Učte sa nové veci rýchlejšie a bez námahy. Toto sú 3 tipy, ako na to

Ak ste si doteraz mysleli, že na efektívne učenie potrebujete gény, nie je to tak. Učiť sa dokáže každý, stačí len zmeniť pár vecí.

Väčšina tipov pre efektívnejšie štúdium sa snaží uľahčiť učenie nových znalostí, avšak stále vyžaduje zvyšovanie vašej snahy. My vám chceme predstaviť tri študijné tipy, ktoré vám život naozaj zjednodušia. A bez námahy.

Nezáleží na tom, čo sa učíte – jazyk, dejepis alebo anatómiu – pri všetkých oblastiach sa snažíte zapamätať si súbor informácií. Učenie sa nám vždy spája s memorovaním, ako inak by ste sa naučili cudzí jazyk, ak by ste si neopakovali nové slovíčka alebo zapamätali si historické udalosti, ak by ste nevedeli, kedy sa odohrali?

Ani doktor nedokáže urobiť operáciu bez toho, aby vedel, kde sa v tele nachádza aký orgán, cieva či kosť. Aj keď to znie celkom jednoducho, neznamená to, že opakovanie je zábava. Každopádne však existujú možnosti, ako si môžete učenie uľahčiť bez potreby extra úsilia.

Kontextové učenie sa

Učenie sa nových schopností či znalostí bude úspešnejšie, ak prostredie, v ktorom sa učíte, bude podobné tomu, v ktorom budete musieť nové informácie použiť. Napríklad, ak sa pripravujete na školský test, ideálne by bolo, ak by ste sa naň pripravovali v rovnakej učebni, v akej ho budete písať. Budete si tak vytvárať podvedomé spojenia toho, čo sa učíte, s prostredím, v ktorom sa nachádzate.

Vône sú dobrým príkladom. Akonáhle cítite vônu, ktorú máte spojenú s nejakou spomienkou, nemôžete túto spomienku dostať z hlavy. Učenie sa funguje veľmi podobne.

Všetko, čo sa deje okolo vás, počas učenie konkrétnych informácii, si s nimi váš mozog automaticky spojí. Môže to byť priestor, v ktorom sa učíte, ľudia, ktorí sú okolo vás, pomôcky, ktoré používate alebo napríklad zvuky, ktoré počujete. Všetky tieto vnemy vám neskôr môžu pomôcť nájsť tu správnu informáciu vo vašom mozgu, keď to budete potrebovať.

Ak sa budete nabudúce snažiť niečo naučiť, skúste sa pripravovať v rovnakej miestnosti. Výsledky dokazuje aj experiment (1), ktorý sa uskutočnil v potápačskej škole v roku 1975. Potápači si mali zapamätať slová, ktoré mali neskôr zopakovať. Boli rozdelení do 4 skupín. Jedna sa učila na suchu a test prebiehal tiež na na pevnine, druhá sa učila taktiež na základni, ale test prebiehal pod vodou, tretia sa síce učila pod vodou, ale test prebehol na mimo nej a štvrtá absolvovala celý experiment pod vodou.

Až o 50 % viac slov dokázali zopakovať práve skupiny, ktoré mali test a prípravu naň na rovnakom mieste (13.5 vs. 8.6 zopakovaných slov z celkovo 38 naučených).

Správna aktivácia tela a mysle

Ideálny stav na učenie sa nových znalostí nastáva vtedy, ak je telo aktivované v strednom stupni. (2)

Ale čo to znamená?

Stupeň aktivácie pozostáva z rôznych komponentov, za všetky napríklad pulz alebo bdelosť. Ale prečo je práve stredný stupeň fyzickej aktivácie ideálny pre učenie?

Poďme na to postupne. Predstavte si najskôr stav absolútneho pokoja, teda nizkej aktivácie. Tento stav zažívate pri sledovaní TV alebo iných aktivitách s nízkou potrebou pozornosti. Keď sa nachádzate v takomto stave, telo a myseľ oddychujú a šetria energiu, keďže nemajú pocit ohrozenia. Keby ste sa teda snažili naučiť niečo nové, váš mozog to nebude pokladať za veľmi dôležité a hodnotné.

Opačný prípad je stav vysokej aktivácie, kedy je myseľ pod prílišným tlakom. Telo to vníma ako stav vlastného ohrozenia a jediné, na čo sa dokáže sústrediť je, ako z tejto situácie vyjsť do bezpečia. Pochopiteľne sú v takejto situácie dôležitejšie veci, než aby si zapamätalo nové slovíčka na zajtrajší test.

Najefektívnejšie teda je dostať svoju myseľ do stavu pohody. Ak napríklad pociťujete únavu, skúste najpv reaktivovať svoje nervové zakončenia krátkym cvičením či pohybom a učenie vám pôjde lepšie.

Študentská zmes

Čo robí študentskú zmes výnimočnou pre váš mozog, je jeho hlavná ingrediencia: orechy. Tie sú všeobecne známe, ako veľmi dobré palivo pre mozog, pretože dokážu bunky nakopnúť.

Orechy sú bohatým zdrojom proteínov a aminokyselín. Proteíny sú dôležité pri prenose informácií priamo v mozgu a aminokyseliny fungujú ako “neurotransmitery”, teda bunky prenášajúce informácie. Obsahujú taktiež veľmi prospešné omega-3 mastné kyseliny, ktoré napomáhajú celkovému fungovaniu mozgu. (3) Ak vás dnes čaká ťažký študijný program, majte pri sebe vrecko orechov a pôjde to oveľa lepšie.

