Využite zimné mesiace na zdokonalenie sa vo fotení portrétov v interiéri

8. 1. 2016; Autor: Majo Eliáš, Foto: Majo Eliáš

Vonku je zima a fotoaparát sa so skrehnutými rukami ovláda horšie ako v lete. Modelka v ľahučkom oblečení vydrží pózovať len krátko, po pár minútach si musí cez seba prehodiť kabát. Nos a uši červené od zimy. A takto stále dookola.

Preto sa v zimnom období väčšina portrétnych fotografov presúva do tepla interiérov. Fotograf Majo Eliáš radí, aké sú základné triky a na čo si treba dávať pozor, keď fotíte pri prirodzenom svetle v miestnosti.

Takéto fotografie si v zimnom období bohužiaľ dovoliť nemôžete. Treba počkať až na príchod jari.

Ako bojovať s nedostatkom svetla

Fotograf to má v zime o čosi ťažšie ako v letných mesiacoch. Teploty sú pre portréty v exteriéri nepriaznivé a v bežnom interiéri (byt, hotelová izba či kancelária) je nedostatok svetla už okolo pol tretej poobede. Fotografovanie si treba dobre načasovať.

Môžete si v miestnosti rozsvietiť lampu, ale takéto umelé svetlo nie je pre fotografovanie najlepšou voľbou. Má inú teplotu – farebnosť ako bežné denné svetlo. To znamená, že fotografie pri kombinácii umelého svetla a denného svetla budú farebne nevyvážené a biela farba môže mať miestami až žltý alebo modrý odtieň.

Štandardný interiér má okná, využívajte svetlo z nich. Táto fotografia vznikla na schodisku.

Využívajte okná

Umelé svetlo z lampy svieti zvrchu, ale na dobrý portrét potrebujete osvietiť najmä tvár, kde budú zvýraznené oči. Pri bežnej prirodzenej póze takmer nemožné. Ako si s tým poradiť?

Takmer každá miestnosť, v ktorej sa dá fotografovať, má okno. Využite denné svetlo ktoré cezeň preniká. Vyznačuje sa tým, že je mäkké (difúzne, čo znamená, že nerobí ostré tiene), samozrejme za predpokladu, že cez okno nesvieti priame slnko.

Intenzita svetla, ktoré vchádza do miestnosti cez okno, výrazne klesá so vzdialenosťou od tohto svetelného zdroja. To znamená, že pokiaľ model správne postavíte do miestnosti, osvetlíte mu hlavne tvár a pozadie bude o čosi tmavšie. Fotografia bude všetku pozornosť strhávať tam kde má – na tvár portrétovaného.

Pripravte sa na fotografovanie

Časovo si naplánujte fotografovanie tak, aby ste mali v interiéri čo najviac svetla. Vytiahnite žalúzie a odhrňte záclony, intenzita svetla bude výrazne vyššia a vy budete môcť použiť aj nižšie citlivosti (ISO). Nižšie hodnoty ISO umožnia vyššiu technickú kvalitu fotografie.

Model postavte zhruba do vzdialenosti asi meter a pol pred okno, vy sa postavte tak, aby ste mali okno za sebou.

Dávajte si však pozor na to, aby ste sami netienili portrétovanú osobu. Dá sa to vidieť voľným okom. Keď sa začnete pohybovať zo strany na stranu, vidíte, kedy modelu tienite a kedy nie.

Modelka stojí veľmi blízko pri okne. Preto je všetko ostatné veľmi tmavé, čo bol účel tohto fotenia.

Zvoľte vhodnú fototechniku

Na fotografovanie portrétov sa odporúčajú objektívy strednej ohniskovej vzdialenosti od 50mm do 135mm. Neodporúčajú sa široké objektívy, ktoré tvár z tejto vzdialenosti zvyknú zdeformovať. Obzvlášť vedia urobiť veľký nos.

Clonu nastavte na také hodnoty, aby hĺbka ostrosti bola minimálne od špičky nosu po oči portrétovaného. Pri takejto nízkej DOF (deep of focus – hĺbka ostrosti) je dôležité, aby sa model nehýbal. Preto fotografovaného pred stlačením spúšte požiadajte aby skúsil ostať chvílku bez pohybu.

Pár pravidiel pri kompozícii

Najdôležitejšie na fotografovaní portrétu je to, aby model, alebo modelka mala osvietenú tvár a mali v očiach “iskry”. Oči, ktoré sú tmavé a neosvietené, sa vo fotografickej terminológii označujú za “mŕtve”, čo iste nechcete.

Menej je viac, a vo fotografii to platí dvojnásobne. Preto sa snažte mať kompozíciu obrazu čo najčistejšiu.

Model by mal mať dobre osvietenú tvár a v očiach “iskričku”.

V nasledujúcich článkoch vám prinesieme aj ďalšie tipy, ako sa v zimnom období fotograficky zabaviť.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

,

Používajte pri fotení odrazové plochy, zlepší to kvalitu vašich fotografií

Odrazové plochy majú pre fotografa jasnú úlohu. Dostať svetlo tam, kde nie je.

čítaj viac