Samo Trnka radí: Ako vybabrať so sebou samým, že by robota bola hotová

samo-trnka

7. 12. 2015; Autor: Samo Trnka, Titulné foto: Katarína Acél

Žiaden článok o práci na vlastnú päsť vás nepripraví na to najväčšie úskalie – na vás samotných, vy lemry. Ale ja vám nejdem kázať, veď som taký ako vy. Naopak, ja vám ukážem sedem spôsobov, ako svoje hriechy využiť vo svoj prospech.

V každom článku o práci z domu alebo na voľnej nohe sa zaháľka (dnešným jazykom prokrastinácia) uvádza len ako jeden z problémov produktivity. To je zavrhnutiahodné bagatelizovanie.

Vy, mladí startupisti, dizajnéri, kóderi; ten dláždí ulice, ten kove podkovy, ta krmí slepice, ta peče cukroví. Skrátka, vy, činorodí ľudia, ľahko prestanete rodiť činy, lebo démoni lenory sú silní.

Z práce, ktorá je koníčkom, sa pri prvej väčšej prekážke môže stať už len obyčajná práca.

Učenie tao hovorí, že človek by mal byť ako voda – keď narazí na prekážku, netlačí proti nej, ale vyberie si cestu najmenšieho odporu okolo a pokračuje. Obtekaním nastane erózia a prekážka časom zanikne.

Ako vidíte, filozoficky som fundovaný ako bársaký kouč na Pasienkoch, môžete mi teda veriť.

Tu je mojich 7 hriechov, ktoré dokážete využiť vo svoj prospech, že by robota bola hotová a ani to tak veľmi nebolelo.

1. Malomyseľnosť

Ak robíte sami na seba, v podstate nie je toho boha, ktorý by vás donútil robiť, keď sa vám nechce.

Ale človek nechce byť za lenivú sviňu; nechce, aby sa o ňom hovorilo, že celé dni len prehajdáka hrami a sociálnymi sieťami.

V tomto je darom z nebies coworkingová kancelária, kde vám druhí ľudia vidia na monitor.

Hoci ste individualita ako každý druhý, prevládne vo vás pocit stáda a pred usilovnými coworkermi sa budete hanbiť nerobiť nič.

2. Zábudlivosť

Linux a Windows 10 majú možnosť otvoriť si viacero obrazoviek. Na jednej môžete mať bežné prevádzkové okná, na druhej robotu.

Keďže klávesovú skratku na ich prepínanie si ani pánboh nepamätá, nepraktické prepínanie medzi nimi zvýši šance, že ostanete na tej robotnej.

Na vábivé volanie prokrastinačnej obrazovky postupne prestanete myslieť: Zíde z očí, zíde z mysle.

3. Závisť (a narcizmus)

Niet väčšej Nemézis produktivity, než je Facebook. Na človeka tam vždy striehne červená bublinka s indexom jeho spoločenskej hodnoty.

Keby aj nie, ešte vždy sa dá utopiť v bezodnom stĺpci noviniek, kde je vždy niečo zaujímavé. Aby nebolo! Facebook vie, čo na vás platí, u Zuckerberga na tom makajú najväčšie mozgy planéty.

Ako sa toho zbaviť? V prvom rade, nenechajte sa pomýliť klamlivým názvom sociálna sieť! Nie je to nič iné, ako stroj na sebaprezentáciu jedných a na závisť a nenávisť tých druhých, čo sa aktuálne nemajú čím pochváliť, a tak publikujú motivačné citáty Paola Coelha a „skutočnú realitu“ z pera Borisa Kollára.

Ak sa nemáte čím pochváliť, čo vás po tých druhých? Vás predsa po vás! Rýchlo preč k robote, aby ste sa mali čím chvastať vy.

4. Obžerstvo

Všetci psychológovia tvrdia, že na prácu treba návyk a na pracovný návyk treba pevný režim dňa.

Budiť sa ráno načas kvôli rozcvičke, hygiene a meditácii, to dokáže iba zarytý masochista a z tých si príklad brať nemôžeme.

Ale jeden pevný bod by váš život mal mať. Prečo by to nemal byť obed o 12.00? Veď to je jedlo, najlepší priateľ človeka! Ba čo viac, je to najbezpečnejšia investícia v celom bankovom sektore – to, čo zjete, už vám nikto nikdy nevezme.

Navyše, o 12. od vás nikto nič nechce a keby aj, je to nevychovaný chruňo a nemusíte dvíhať.

5. Strach

Aj tak nepríjemná životná okolnosť ako mať potomka má svoje svetlé stránky.

Napríklad sa bojíte nedoviesť ho do škôlky, patrične nezaodeté a nenakŕmené, lebo by na vás zavolali sociálku.

Preto sa snažíte aspoň niečo vo svojom živote spraviť poriadne, inak by boli opletačky. Tento životný úspech hneď zrána nabudí do ďalšej práce.

Ak nemáte dieťa, neprepadajte panike, postačí aj pes. Treba ho venčiť trikrát denne v rozumných intervaloch a keby sa vám aj nechcelo, pôjdete zo strachu, že vám roztrúsi trus po obydlí.

6. Márnotratnosť

Normálne by človeka do práce malo hnať zdravé mamonárstvo.

Možno ste ale ten nešťastný prípad, ktorý radšej míňa ako hromadí. Nech sa páči – rozmláťte sa na nákupe pracovných nástrojov.

Ak je niečo nové, chce sa s tým človek hrať. Ak je to pracovný nástroj, bude s ním chcieť pracovať. Ako hovorí stará pravda, keď má človek v ruke kladivo, všetko vyzerá ako klinec.

7. Lenivosť

A napokon, aj samotná lenivosť dokáže pracovať vo váš prospech. Tento efekt má pracovný názov prokrastiduktivita.

Stačí, keď sa vám na stole zídu aspoň dve pracovné zadania. Isto vám jedno príde odpornejšie a nudnejšie ako druhé. Povedzte si, že musíte, naozaj musíte najprv spraviť to hnusnejšie. Chvíľu nad ním trpte a potom si do sýta zaprokrastinujte pri tom druhom zadaní. Táto práca, pod hrozbou tej druhej práce, pôjde od ruky jedna báseň.

Pevne dúfam, že týchto 7 rád tvorivo zužitkujete vo svojich životných útrapách práce na voľnej nohe. Zaručene fungujú; tento článok som dokázal napísať iba za dva týždne.

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

,

V Bratislave sa rodí technológia, ktorá môže priniesť revolúciu v ťažbe ropy

Aj keď Slovensko nemá skoro žiadnu ropu, v bratislavskej firme GA Drilling si ťažobné spoločnosti možno budú čoskoro podávať kľučky.

čítaj viac