Zdroje:

1: Godden, D. R., & Baddeley, A. D. (1975). Context-Dependent Memory In Two Natural Environments: On Land And Underwater. British Journal of Psychology, 66(3), 325-331.

2: Duffy, E. (1957). The psychological significance of the concept of „arousal“ or „activation.“ Psychological Review, 64(5), 265-275.

3: Raji. C., Erickson, K., Lopez, O., Kuller, L., Gach, M., Thompson, P., Riverol, M., & Becker, J. (2014). Regular Fish Consumption and Age-Related Brain Gray Matter Loss.

NeuroNation prináša cvičenia pre váš mozog. Personalizovaný tréning, ktorý zlepšuje pamäť, sústredenie a inteligenciu. Výskúšajte ich aj vy na: http://www.neuronation.com/.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Honor 7 Lite: Striedmy elegán

Nový prírastok od Huawei prináša prémiový pocit v telefóne strednej triedy.

Je ťažké byť v strednej triede telefónov výnimočný. Huawei sa o to pokúsil a treba povedať, že mu to vyšlo.

Možno ste človek, ktorému prekáža, keď siahne do vrecka po telefón a ucíti lacný plast. Možno chcete zariadenie, ktoré je elegantné už na prvý pohľad a veľkosťou sa nehrá na tablet.

A možno potrebujete odladené, rýchle zariadenie bez toho, že by ste ho chceli zapratať stovkami aplikácií. Zariadenie, na ktoré sa môžete spoľahnúť, ktoré ponúkne nádherný displej a k tomu aj slušnú výdrž batérie. Potom čítajte ďalej, Honor 7 Lite je tu práve pre vás.

Prémiová konštrukcia

Honor 7 Lite ponúka prémiový pocit už od prvého dotyku. Je to elegantné zariadenie a konštrukcia pôsobí veľmi solídne. Na zadnej strane je ľahko nahmatateľný a rozoznateľný senzor odtlačkov prstov. Hliníková konštrukcia má krásne brúsené ukončenie.

Zaujímavou voľbou je štruktúrovaný plast po okrajoch, ktorý slúži pre lepšie držanie v ruke. Honor 7 sa tým odlišuje od iných zariadení s prémiovými materiálmi, a hoci je samotné zlepšenie držania možno otázne, plast na okraji sa spravidla lepšie vyrovná s menšími nárazmi ako kov alebo sklo.

Trochu zamrzí absencia skla, ktoré by bolo odolné voči poškriabaniu displeja. To je ale, po dlhom hľadaní, asi jediné čo môžeme tomuto elegánovi vytknúť.  Samotný displej ale ponúkne výborné rozlíšenie 1920 x 1080 s hustotou 424 ppi a teda krásny, jemný obraz.

Notifikačná dióda vpredu tiež poteší. Je decentne malá, čo za silného svetla znižuje pravdepodobnosť, že si ju všimnete. Na druhej strane za tmy nepôsobí rušivo a nemá tendenciu osvetliť vám celú izbu.

Dostatočný výkon aj výdrž

Vo výkone sa prémiovú triedu dohnať nedarí. S dvoma gigabajtami RAM a osemjadrovým procesorom Kirin 650 v takte 4×2 GHz a 4×1.7 GHz má ale tento telefón v sebe dosť výkonu na plynulý chod aj pri súčasne spustených aplikáciách. Sekanie sa pri bežnom používaní nedostavilo ani raz.

Pokiaľ ide o vnútornú pamäť, je tu k dispozícii 16 GB s možnosťou použiť namiesto druhej SIM pamäťovú kartu do 128 GB.

Spomínaný procesor síce nedosahuje výkony vlajkových lodí, ale používa úspornú architektúru a v kombinácii s 3000 mAh batériou ponúka nečakanú výdrž. Napríklad pri päťdesiat percentnom jase sa výdrž pri prezeraní videa blížila k desiatim hodinám.

Pri tejto triede telefónov obdivuhodný výsledok. Pri bežnom, nenáročnom, používaní môžete počítať s výdržou do troch dní. Opäť, prekvapivo dobré.

Jednoduché selfie aj odtlačky prstov

Pre zachytenie zaujímavých momentov je k dispozícii zadná kamera s 13 MP s nastaviteľnou uzávierkou a ISO. Predná kamera s 8 MP tiež nezaostáva. Pre jednoduché selfie stačí použiť ako spúšť senzor odtlačkov, ktorý sa nachádza na zadnom kryte. Nenápadná, ale veľmi príjemná funkcia, na ktorú si rýchlo zvyknete.

Samotný senzor totiž funguje skvele. Prakticky môžete zabudnúť na rozsvecovanie uzamknutej obrazovky. Jednoducho priložíte prst na senzor aj pri zhasnutom displeji a odomknutý telefón je okamžite k dispozícii s jednoduchým a praktickým užívateľským prostredím EMUI od Huawei a Androidom 6.0.

Huaweiu môžeme na záver iba poďakovať za tento veľmi príjemný pokus o smartfón s pocitom vlajkovej lode a príťažlivou cenou.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac