Tomáš Baťa o tom, ako konkurovať Baťovi

BATA2

7. 12. 2015; Autor: Sóda

V roku 1930 napísal Tomáš Baťa do podnikateľského časopisu TYP krátky návod pre tých, ktorí by mu chceli konkurovať. Ak chcete postaviť konkurencieschopnú firmu, platí tento postup aj dnes – iba Baťu vymeňte za Teslu, Apple, alebo akýkoľvek malý či veľký vzor, ktorý máte.

“Ak by som mal konkurovať Baťovi, šiel by som sa k nemu pozrieť. Dlho by som sa však pozeraním nezdržiaval a hneď po príchode domov by som si spočítal, do akých typov prác sa môžem pustiť.

Vybral by som si jednu prácu a vymyslel spôsob, ako ju môžem robiť lepšie ako Baťa.

Ak by som mal tak málo peňazí, že by som si nemohol dovoliť vyrobiť viac, ako kefu na topánky, postaral by som sa, aby to bola najlepšia kefa z celej zemegule.

Povedal by som zákazníkom, že som jediným človekom, ktorý im poslúži najlepšie zo všetkých ľudí na celom svete.

A pokladal by som za svoju najsvätejšiu povinnosť tento sľub dodržať.

Keď by sa mi začalo dariť lepšie a zarobil by som nejaké peniaze, zavolal by som niekoľko pomocníkov a presvedčil ich, že práca, ku ktorej ich pozývam, je tou najpoctivejšou prácou, akú kedy robili, a sľúbil im veľký zárobok.

Snažil by som sa v spolupráci s nimi nájsť spôsob, ako by mohli zarábať čo najviac, a zorganizoval by som svoju čistiareň tak, aby sa aj oni zúčastňovali na jej obchode.

Nakoniec by sme spolu začali zakladať filiálky. A som presvedčený, že by sme pána Baťu poriadne popreháňali.”

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

Naučte sa správne relaxovať

Máte problém nechať prácu v kancelárii aj počas voľna? Myslíte si, že vždy je niečo, čo treba urobiť alebo dokončiť? Kontrolujete si aj počas voľna pracovný e-email?

čítaj viac