naposledy smial legendárny Fantomas – geniálny zločinec a vynálezca, proti ktorému je celá parížska polícia na čele s komisárom Juve (Louis de Funès) úplne bezradná. Dvojúlohu Fantomasa a novinára Fandora vtedy stvárnil skvelý Jean Marais.

9. Ďateľ Woody

Vznikol ešte v roku 1940, má hviezdu na chodníku slávy a jeho smiech sa zarýva pod kožu asi ako hity Martina Jakubca. Ak neviete dostať z hlavy Čabi, čabi, abu dabi, pustite si toto. Alebo sa započúvajte do zvuku príklepovej vŕtačky.

8. Alf

Alf je skratkou pre “Alien life form” (Mimozemská forma života). Inak je to ale celkom sympatický mimozemšťan, ktorý jedného dňa havaruje so svojou kozmickou loďou v garáži americkej rodinky Tannerovcov. Má cynický humor, osem žalúdkov a jeho najobľúbenejším pokrmom sú mačky. Alfovi vdýchol život bábkar Paul Fusco, v slovenskom znení ho brilantne nadaboval herec Stano Dančiak.

7. Mozart vo filme Amadeus

Tom Hulce stvárnil vo filme Miloša Formana Mozarta ako jemne obscénneho a živelného vtipkára s božským nadaním, ktoré mu závidí aj samotný Salieri. Film bol nominovaný na 53 ocenení. Z toho ich 40 získal. Dokonale zahraný smiech mladého génia je čerešničkou na torte geniálneho filmu:

6. Nelson zo Simpsonovcov

Nelsonove povestné “Chá-Chá” vo vysokom tóne, pozná každý fanúšik seriálu. V pôvodnom znení ho nahovorila Nancy Cartwright a v českom dabingu to bol Radovan Vaculík. V ukážke na videu je jeho smiech práve z dielu, ktorý paroduje spomínaného Formanovho Amadea a Nelson tu vystupuje v roli mladého Beethovena.

5. Muttley z Wacky Races

Ak ste vyrastali na rozprávkach z Cartoon Network, určite si spomeniete aj na kreslenú postavičku psa Muttleyho s jeho neskutočne škodoradostným smiechom. Hlas mu prepožičal Don Messick, ktorý daboval aj iné slávne kreslené postavičky, napríklad tatka Šmolka, Scooby-Doho či Bamm-Bamma z Flintstonovcov:

4. Chewbacca zo Star Wars

V galaxii daľeko, daľeko odtiaľto je Chewbacca pilotom na lodi Hana Sola (Harrison Ford) s názvom Millennium Falcon. Keď rozpráva, nie je mu veľmi nerozumieť, no jeho smiech je neodolateľný:

3. Dr. Zloduch z Austin Powers: Špionátor

Postavu doktora Zloducha, ako aj hlavnú kladnú postavu Austina Powersa, v tomto filme stvárnil Mike Myers. Je paródiou všetkých zloduchov z klasických bondoviek, no predovšetkým na postavu Ernsta Stavra Blofelda z filmu Žiješ len dvakrát.

2. Jack Nicholson v Osvietení (Shining)

Nikto nezahrá psychopata tak realisticky ako Jack Nicholson. A zo šialeného smiechu jeho postavy spisovateľa Jacka Torrancea v legendárnom horrore Stanleyho Kubricka behá mráz po chrbte:

1. Joker z Batmana

Postava Jokera mala viacero stvárnení, ktoré sa stali legendárnymi. Medzi najznámejšie patrí čiernohumorné podanie Jacka Nicholsona alebo temný a realistický Joker Heatha Ledgera. Ale čo sa týka smiechu, medzi filmovými kritikmi sa väčšinou priznáva prvenstvo geniálnej interpretácii Marka Hamilla (na videu), ktorý svoj hlas prepožičal animovanej verzii z 90. rokov.

Ak máte nejaký dobrý tip, ktorý sme v článku zabudli spomenúť, napíšte nám ho prosím do komentárov na facebookovej stránke Sódy.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac