Vitajte v pamäťovom paláci! Zapamätáte si tu všetko

Naučte sa rýchlemu zapamätávaniu si veľkého množstva informácií pomocou jednoduchej techniky.

Poznáte vetu “LaCo (je) DoMa”? Používa sa na zapamätanie si rímskych číslic. Spoluhlásky v podstatných menách označujú poradie rímskych číslic. L je 50, C je 100, D je 500 a M je 1000.

Ak áno, použili ste mnemotechnickú pomôcku – metódu zapamätávania si informácií priraďovaním predstáv.

Podobná, ale oveľa sofistikovanejšia technika sa volá “Pamäťový palác” alebo “metóda loci” (z latinčiny loci = miesta).

Na počiatku bolo menšie “faux pas”

Metóda pamäťového paláca sa používala už v starovekom Grécku.
Podľa legendy ju objavil básnik Simonides z Keosu. Asi by sa mu to nikdy nepodarilo, nebyť nepríjemnej udalosti, ktorá sa mu jedného dňa prihodila. Musel predčasne odísť z veľkej hostiny, pretože pohoršil hostí prvými strofami svojej básne.

To sa nakoniec ukázalo ako šťastie v neštastí. Ako jediný totiž prežil zrútenie paláca, v ktorom sa slávnosť konala. Telá ostatných hostí boli po nehode tak zohavené, že nebolo možné rozoznať, kto je kto. Básnik Simonides si však presne zapamätal rozmiestnenie osôb okolo stola počas hostiny a bol tak schopný všetkých identifikovať.

Tým položil základy pre jednu z najpoužívanejších a najrozšírenejších pamäťových techník. Ako už iste tušíte, jej princíp je založený na vytvorení miesta alebo viacerých miest v mysli, kde si ukladáte informácie, ktoré si potrebujete zapamätať.

S trochou praxe a dostatkom času, je každý schopný si takýto palác s pamäťovými miestnosťami vytvoriť. Pritom je metóda prekvapivo zábavná a nesmierne efektívna, napríklad pri učení na skúšky.

Ako stavať vzdušné zámky

Najjednoduchšia metóda ako začať, je predstaviť si lokalitu, ktorú veľmi dobre poznáte. Môže íst o váš byt či dom, cestu domov alebo dôverne známe miesto, na ktoré máte pekné spomienky.

Pamäťový palác si môžete vymyslieť aj celý vlastný, no nie je to postup, ktorý by sa veľmi odporúčal, keďže vyžaduje dodatočnú námahu na zapamätanie si samotného paláca.

1. Zapamätajte si svoju trasu

Vydajte sa v duchu cestou po tomto mieste. Napríklad ulicou k vášmu domu a všímajte si dôverne známe veci.

Prechádzate okolo obchodu, poštovej schránky, pred vami sú vchodové dvere. Toto sú vaše záchytné body.

Pokračujete ďalej cez vchod do domu a prechádzate miestnosťami v presne určenom logickom poradí. V obývačke vám do oka padne napríklad televízor, gauč a škaredá soška, ktorú ste dostali od kamarátky. V kuchyni skrinka, chladnička, rúra na pečenie a tak ďalej.

V každej miestnosti si nájdite niekoľko takýchto vecí, do ktorých si budete ukrývať užitočné predstavy.

2. Priraďte k záchytným bodom bizarné predstavy

Všetky výrazné predmety na vašej zapamätanej trase poslúžia ako zoznam vecí, ku ktorým si priradíte pomocou predstavy pojem, ktorý si potrebujete zapamätať. Povedzme, že máte určité povinnosti, na ktoré dnes nesmiete zabudnúť.

Niektoré z položiek na vašom zozname sú napríklad: vyvenčiť psa, kúpiť mlieko, zatelefonovať Jozefovi. V mysli prechádzate po svojej naučenej trase. Vojdete do obývačky a ako prvý predmet vidíte gauč. Predstavte si, ako po ňom steká mlieko ako vodopád a kartonový obal od mlieka z neho vyskakuje ako delfín.

Následne sa pozriete na televízor a vidíte, ako v ňom sedí váš pes. Snaží sa obhrýzať jeho rám a nervózne šteká, lebo sa z neho nevie dostať von. Potom vám pohľad padne na sošku, ktorej hlava sa zmení na Jozefovu tvár a váš pes začne so soškou telefonovať, akoby ju používal ako slúchadlo telefónu.

Bežný začiatočník by si mal byť takto schopný zapamätať naraz 40 vecí. Čím vulgárnejšia, vtipnejšia, absurdnejšia alebo emotívnejšia predstava, tým ľahšie si ju ukotvíte v pamäti.

3. Upevnite znamenie na každý piaty záchytný bod

Ak si potrebujete vybaviť v rýchlosti, ktorá vec bola napríklad trinásta v poradí na vašom zozname existuje na to jednoduchá pomôcka.

Každý piaty záchytný bod si označte nejakým znamením, napríklad rukou s natiahnutými všetkými prstami. Potom si stačí spomenúť na značku pri desiatom záchytnom bode (napríklad dve takéto ruky) a presunúť sa po trase o tri pozície ďalej.

4. Rozširujte palác podľa potreby

Ak vám ako pamäťový palác nebude stačiť vlastný dom so všetkými miestnosťami, pokojne navýšte jeho “kapacitu” pripojením ďalších palácov. Napríklad budovu múzea či budovy školy, ak si ju dobre pamätáte z detstva.

Objekty navzájom prepojte zvláštnymi dverami, mramorovým schodiskom alebo prechodom cez svoju obľúbenú záhradu, ktorá sama o sebe poslúži ako pamäťový palác.

5. Trénovať, trénovať, trénovať

Na súťažiach, kde si ľudia porovnávajú pamäť, majú za úlohu napríklad zapamätať si poradie kariet v 20 premiešaných balíkoch naraz behom jednej hodiny. Zdá sa vám to nemožné?

Takéto možnosti má takmer každý z nás. Verte alebo nie, ale títo ľudia často nemajú vyslovene lepšiu pamäť. Väčšinou je za tým tvrdý tréning a znalosť potrebných mnemonických pomôcok, podobných ako je pamäťový palác.

Takže príjemnú zábavu, hor sa trénovať a možno už o pár dní budete ohurovať návštevy schopnosťou zapamätať si náhodný zoznam vecí behom pár minút.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac